Wałęsa. Zdrajca czy bohater?

Wydawnictwo: Fabuła Fraza
Solidarność, Bolek, Wałęsa, SB
historia
Getos

Książka “Wałęsa, zdrajca czy bohater? Niedokończona rewolucja” to 21 rozmów z osobami, których losy na różnych polach i w różnych sytuacjach zetknęły się z Lechem Wałęsą. 21 było także postulatów w Sierpniu 1980, na strajku, który był początkiem legendy Lecha Wałęsy. Z pewnością jednak walorem przeprowadzonych przez Andrzeja Stankiewicza i Dariusza Wilczaka wywiadów, prowadzonych w różnym czasie, jest próba zbliżenia się do prawdy i namalowania spójnego obrazu Lecha Wałęsy.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej Andrzej Stankiewicz wspólnie z Dariuszem Wilczakiem pokazują Wałęsę jakiego nie znaliśmy. Z jednej strony zwykłego robotnika, który, do pewnego stopnia przypadkowo, staje się bohaterem niepotrafiącym dźwigać swojej własnej legendy. Z drugiej Wałęsę uwikłanego we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa, choć on sam uważa, że to, co robił nie można nazwać współpracą i tak naprawdę okpił swojego oficera prowadzącego, a w konsekwencji sam jeden obalił w Polsce realny socjalizm. W jej drugiej części książka nawiązuje do opublikowanej dwadzieścia lat temu „Muchy za szybą. Niedokończona rewolucja” Dariusza Wilczaka, pozwala skonfrontować fakty i tych faktów oceny widziane oczami ludzi „Solidarności” i ludzi dawnej władzy tuż po przełomie 1989 roku. Także tych osób, których już nie ma. Bohaterem tej, ale i pierwszej części książki jest Lech Wałęsa. Człowiek – symbol, ale człowiek realny, z bagażem wad i zalet, niepotrafiący przegrywać, a wygraną traktujący jako rzecz naturalną, za którą wszyscy powinni być mu wdzięczni.

Połączenie tych dwóch części ma na celu konfrontację tamtych przemyśleń i opowieści uczestników wydarzeń tworzonych prawie na gorąco po przełomie 1989/90, z nowymi rozmowami i nowymi bohaterami, zmierzając do próby zdefiniowania roli Wałęsy, pokazania jego skomplikowanego charakteru – bohatera i niewątpliwie odważnego człowieka, z jakimś jego osobistym dramatem epizodu współpracy czy rozmów z ,,bezpieką” na początku lat 70-tych. Dla jednych ,,saldo” jest pozytywne. Dla innych Lech Wałęsa pozostanie zdrajcą.

W tej książce padają pytania. Próba odpowiedzi sprawia, że ta książka, w gruncie rzeczy, jest także o nas wszystkich – Polakach.

W książce “Wałęsa, zdrajca czy bohater? Niedokończona rewolucja” znajdą Państwo rozmowy z: Jerzym Eislerem, Karolem Hajdugą, Romanem Bątorem, Jerzym Borowczakiem, Bogdanem Borusewiczem, Piotrem Gontarczykiem, Andrzejem Kołodziejem, Andrzejem Stelmachowskim, Czesławem Kiszczakiem, Stanisławem Cioskiem, Józefem Czyrkiem, Bogdanem Lisem, Adamem Hodyszem, Florianem Wiśniewskim, Andrzejem Gwiazdą i Joanną Gwiazdą, Michałem Janiszewskim, Jackiem Merklem, Mieczysławem Rakowskim, Jadwigą Staniszkis, Anną Walentynowicz oraz Zbigniewem Szczypińskim.

źródło opisu: http://www.fabulafraza.pl/

źródło okładki: http://www.fabulafraza.pl/

CorranHorn | 2019-08-15

Różnorodne spojrzenie na upadek komunizmu w Polsce, który zapoczątkował erę rozpadu ZSRR.

Jacekkz | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Jednoznacznie ciężko określić tytułową tezę. Jednak książka jest bardzo interesująca, ukazuje sprawę z różnych stron i to jest w niej interesujące. Nie skreśla i nie przyznaje racji niczyjej ze stron. Obiektywnie opisane wydarzenia z rożnych stron bez stronniczych osądów sprawiają że każdy zainteresowany historią nowoczesną Polski powinien ją przeczytać.

Kirk | 2018-06-02

Ciekawy zbiór wywiadów, zarówno z ówczesnym aparatem władzy jak i z ludźmi, którzy chcieli ten aparat zniszczyć. To w zasadzie są rozmowy nie tylko o Wałęsie, ale ogólnie o całej tej epoce. I może właśnie też dlatego że to rzetelnie zrobiona robota. Nie mamy do czynienia ani z hagiografią i kanonizowaniem Wałęsy, ani też z jego totalnym potępieniem.

Getos | 2016-07-25
Przeczytana: 17 lipca 2016

Autorzy Andrzej Stankiewicz i Dariusz Wilczak oddali w ręce czytelników zbiór wywiadów z osobami, które brały udział w wydarzeniach głównie ostatniego 10-lecia PRLu. Mamy tutaj wywiady zarówno z ludźmi aparatu władzy (Jaruzelski, Kiszczak, Rakowski) jak i z członkami opozycji w tamtych czasach (Lis, Gwiazda, Staniszkis, Merkel, Walentynowicz). Są też wywiady z historykami takimi jak Gontarczyk czy też Eisler. Spektrum dobranych osób jest więc na prawdę interesujące, choć brakuje mi tutaj wywiadów z dwoma bardzo ważnymi postaciami dla tej dyskusji tj. Wałęsą oraz Cenckiewiczem, czyli głównym podejrzanym i osobą która jest obecnie jednym z jedynych historyków tak zaciekle atakującym mit Wałęsy. Dlaczego dałem 6/10? A dlatego, że książka w dużej części dotyczy przejmowania władzy, ustępowania komunistów, wahania w ich obozie, wewnętrznego obrazu "Solidarności", stanu wojennego, finansów "Solidarności", a w mniejszym stopniu postaci Wałęsy, a tym bardziej analizy czy był, czy też nie...