Oswoić narkomana

Seria: Drogowskazy
Wydawnictwo: Muza
8,01 (291 ocen i 31 opinii) Zobacz oceny
10
38
9
64
8
98
7
56
6
26
5
7
4
2
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788328702721
liczba stron
240
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Lena

Wywiad z Robertem Rutkowskim przeprowadzony przez Irenę A. Stanisławską. Robert Rutkowski jest pierwszym polskim psychoterapeutą, który zdecydował się na niezwykle szczerą rozmowę o sobie. Opowiada o swoim uzależnieniu, ale też o tym, jak z niego wyjść. To wstrząsająca opowieść, która – co niezwykle ważne – daje również nadzieję. „W swoim życiu sporo przeszedłem. Doświadczyłem wielu sytuacji,...

Wywiad z Robertem Rutkowskim przeprowadzony przez Irenę A. Stanisławską. Robert Rutkowski jest pierwszym polskim psychoterapeutą, który zdecydował się na niezwykle szczerą rozmowę o sobie. Opowiada o swoim uzależnieniu, ale też o tym, jak z niego wyjść. To wstrząsająca opowieść, która – co niezwykle ważne – daje również nadzieję. „W swoim życiu sporo przeszedłem. Doświadczyłem wielu sytuacji, które mogły mnie zniszczyć. Jednak tak się nie stało. A na dodatek udało mi się zostać szczęśliwym, spełnionym człowiekiem.Moja historia to zaprzeczenie wszystkiego, co współcześnie mówisię o narkotykach: że najpierw branie rekreacyjne, popalanie marihuany, a dopiero potem ewentualnie coś mocniejszego. Sam od razu „wpadłem pod pędzący pociąg towarowy”, i to z naprawdę dobrym towarem, bo z heroiną. To był pierwszy narkotyk, jaki poznałem – jeden z najsilniejszych narkotyków na Ziemi”.

 

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2312-oswoic-na...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2312-oswoic-na...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (772)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4003
szaraczek | 2017-02-10
Przeczytana: 11 lutego 2017

Wywiad rzeka z cyklu: „wszystko, co chcielibyście wiedzieć o narkotykach, ale boicie się zapytać".Robert Rutkowski w rozmowie z Ireną Stanisławską rozwiewa wszelkie mity związane z uzależnieniami (bo poruszane są kwestie nie tylko narkotyków, ale i alkoholizmu czy seksoholizmu), ale i życiem osoby uzależnionej. Pomimo iż jest On psychoterapeutą nie odpowiada na pytania z kontekstu teoretycznego przez pryzmat swoich pacjentów. Opisuje wszystko z perspektywy osoby uzależnionej, która właściwie każdego dnia, nawet po odbytym leczeniu i utrzymywaniu abstynencji każdego dnia walczy ze swoim uzależnieniem.


Lektura ważna i wręcz obowiązkowa. Dla niektórych może się okazać nawet pomocna.
A teraz tak szczerze. Podziwiam Pana Rutkowskiego. Za odwagę. Za to, że chyba jako pierwszy psychoterapeuta odważył się głośno powiedzieć o swoim uzależnieniu, co najważniejsze nie szczędząc prawdy i szczerości w swoich odpowiedziach.


Temat jest trudny. Wiadomo. O uzależnieniach najczęściej mówi...

książek: 3549

Sięgając po książkę "Oswoić narkomana", napisaną w charakterze rozmowy z Robertem Rutkowskim, neofitą, psychoterapeutą zaangażowanym w leczenie osób uzależnionych (nie tylko od narkotyków), myślałam, że będzie to podróż w przeszłość, poparta jakimiś wnioskami. Właściwie to nie pomyliłam się- jednak w przeciwieństwie do wielu książek poruszających problem narkomanii, tę pozycję można właściwie zaliczyć bardziej do literatury popularnonaukowej, niż do beletrystyki. Przeszłość Pana Roberta służy tutaj jedynie do tego, by ukazać pewne mechanizmy związane z braniem narkotyków- a nawet- jak mówi sam Autor tych teorii- z każdym innym uzależnieniem. Muszę przyznać, że z żadnej książki nie dowiedziałam się tyle o działaniu różnych narkotyków, pewnych mechanizmach odpowiadających za zachowanie osoby uzależnionej i sposobach, jak zwiększyć szanse, by pomóc nałogowcowi przezwyciężyć jego demony. W wielu miejscach byłam pozytywnie zaskoczona trafnymi wnioskami, które choć wydają się proste,...

książek: 651
Karliczek | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich którzy mieli kontakt z osobami uzależnionymi od narkotyków oraz dla tych którzy nie mają zielonego pojęcia jak wygląda i jak żyje współczesny narkoman. Narkotyki są na każdym roku, najgorsze jest to, że każda apteka serwuje substancje którymi można się naćpać. Pewnego dnia możesz się obudzić i odkryć, że ktoś z Twojej rodziny jest wpieprzony w to gówno. A trzeba przyznać, że Pan Robert bardzo szczegółowo i przede wszystkim realistycznie opisał życie, funkcjonowanie i sposób myślenia narkomana...myślenie pozbawione logiki, zagrania których normalny, zdrowy człowiek nigdy by nie wymyślił, podwójnie prowadzone życie. Z alkoholikiem jest o tyle lepiej, że szybciej można się połapać w czym tkwi problem, z narkotykami już tak nie ma. Osoba potrafi ćpać wiele lat a osoby żyjące w koło nic nie zauważą. A nawet gdy już zauważą nie zawsze wiedzą jak pomóc takiemu delikwentowi/delikwentce. Bo choć byś nie wiem jak się starał a osoba nie zauważa problemu nic...

książek: 1482
almos | 2016-05-06
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

W tym wywiadzie rzece 51-letni terapeuta pracujący z uzależnionymi bardzo szczerze opowiada o swoim życiu: młodości naznaczonej ćpaniem (przez wiele lat brał heroinę), o trudnych latach wychodzenia z nałogu, wreszcie o żmudnej pracy nad sobą i smakowaniu blasku codziennego życia. Książka porusza szczerością i mądrością, bo Rutkowski ma nie tylko wiedzę książkową, ale też bogate i ciężkie doświadczenia osobiste. Sporo tam głębokich i ważnych myśli o istocie uzależnienia narkotykowego, o sposobach wyjścia z nałogu, o pracy nad sobą, o sztuce mądrego życia. Poruszająca, mądra i ważna książka.

Zaczyna się książka od pierwszego heroinowego strzału, który lepszy od orgazmu, więc chce się go powtórzyć. Ale bardzo szybko pojawia się uzależnienie, poza tym „Z nieoficjalnych badań wynika, że z uzależnienia heroinowego wychodzą trzy osoby na 100. Tak ciężko jest ją odstawić.”

Poruszająco opisuje Rutkowski istotę narkomanii: „W piramidzie hierarchii potrzeb człowieka, według Abrahama...

książek: 319
Patryk | 2017-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Robert Rutkowski, uważany przez niektórych za jednego z najlepszych Polskich psychoterapeutów. Zapraszany do radia, telewizji jako ekspert.

Od razu zaznaczę, że książka to nie jazda bez trzymanki po melinach, jego zejściach i bardzo ciężkich chwilach życiowych na różnej maści narkotykach. Lecz szczera, mądra rozmowa o swojej przeszłości. Możemy się z niej czegoś dowiedzieć. Ogółem pani Irena A. Stanisławska, czasem swoimi pytaniami lekko mnie irytowała (a może, to tylko moje odczucia). Lecz widać, że pan Robert jest rozmownym facetem.

Wspomina swoje młodzieńcze lata, karierę sportowca, dom, ojca, szpitale na detoksie, miejsca, zakłady oraz mówi o narkotykach, możemy ogółem wyciągnąć parę mądrości pana Roberta.

Jest też osobą, której możemy pierw posłuchać na przykład w serwisie YouTube:

- U Jakubiaka z 20m2 ( https://www.youtube.com/watch?v=qJbgF-1rMYU&t=5s )
- Polskie Radio Jedynka ( https://www.youtube.com/watch?v=sb6F22a9vwQ )
- Onet RANO (...

książek: 1663
isabelle142 | 2017-07-27
Przeczytana: 06 lipca 2017

W przeciwieństwie do części czytelników, to właśnie pytania zadawane przez panią Irenę uważam za najsłabszy punkt książki.
Dla zainteresowanych tematem jak najbardziej godna polecenia - ukazuje narkomanię z zupełnie innej perspektywy, niż wszystkie pozycje, które na ten temat czytałam, a było ich sporo.
Przyznam jednak, że po 3 tygodniach od zamknięcia książki niewiele z niej pamiętam...

książek: 43
MartaŁu | 2016-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Narkotyki, praca, alkohol, seks, internet, jedzenie, adrenalina. Każdy z nas jest od czegoś uzależniony. Nie każdy jednak w związku z tym upada na dno i musi toczyć walkę o swoje życie i zdrowie. Taka walka stała się udziałem jednego z popularnych dzisiaj polskich psychoterapeutów – Roberta Rutkowskiego, który opowiada o niej w rozmowie z Ireną A. Stanisławską. I jest to rozmowa, która bardzo wciąga.

Książkę czyta się błyskawicznie. Wiadomo od początku, że ta historia ma szczęśliwe zakończenie, a mimo to trudno się od niej oderwać. Chce się wiedzieć co było dalej i jak to się stało, że jej bohater wyrwał się ze szponów nałogu. Rutkowski jest w tej rozmowie bardzo szczery, odważny, zdarza się, że nie przebiera w słowach. Jego doświadczeń życiowych jest tak wiele, że możnaby obdzielić nimi kilka osób. Świetnie zapowiadająca się kariera sportowa złamana przez narkotyki, trudna relacja z ojcem, wejście w świat uzależnienia, przechodzenie z jednego nałogu w drugi, droga do zdrowienia,...

książek: 613
Margy | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane

Zaciekawiona wywiadem Jakóbiaka, sięgnęłam po tę pozycję z oczekiwaniami. No, niestety oczekiwania, a rzeczywistość...rozminęły się. Pan Rutkowski opowiada o nałogu nieco dualistycznie, mam wrażenie (i to jest moja opinia), że miejscami się chwali, że należał do tego kręgu, poznał cechy subkultury narkomanów, język itp. Ponadto,zbyt wiele pisze o swoim wykształceniu, kursach, osiągnięciach - z jednej strony pewnie by podkreślić i dać nadzieję innym, ale jakoś to się kupy nie trzyma. Bardzo dużo powtórzeń z wywiadu u Jakóbiaka, włącznie z powiedzeniami, opowiedzianymi sytuacjami itp. Myślałam, że książka skupi się również na pomaganiu, jakimś poradnictwie itp., a tego nie znalazłam, prócz przypominania jak wygląda fizjologia uzależnienia i rzucania ogólnikowymi hasłami. Taka trochę książka podpompowująca ego autora. Na plus pytania dziennikarki, obnażające nieco "fantazję" Pana Rutkowskiego ;)

książek: 433
Poppapraniec | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Książka nie uderza tak jak inne powieści kojarzone z tematyką narkomanii – „My, dzieci z dworca ZOO”, „Pamiętnik narkomanki” – ale otwiera oczy na pewne sprawy, o których nie słyszymy na co dzień. Irena A. Stanisławka zadaje precyzyjne pytania, starając się, by zostały poruszone najważniejsze sprawy, ciągle podtrzymując zainteresowanie czytelnika. Trzyma w ryzach Rutkowskiego, który mógłby opowiadać bez końca. Lektura zachwyciła mnie na tyle, że przeczytałem ją w dwa dni. „Oswoić narkomana” to reportaż budzący emocje ze względu na poruszaną tematykę, dokładną analizę uzależnienia i niewiarygodną szczerość oraz odwagę jaką swoja postawą prezentuje Rutkowski. Gorąco polecam!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/08/o-chorobie-zzerajacej-dusze-narkomanii.html

książek: 70
Sylwia Michałowska | 2016-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Nie bierzcie narkotyków i dbajcie o siebie.

Robert Rutkowski, terapeuta i exheroinista opowiada o tym kim musiał był, żeby stać się tym kim jest.

Portret osoby uzależnionej, nie tylko narkomana, ale postaci pełnej impulsów i popędów, których nie może powstrzymać w obliczu życiowych kryzysów. Kryzys tożsamości, wartości, rodziny. Świetnie opisana rzeczywistość narkomana (pamiętajmy, że alkohol to tez narkotyk), niemogąca się zatrzymać karuzela. Mózg działa inaczej i świat działa inaczej i nie mów mu, żeby dał sobie spokój i od tego odbił, bo odbić się może co najwyżej od dna. Wtedy będzie i tak jednym ze szczęśliwców.
Robert Rutkowski ma niewątpliwie ogromną wiedzę, której okruchy opisuje w sposób naprawdę zrozumiały i przystępny, nawet dla laika.
Co innego mogę zrobić, niż tylko polecić?
Czytajcie!

zobacz kolejne z 762 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd