Przebudzony. Opowieść o Buddzie i o tym, czego w buddyzmie szukają ludzie Zachodu

Wydawnictwo: Sic!
buddyzm

Esej Przebudzony jest próbą odpowiedzi na pytanie o źródła zachodniej fascynacji buddyzmem. Szostkiewicz podąża za tym, co mają do powiedzenia zainteresowani buddyzmem europejscy filozofowie i pisarze – w tym zwłaszcza Czesław Miłosz i Henryk Elzenberg. Odwiedza buddyjskie wspólnoty na świecie, jak choćby zespół świątynno-klasztorny w Bangkoku, który nazywa „tajską Częstochową”. Omija natomiast rafy kultury popularnej, w której Dalajlama i Papież stają się konkurencyjnymi gadżetami. Dystansuje się też od opinii kardynała Ratzingera, który rosnące zainteresowanie buddyzmem na Zachodzie określił mianem „duchowej masturbacji”. Książka Szostkiewicza to także kompetentny wykład dziejów buddyzmu jako jednej z wielkich religii świata, prezentacja nauk Buddy i ich filozoficznych kontekstów, porównanie buddyjskiej i katolickiej ikonografii na przykładzie wizerunków siedzącego Buddy i ukrzyżowanego Chrystusa. Intelektualna i duchowa kultura autora w połączeniu z żywym, literackim stylem czynią Przebudzonego lekturą pasjonującą.

źródło opisu: Sic, 2004

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/74/Przeb...»

Przeczytana: 28 listopada 2016

Książka opisuje to co głosi tytuł. W zrozumiałych dla Europejczyka słowach opisuje kim był "historyczny" Budda, co głosił, co głosili jego wyznawcy, jak powstała filozofia, religia buddyjska, o co w niej chodzi.

Jest parę odniesień między chrześcijaństwem a buddyzmem. Autor jest ewidentnie buddyzmem zauroczony, ale nie można się doszukać w treści nawracania przez niego na buddyzm.

Trochę za dużo było odniesień do Znanych Nazwisk, które studiowały buddyzm. Taka próba przekonywania do idei poprzez Uznane Autorytety.

Książka jest niewielka objętościowo, można ją łyknąć w jeden wieczór.

Spikeless_Hedgehog | 2010-11-16
Przeczytana: czerwiec 2009

Esej poświęcony rozważaniom na temat buddyzmu i jego rozprzestrzeniania się w kulturze zachodniej. Pozycja o tyle ciekawa, że pozbawiona modnego obecnie kolorytu popkultury, jakim naznacza się buddyzm - traktując go niczym antidotum na materializm i pośpiech zachodniego świata. To oszczędna w słowach próba poznania przyczyn fascynacji tym, co kryje w sobie buddyzm i jego nauki.
Dobrze się czyta, lekki styl sprawia, że książkę można pochłonąć za jednym zamachem. Dla mnie jedynym minusem jest zbytnia zwięzłość i kompaktowość przekazu, po których pozostaje pewien niedosyt.

Hervor | 2015-03-19
Łukasz | 2015-03-05