Thorgal - Louve: Królowa czarnych elfów

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Thorgal: Louve (tom 6)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Les Mondes de Thorgal: Louve: La reine des elfes noirs
fantasy, komiks
komiksy
ewab101

Szósta część serii fantasy poświęconej Louve, znającej mowę zwierząt córce szlachetnego wikinga Thorgala Aegirssona i księżniczki Aaricii. Dziewczynka nie może wytrzymać w rodzinnym domu u boku matki i postanawia wyruszyć wraz ze swoją małpką na poszukiwanie Thorgala do dalekiego Bag Dadhu. Nie dociera jednak zbyt daleko, gdyż odnajduje ją krasnal Thjazi z podziemnej krainy kowali. Opowiada...

Dziewczynka nie może wytrzymać w rodzinnym domu u boku matki i postanawia wyruszyć wraz ze swoją małpką na poszukiwanie Thorgala do dalekiego Bag Dadhu. Nie dociera jednak zbyt daleko, gdyż odnajduje ją krasnal Thjazi z podziemnej krainy kowali. Opowiada Louve, że jego ojczyzna została zajęta przez okrutne czarne elfy, których królowa dąży do wojny z bogami. Aby ją wywołać, zmusza krasnoludy do wykucia topora zdolnego przeciąć jeden z korzeni Yggdrasila, drzewa utrzymującego w całości dziewięć krain świata Północy. Dziewczynka postanawia pomóc Thjaziemu, lecz nie wie, na co się porywa. Okazuje się, że w rozgrywkę uwikłani są bogowie, Strażniczka Kluczy i ogromny wąż Nidhogg. Szykuje się wielkie starcie między mocami chaosu a siłami porządku. Od postawy dziewczynki będzie zależał los wszystkich światów.
Scenariusze albumów serii Thorgal – Louve pisze francuski twórca Yann le Pennetier, współautor kilkudziesięciu cykli przygodowych i humorystycznych, a rysunkami zajmuje się rosyjski grafik Roman Surżenko (znany też z serii Thorgal – Młodzieńcze Lata).

źródło opisu: Egmont 2016

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Vayar | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

W Thorgalu od zawsze sporo było przedziwnych zabiegów okoliczności, dzięki którym pierwszy scenarzysta splatał fabułaę. Czasami miałam wrażenie, że któraś postać wyskakiwała znikąd kiedy była potrzebna, ale czasami, zwłaszcza w późniejszych, słabszych albumach. Tutaj to uczucie towarzyszy mi cały czas.

Nowi scenarzyści, chociaż w szczególności dotyczy to Louve, wzięli sobie za punkt honoru nawiązać do absolutnie wszystkich postaci i wątków ze starych dobrych czasów, nierzadko "rozgrzebując" przy tym groby - martwi wracają do gry, bo fani ich lubili, a zamknięte wątki są otwierane na nowo. Tych odniesień jest za dużo, w dodatku charaktery oryginalnych bohaterów nie zawsze są dobrze oddane.

Odgrzewany kotlet, niestety. Co z tego, że wygląda ślicznie. Ileż można w kółko to samo? Tylko sympatyczna główna bohaterka jako tako ten podcykl broni.

Thorgal skończył się na Ofierze. To jest już tylko fanfiction do niego.

NieZnamSięToSięWypow | 2017-10-07

Cykl o Thorgalu autorstwa Van Hamme’a i Rosińskiego już dawno zyskał status kultowej pozycji wśród miłośników komiksu. I choć wiele osób narzeka na podserię o Louve, to mimo upadków przeżywa ona też wzloty. O jednych i drugich przeczytacie w dalszej części artykułu poświęconemu tomom 6 i 7 solowych przygód córki Thorgala.

Pełna recenzja na wypowiemsie.pl:

Hari_Seldon | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 października 2016

Dalsze losy córki Thorgala. Tym razem głównej bohaterce przyjdzie pomóc krasnalom w uratowaniu wszystkich światów przed chaosem, który przygotowują czarne elfy. Zarys fabuły brzmi może niezbyt oryginalnie, ale zapowiadało się epicko. Niestety w tym tomie za wiele się nie dzieje i większość miejsca zajmują dialogi na wszelkie możliwe tematy. Na dodatek, jest to dopiero początek dłuższej historii, więc urywa się w momencie, kiedy zaczyna być ciekawie. Bardzo podobało mi się, że w tym tomie powraca wiele postaci z głównej serii, których od dawna nie widzieliśmy. Przy okazji czytelnik dowiaduje się trochę więcej o strukturze świata mitologii skandynawskiej a przy okazji wychodzi na jaw, iż część wydarzeń z przeszłości miała niewspominane do tej pory negatywne skutki – swoją drogą dziwne, że odkryto to dopiero teraz. Nie przypadło mi do gustu za to jednoznaczne wyjaśnienie pewnego niedopowiedzenia dotyczącego pochodzenia jednej z postaci – wolałbym, żeby zostawiono to w kwestii...

Maynard | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Lekturę Thorgala zakończyłem w momencie w którym zmieniał się z inteligentnego, pełnego nawiązań do mitologii, komiksu przygodowego w naiwną mydlaną operę pełną powtórzeń i braku pomysłów na ciąg dalszy. Nie inaczej jest z Louve, swoisty spin-off serii, który w tomie niniejszym dogonił serię o Thorgalu pod względem wtórnego, patetycznego chaosu. Mnogość wątków, liczni bohaterowie znani z poprzednich tomów, nawiązania, gadka o niczym, brak nowatorskich wątków to główne wady tego zeszytu.
Zalety? Ładna kreska i okładka.
Raczej dla zagorzałych fanów.

(...) Fabuła rozgrywa się niedługo po zakończeniu wydarzeń z poprzedniego tomu. Louve, mimo złożonej obietnicy, postanawia wyruszyć do Bag Dadhu aby odszukać Thorgala i sprowadzić go z powrotem do domu. Aaricia się sprzeciwia, jednak córka nie zamierza jej słuchać. Jednak wybywszy z domu, dziewczynka szybko zmienia zdanie, gdy spotyka na swej drodze krasnala Tjahziego. Jego lud ponownie wpadł w tarapaty, jednak tym razem o wiele groźniejsze, gdyż ich krainę najechały Czarne Elfy. Grożą one zabiciem władcy krasnoludów, jeśli te nie stworzą broni która będzie wstanie przeciąć korzenie świętego drzewa Yggdrasil. Chcą to uczynić aby rozpętać wieczną wojnę pomiędzy wszystkimi światami, a przeszkodzić może im tylko wąż Nidhogg. Niestety ten został skazany na tułaczkę w międzyświecie na tysiąc lat, za to co chciał zrobić Strażniczce Kluczy. Louve postanawia jednak podjąć wyzwanie w imię swego ojca i pomóc krasnalom oraz uchronić swój świat od chaosu.

Odcinek ma tyle nawiązań do starych...

Jowi | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, THORGAL
Przeczytana: 12 października 2016

Ja tam nie jestem zawiedziona tym tomem. Jest ciekawy fabularnie, historia i przygody małej Louve splatają się zarówno z tomami poprzednimi jak i z głównym nurtem Thorgala. No i pojawiają się znane i lubiane postaci związane z Thorgalem i jego rodziną - krasnolud Tjahzi, Strażniczka Kluczy, bożek Vigrid.. Kreska bardzo mi się podoba, szkoda, że tomik krótki i zakończony w nieoczekiwany momencie. Daję 9 i czekam niecierpliwie na ciąg dalszy, bo Louve umie pakować się w kłopoty, podobnie jak gwiezdny tatuś Thorgal :)

Robusto78 | 2016-10-04
Przeczytana: 03 października 2016

Kolejna odsłona przygód Louve nie rozczarowuje. Solidna kreska Romana Surżenko i ciekawy scenariusz Yanna, obfitujący w mitologię, zwroty akcji oraz ciekawe zakończenie daje podstawy do tego by sądzić, iż album kończący serię będzie stał na bardzo dobrym poziomie.

goskrzys | 2016-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 02 października 2016

Ciekawy tomik: dużo nawiązań do skandynawskiej mitologii, nieoczekiwane zjawienie się kilku postaci z podstawowego cyklu "Thorgala", ale i zaciągnięcie sieci nowych intryg, przygód i tajemnic.

I tylko jedno można autorom zarzucić: dlaczego są tak nieludzcy dla czytelnika i kończą album w tak newralgicznym momencie? Szczególnie, że na kolejną część przyjdzie pewnie znowu trochę poczekać...

Endriux | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Album przeciętny. Niby dużo się dzieje , ale jakoś historia nie była zbyt zajmująca, a serwowany po raz kolejny przez scenarzystę cliffhanger jest aż denerwujący. W moim odczuciu Yann jest najsłabszym ogniwem cyklu i mam głęboką nadzieje że po kolejnym tomie,który ma się scalić z serią główną rozstaniemy się z nim jak z Santem.

GrublukTheGrim | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Wyszło naprawdę nieźle. Aby jednak nie psuć nikomu frajdy z czytania napiszę tylko, że mnogość postaci oraz wątków prowadzi nas coraz bardziej do kolizji z głównym nurtem cyklu, gdzie splotą się losy wszystkich bohaterów. I zdecydowanie warto na to czekać!
Niestety, potężny suspens i wszelkie niedopowiedzenia albumu bezlitośnie każą wypatrywać kolejnych przygód Louve. I to czekanie jest w zasadzie jedynym minusem albumu.