Mushishi #5

2016-04-01
2016-04-01
9788365520043
Radosław Bolałek
manga seinen fantasy okruchy życia siły nadprzyrodzone tajemnica

1994

Mushishi #5 ponownie zabiera nas do swojego fantazyjnego świata, gdzie metafizyka miesza się z realnością. Twórca kolejny raz przygotował w tomiku porcję pięciu krótkich historii, które starają się pokazać zarówno „mushi”, jak i ludzi i ich trudną (niekiedy niemożliwą) próbę koegzystowania obok siebie.

Na sam początek czeka na nas dosyć „mocna” i na swój sposób „przerażająca” historia „Morski chram”. Główny bohater Ginko znalazł się ja jednej zamieszkałych wysp, na której dochodzi do tajemniczych i iście „boskich” wydarzeń. Mieszkańcy tego skrawka ziemi, jeśli tylko przed swoją śmiercią udadzą się do tytułowego chramu w noc pełni księżyca, to po swoim odejściu odrodzą się w nowym ciele. Jak łatwo można się domyślić, sprawcami tych tajemniczych wydarzeń są „mushi”, które mają bezpośredni wpływ na ludzkie życie. Autorka mocno skupia się w tej opowieści na pokazaniu dwóch zupełnie różnych stron takiej sytuacji. Z jednej chęć uratowania bliskich i otrzymania „drugiej szansy” jest marzeniem wielu osób. Z drugiej jednak takie „odrodzenie” prowadzi do wielu niepokojących psychologicznych konsekwencji. Bardzo dobrze przestawiona jest to tutaj w relacji matki i dziecka (gdzie powiązania te są mocno zagmatwane).

Kolejna z historii „Oko szczęścia, oko nieszczęścia” skupia się na „niewidomej” dziewczynie, która zarabia na życie, opowiadając historię o „mushi”. Ginko spotyka ją podczas jednej ze swoich podróży i od razu zaczyna interesować się jej opowieściami. Okazuje się, że jest to córka innego Mushishi, która całe życie była ociemniała, jednak w wyniku działania pewnego „mushi” odzyskała wzrok. Początkowa euforia z możliwości zobaczenia świata stopniowo zaczęła opadać, ustępując miejsca pewnemu cierpieniu. Twórca w swoim stylu pokazuje tutaj, że nie zawsze chęć pomocy bliskim, niezależnie od kosztów, może przynieść pozytywne efekty. Niekiedy człowiek musi zaakceptować pewne rzeczy, aby móc w pełni cieszyć się życiem.

Cała recenzja na:

Na sam początek czeka na nas dosyć „mocna” i na swój sposób...

Cała seria składa się z osobnych opowiadań połączonych postacią głównego bohatera, badacza Mushi, czyli tytułowego Mushishi o imieniu Ginko wędrującego po świecie i leczącego ludzi, którzy zachorowali w wyniku kontaktu z Mushi.

Tom piąty składa się z pięciu historii:
-"Morski chram";
-"Oko szczęścia, oko nieszczęścia";
-"Ubiór okalający górę";
-"Polny ogień";
-"Wąż świtu".

"Morski chram" problem "pustki" pozostałej po zmarłych bliskich;

"Oko szczęścia, oko nieszczęścia" pogodzenie się z losem;

"Ubiór okalający górę" motyw przynależności do rodzinnych stron;

"Polny ogień" nauka o cierpliwości, braku pośpiechu w dążeniu do celu?;

"Wąż świtu" o wartości wspomnień i pamiętaniu jako takim.

Tom piąty składa się z pięciu historii:
-"Morski chram";
-"Oko szczęścia, oko nieszczęścia";
-"Ubiór okalający górę";
-"Polny ogień";
-"Wąż...

2028

Mushi to byty tuż na granicy poznania. Przenikają do naszego życia i czasem są pomocne.Często jednak są nieobliczalne. Mushishi to ludzie, którzy umieją poradzić sobie z tymi anomaliami. Ginko jest jednym z nich.

W piątym tomie mamy opowieści o m. innymi
-zdaje się jakby zmarli wracali do życia, a mieszkańcy pewnej wioski żyją w doskonałej symbiozie z mushi
-niewidoma dziewczynka odzyskuje nagle wzrok, za sprawą szczęśliwego oka, które okazuje się być czymś więcej niż narządem wzroku, to oczywiście mushi, które dodatkowo pozwala przewidywać przyszłość
-tajemnicza trawa zagrażająca mieszkańcom pewnej wioski, ogień który mrozi
-cienista dusza-twór kryjący się w cieniu drzew, pod jego wpływem pewna kobieta zapomina niemal wszystko
i inne

Cudowne baśnie które czyta się z przyjemnością. Kolejny już tom który mnie zachwycił swoja pomysłowością, a opowieści zachwycają swoją złożonością.
Polecam.

W piątym tomie mamy opowieści o m. innymi
-niewidoma...

Stety niestety, dostajemy więcej tego samego. Jak bardzo równy poziom utworu w którymś momencie może stać się strzałem w stopę.

• Manga
  • Komiksy