Encyklopedia Krakowa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Kraków, Cracoviana, encyklopedia

"Encyklopedii Krakowa" opracowana została przez Wydawnictwo Naukowe PWN, a jedną trzecią kosztów pokryły władze miasta. Po Warszawie i Wrocławiu, Kraków jest trzecim miastem, które ma tej klasy encyklopedię. Książka robi wrażenie. Starannie oprawiona w twarde okładki dużego formatu, waży prawie 3,5 kilograma. Na ponad 1100 stronach zawarto około 5500 haseł, z których blisko 2500 stanowią biogramy znanych krakowskich postaci. Prócz niedużych notek, w encyklopedii znalazło się ponad sto haseł przeglądowych w formie artykułów omawiających różne istotne kwestie z życia i dziejów miasta, jego kultury i sztuki. Szczegółowo opisano historię krakowskich ulic i niektórych znanych kamienic. W części biograficznej umieszczono noty nie tylko o oficjalnych i zasłużonych osobistościach, ale także o tych, którzy tworzyli klimat miasta, są jego legendą, jak np. sławny kierownik domu studenckiego "Żaczek", Jan Buszek. Na koniec dodano syntetyczne kalendarium najważniejszych wydarzeń oraz zestaw tysiąca tytułów książek o Krakowie. Niewątpliwie mocną stroną encyklopedii jest ikonografia: ponad 2200 ilustracji i blisko 40 map i planów. I, co najważniejsze, wybrano zdjęcia nieopatrzone, oryginalne, dobrane staranie i z dbałością o to, żeby ilustrowały aktualny stan obiektów architektury, ulic itp. Nad monumentalnym dziełem pracowało ponad 500 autorów, recenzentów i redaktorów - niemal wszyscy z Krakowa. Zespołem redakcyjnym kierował Antoni Henryk Stachowski. "Encyklopedia Krakowa" jest pierwszym tak obszernym wydawnictwem stanowiącym kompendium wiedzy o mieście.

źródło opisu: https://tezeusz.pl/encyklopedia-krakowa-antoni-henryk-red-stachowski

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!