Gus

Cykl: Promyczek (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
Gus
Czytelniczkaa

Oto historia Gusa. Opowiada o zagubieniu. O odnalezieniu. I o stopniowym procesie uzdrawiania. Szczerze mówiąc, nie wiem już jak żyć. Promyczek nie była tylko moją najlepszą przyjaciółką, była moją drugą połówką. Drugą połową mojego umysłu, mojego sumienia, mojego poczucia humoru, mojej kreatywności… Była drugą połową mojego serca. W jaki sposób człowiek może wrócić do swoich zajęć, jeśli...

Oto historia Gusa.
Opowiada o zagubieniu.
O odnalezieniu.
I o stopniowym procesie uzdrawiania.

Szczerze mówiąc, nie wiem już jak żyć.
Promyczek nie była tylko moją najlepszą przyjaciółką,
była moją drugą połówką.
Drugą połową mojego umysłu,
mojego sumienia, mojego poczucia humoru,
mojej kreatywności…
Była drugą połową mojego serca.
W jaki sposób człowiek może wrócić
do swoich zajęć, jeśli na zawsze stracił połowę siebie?

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/154

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/154

itysiek_reads | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

"Gus" to niesamowita książka i piękne zakończenie całej historii. Jestem niezmiernie wdzięczna Kim Holden, że po tak smutnej historii, przepełnionej śmiercią, chorobą i zmaganiami z nią, zaserwowała nam takie dalsze losy bohaterów. "Promyczek" i "Gus" obie stoją na 1 miejscu w rankingu najlepszych książek jakie przeczytałam. I chyba to prawda... Nie ma lepszych książek. A przynajmniej nie spotkałam ich do tej pory. Mimo całego dramatyzmu tej historii, mimo choroby, lęku, smutku i wielkiej złości, te książki są niesamowicie pozytywne i zdecydowanie wpływają na życie! Dzięki takim książkom czuję, że życie ma sens, że należy go dostrzegać w najmniejszych rzeczach, w drobiazgach. Czuję, że miłość może wszystko, przyjaźń i akceptacja też. Ale również walka. Jak było napisane w książce, muzyka Rooka sprawia, że ludzie coś czują, że ma ona na nich jakiś wpływ. To samo tyczy się tych książek, myślę że wywierają one ogromny wpływ. Przynajmniej na mnie. Piękne były w tym wszystkim...

Kasiek | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 października 2016

Tak jak "Promyczek" tak i "Gus" wywarły na mnie ogromne wrażenie. Druga część jest równie dobra jak pierwsza. Może mniej w niej dramatyzmu i wzruszeń, jednak mimo to gra na emocjach i wywołuje zarówno łzy, jak i uśmiech. Autorka ma niesamowitą umiejętność przedstawiania sytuacji pozornie smutnych, a czasami wręcz tragicznych w ciepłych barwach, co łagodzi obraz i wywołuje uśmiech przez łzy.
Ogromną rolę odgrywa też świetne nakreślenie postaci, zwłaszcza Gusa, który miał wielki wkład w historię Promyczka, kiedy to mogliśmy go poznać. Tym razem historia dotyczy głównie jego. Mamy możliwość poznać go lepiej, no i trudno go nie pokochać. Przechodzi wielką przemianę wewnętrzną od momentu utraty jego przyjaciółki, niemalże siostry, do momentu powrotu do życia, do tworzenia muzyki, do robienia tego, co kocha. Niemałą rolę w tej drodze od ciemności do słońca odgrywa "Niecierpliwa". Sama borykając się ze swoimi problemami staje się opoką dla Gusa, który nie pozostaje dłużny i również służy...

Oczarowana "Promyczkiem" wiedziałam, że muszę jak najszybciej przeczytać jego drugą część, gdy tylko usłyszałam, że już się ukazała. Na początku sądziłam, że "Gus", jak wiele innych książek, będzie tą samą historią, tyle że napisaną tym razem z perspektywy innego bohatera, tytułowego Gusa. Na szczęście po przeczytaniu opisu okazało się, że tak nie będzie, co mnie bardzo ucieszyło i jeszcze bardziej zachęciło do lektury.

"Gus" podoba mi się nawet jeszcze bardziej niż "Promyczek". To przepiękna opowieść o sile prawdziwej przyjaźni i miłości, oraz o tym, co jest w życiu naprawdę ważne.

Mimo tego i mimo że nie mogłam się od książki oderwać, zdecydowałam się postawić "Gusowi" taką samą ocenę, jak "Promyczkowi".

W oryginale pewnie wygląda to podobnie, ale w polskim tłumaczeniu niezmiernie irytowało mnie wszechobecne "kiwanie głową". Wszechobecne, bo miejscami pojawiało się dosłownie na każdej stronie.

No i sprawa "pieprzonego Michaela" - Scout co prawda była na policji i złożyła...

Kaśka | 2016-11-12

Czas leczy rany - w zasadzie każdy o tym wie i zapewne nie raz to słyszał - tak czas jest najlepszym lekarstwem na wszystko. Tylko ile czasu potrzeba aby przyzwyczaić się do faktu że nie ma już wśród żywych osoby którą kochasz, z którą codziennie rozmawiasz, żyjesz, z którą dzielisz swe smutki i radości, osoby która wspiera Cię w każdej chwili Twojego życia? Gus po śmierci swej przyjaciółki Kate nie umie się odnaleźć w życiu, zatraca się w żałobie, smutku i swym zachowaniem prowadzi do autodestrukcji i gdy już jest z nim źle to nagle powoli zaczyna odbijać się od dna i akceptować fakt że Kate nie żyje i mimo wszystko pozostawiła wiele dobra.

W drugiej części książki gdzie Gus zaczyna układać sobie życie na nowo, przyjmować je takim jakim jest momentami książka robiła się różowa, cukierkowa, mdląca.

mclena | 2015-09-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nieodłączny "must read" dla każdego fana "Bright Side", nie jest co prawda tak emocjonalny jak pierwsza część (chociaż mi osobiście wymksnęło sie kilka łez) ale po tak tragicznym zakończeniu tutaj można znaleźć spokój, i satysfakcję z przebiegu całej historii. Co prawda w idealnym scenariuszu Kate nadal by żyła, ale to już nie od nas zależy.
Jak mówi tytuł, książka opisuje historie Gus'a po śmierci Kate. Chłopak kompletnie sobie nie radzi, wpada w błędne koło i podejmuje co raz to gorsze decyzje, aż poznaje Scout - jego nową asystentkę, która odciąża go w weszelkich możliwych kwestiach na czas trasy koncertowej.
Zarówno "Bright Side" jaki "Gus" otrzymały łatkę "no action" - i po części to prawda. W tych ksiązkach nie znajdziemy skrajnych dramatów, tutaj znajdziemy samo życie - a patrząc na swoje własne powinnismy mieć odzwierciedlenie tego czego możemy się spodziewać. Te książki są głównie emocjonalne, co może troche usypiac, ale jak dla mnie obie od początku do końc budują solidny...

IsaX | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Rewelacyjna książka, "Must read" dla wszystkich którzy czytali Bright Side. Wspaniała opowieść o radzeniu sobie ze stratą i odszukiwaniu sensu życia , miłości , przyjaźni i jeszcze raz Przyjaźni przez duże "P". Bohaterów pokochałam już w pierwszej części i prawdziwą radość sprawiało mi bycie z nimi ponownie przez te kilkaset stron. Kim Holden zdecydowanie potrafi zaczarować czytelnika swoimi opowieściami, brawo tym bardziej, że są to początki jej twórczości.
Gorąco polecam.

Ruthless_Woman | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Długo nie mogłam się pozbierać po przeczytaniu "Promyczka". Nareszcie nadszedł czas by zmierzyć się z "Gusem". Było mi ciężko z początku, czułam jego cierpienie, krzyk duszy i pustkę. Nie mogłam się pogodzić z udźwignięciem tego ciężaru. Ale Kim Holden stopniowo uzdrawia czytelnika oraz głównego bohatera. Pozwala przeżyć żałobę, gniew, złość, by na końcu poczuć radość oraz lekkość. Spada kamień z serca, człowiek odradza się na nowo.
To co autorka robi z naszymi uczuciami, jest po prostu fenomenalne. Zamknęłam ostatnią stronę z uśmiechem na twarzy. Kocham twórczość Kim Holden, za autentyczność. Potrafi z nas wydobyć takie emocje, jak przy żadnej innej książce nie doświadczycie.

Kasia | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Gus, tak bardzo załamany i pogrążony w smutku po śmierci Promyczka, że tylko alkohol i seks pozwala mu przetrwać....niestety ja tego nie kupuję.
O ile w książce Promyczek zobaczyłam coś więcej niż romantyczne uniesienia to w tej niestety nie. Dobroć i jej wychwalanie aż się przelewa i trudno to czytać.
Zabrakło człowieka z krwi i kości z jego wadami i ułomnościami, takiego prawdziwego.
Nie oznacza to wcale, że książka jest zła, zwyczajnie czegoś innego oczekiwałam.

Tym razem głównym bohaterem jest Gus, najlepszy przyjaciel Promyczka. Jest on równie wspaniałą duszą co dziewczyna. Nic dziwnego, przecież takie osoby się przyciągają.
Jedno bez drugiego jest zagubione w świecie.
A co jeśli jednego z nich zabraknie?
Powstaje pustka, której nic nie jest w stanie zapełnić... A towarzyszący temu ból jest tak niewyobrażalny...

Gus i Promyczek to stare dusze w młodych ciałach, mają niezaprzeczalnie ogromne doświadczenie życiowe, a przecież są tacy młodzi i jeszcze nie powinni tyle wiedzieć, powinni dopiero poznawać życie...

"Masz tylko jedną szansę w tym cyklu zwanym życiem. Nie siedź na widowni, przyglądając się przedstawieniu. Wskakuj na arenę i bądź wielki. Właśnie tam znajdziesz ogień."

Gus bez Promyczka nie potrafi tworzyć, nie ma weny, ani jakichkolwiek chęci, żeby tworzyć te piosenki. Muzyka jest dla niego zbyt bolesna.. Przypomina mu o chwilach z dziewczyną, o jej śmiechu, pogodzie ducha, radości z życia. To w tej chwili jest dla niego...

miki24gr | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Dobre i ważne, aby uzupełnić historię "Promyczka", jednak to już nie to same przeżycia...