Kołek na dachu

Tłumaczenie: Maria Smulewska
Cykl: Kroniki Żelaznego Druida (tom 8)
Wydawnictwo: Rebis
Staked
9788380620001
mclena

Jak człowiek żyje sobie już dobre dwa tysiące lat, to nie ma mocnych – musiał się po drodze narazić kilku wampirom. A może kilku ich legionom. Nawet były przyjaciel i prawnik Atticusa okazał się przecież krwiopijcą niegodnym zaufania. Tylko, że teraz te zębate męczydusze – zjednoczone pod wodzą opętanego żądzą krwi i władzy Theophilusa – urosły do upiornego problemu wymagającego natychmiastowego rozwiązania. Czas stawić im czoło. Atticus nie pogardziłby w tej rozgrywce jakimś wsparciem, lecz jego przyjaciele sami mają sporo na głowie. Jego trochę prostacki archdruid Owen Kennedy ma problem z trollami, Granuaile tymczasem chce się za wszelką cenę uwolnić spod wróżebnego nadzoru Lokiego i pozbyć jego znaku – żeby jednak tego dopiąć, musi wpaść do Warszawy, zaufać Siostrom Trzech Zórz i stanąć oko w oko z kilkoma słowiańskimi koszmarami. Jak zawsze – wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Czyż Wieczne Miasto nie jest idealnym miejscem, by pokonać odwiecznego wroga? Sprawiedliwość ma jednak swoją cenę – być może za pokonanie prawampira Atticus będzie musiał zapłacić utratą starego przyjaciela… Kevin Hearne znany jest z tego, że hasa beztrosko z psami. Pewnie robi to nawet w tej chwili i zadaje swojemu psu odwieczne pytania typu: „Kto jest dobrym pieskiem?” oraz „Kto chce dostać smakołyk?”. Poza tym przytula drzewa, tańczy do oldschoolowego heavy metalu i nadal czyta komiksy. Mieszka z żoną i córką w Kolorado.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Nozomi | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Zakończenie było naprawdę super! Szkoda, że to już ostatni tom. Ale pocieszenie jest takie, że następny już został wydany po angielsku i na pewno wkrótce ukaże się też u nas. A tymczasem mam jeszcze tomik opowiadań "Tarcza Gai". Próbowałam też czytać "Plagę olbrzymów", ale okazało się, że to już nie to. Styl nie taki, brak humoru i ciekawych postaci.

mclena | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

"Potrzebujemy kogoś, kto uratuje nas przed innymi. Przed gadaniem z nimi, przed przejmowaniem się tym, co powiedzą. Nie chcemy być cali grzeczniutcy i tłumić każde pierdnięcie, nie? Chcemy sobie pierdzieć do woli, ale być z kimś, kto nas kocha mimo wszystkich naszych pierdnięć."

Kevin Hearne - i jego prawdy prawdziwe w kolejnym już ósmym tomie Kronik Żelaznego Druida pt. "Kołek na dachu". Mimo że od angielskiej premiery minęło już jakies pół roku to jednak od pierwszego tomu ogromnie przypadło mi do gustu tłumaczenie Marii Smulewskiej i obiecałam sobie, że wszystkie tomy główne przeczytam tylko po polsku, choćby mi przyszło czekać na tłumaczenie nawet rok.
Pod względem języka - jak zwykle miód malina, jednak fabuła tu już troszeczkę kuleje. "Kołek na dachu" można podzielić na dwie części, w których pierwsza połowa to dość nijakie flaki z olejem, a druga to już to za co polubiłam całą serię - czyli akcja i kopanie tyłków!
Największy problem miałam z początkiem, by przypomnieć...

Villiana | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Miło powrócić do serii, do jej uroczych bohaterów, ale szczerze mówiąc, to szału nie było. Mój entuzjazm leci na łeb na szyję, bo wydaje mi się, że autor przeciąga niemiłosiernie, w wyniku czego dostajemy coś nawet fajnego, ale absolutnie nie zapierającego dech w piersiach, po czym nie będziemy mogli spać nocami.

Atticus walczy z wampirami, Granuaile zawiera przyjaźnie z wiedźmami i planuje zemstę na ojcu, a staruszek Owen postanawia uczyć nowych druidów.

Przez większą część było nudnawo, każdy z bohaterów działał sobie na własną rękę, a ja zdecydowanie bardziej wolałam ich razem, ich interakcje były czymś interesującym i przezabawnym (zwłaszcza relacja Atticus-Owen). O ile wątki z Owenem czytało się świetnie, tak przy Atticusie i Granuaile już tak fajnie nie było. Coś tam zaczęło się wykluwać później, jakaś ciekawsza akcja, która i tak nie zdążyła zatrzeć na mnie wrażenia, że to jedna ze słabszych części.

Całość wydaje się już być kompletna, nie wiem, czy autor ma coś...

Magnis | 2016-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2016

Kroniki Żelaznego Druida nastawione na dostarczenie rozrywkowej lektury pełnej akcji i niesamowitych przygód bohaterów. Trzy pierwsze części uważam za świetne, kolejny trzy za bardzo dobre, przy których można się bawić znakomicie podczas czytania. Od tomu siódmego powieści są dobre, chociaż czasami są pewne przebłyski znane z poprzednich tomów. W pierwszych częściach śledziliśmy przygody samego Atticusa i jego psa, później w czwartym tomie pomału doszła nowa postać Granuaile, ale od siódmego mamy do czynienia z trzema postaciami.

Historia rozpoczyna się gdzie indziej niż została zakończona w części siódmej. Zazwyczaj jest kontynuacją poprzedniczki, a tutaj taki myk zastosował autor. Ale wróćmy do opowieści, którą rozpoczynamy, kiedy Atticus próbuje zdobyć cenną zawartość skrytki. Jak to zwykle bywa jest sporo nie obędzie się bez walki. Granuaile szuka sposobu na pozbycie się znamienia, a Owen chce utworzyć szkołę dla druidów. Fabuła potrafi wlec się w pierwszej połowie niestety,...

Jabuilo | 2016-08-05

Jestem deczko zawiedziony. Ósmy tom cyklu jak zwykle świetny, tym razem już potrójna porcja driudów i ich pierepałek ze złymi tego niejawnego świata, tylko dlaczego takie krótkie i pisane bardzo skrótowo? Spokojnie można byłoby z tego zrobić ze dwa tomy i dać podwójną porcję radochy z czytania. W sumie troje bohaterów: wyciągnięty z zamrażarki czasu dziadek-pierdoła, który w swojej niedźwiedziej formie potrafi nieźle przypier... i ma zachcianki dydaktyczne, dwu-millenijny druid z paranoją i problemem wchodzenia do szamba głębszego niż jego laska oraz jego dupcia-uczennica - już pełnoprawna driudka z inklinacją do ekoterroryzmu - walczą przeciw ogólnoświatowej organizacji wampirów wspomagani prze różne panteony i faerie. W mojej ocenie jest to materiał na ponad 900 stron a nie marne 400. MAŁO, chcę więcej!! Mam nadzieję, że nie będę musiał znowu czekać rok czasu na następny tom :)

Janusz Szewczyk | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Nie oczekiwałem oryginalności i świeżości po ósmej części cyklu przygód druida Atticusa oraz jego nowych i starych przyjaciół, ale nie tylko ich brak doskwierał mi przy lekturze. Autor najwyraźniej nie potrafi już zrezygnować ze sztucznego nadmuchiwania treści kolejnych tomów i uparcie stosuje kolejne wypełniacze (zwłaszcza z opowieści dla psa wiało nudą), podczas gdy sama akcja ledwo pełznie do przodu i gdy tylko już zaczyna coś się dziać, zaraz spod ziemi wypełza kolejny poboczny wątek i zręcznie owija się wokół nóg bohaterów powodując, że grzęzną oni na kolejne 30 stron pod ziemią, w prysznicu z psem lub w szpitalu. Hearne to chyba kolejny autor, który nigdy nie przeczytał książek Żelaznego.
Miłym akcentem są kolejne odwiedziny bohaterów w Polsce (chociaż dobór imion polskich wiedźm zawsze trochę mnie przygnębiał). Swoboda z jaką autor przerzuca druidów pomiędzy różnymi regionami świata i różnymi światami i mitologiami mnie akurat się podoba i wydaje jedną z niewielu już...

| 2016-07-18
Przeczytana: 09 lipca 2016

Niestety pierwsza połowa powieści strasznie mi się dłużyła. Denerwowała mnie postać Owena, jak i w poprzednim tomie. Wydaje mi się, że to najgorszy do tej pory tom Kronik. Akcja przyspiesza dopiero w połowie książki, a zakończenie nie jest tak emocjonujące, jak w poprzednich tomach.
Hearne na szczęście nie zapomina o ciętym humorze (odpowiedź na pytanie "Czy wampiry robią kupę?" bezcenna), chociaż opowieści Atticusa podczas kąpania Oberona zostały napisane, jakby autorowi kończyły się pomysły.
Podsumowując, czekam na kolejną część, licząc, że będzie lepsza.
Polecam fanom serii.

Skellen | 2019-03-15
Przeczytana: 15 marca 2019

Kołek na dachu, ósmy i przedostatni tom cyklu o żelaznym Druidzie kontynuuje opowieść o losach trójki druidów. Poszczególne rozdziały przedstawione są z perspektywy kolejnego druida. Taki sposób narracji (pierwszy raz zastosowany w poprzedniej odsłonie) ma uzasadnienie, gdyż przez większość książki, każda z postaci przeżywa przygody osobno, w innej części świata. Poza tym z grubsza mamy do czynienia z kontynuacją przygód z poprzednich książek. Tym razem więcej akcji dzieje się w Polsce. Mamy zwroty akcji i nieoczekiwane wydarzenia. Dzieje się sporo. Dużo się wyjaśnia i rozstrzyga, a mimo to czuję już pewne znużenie całym cyklem. Został do zaliczeni ostatni tom i z obowiązku przeczytam, jednak pewnie nie w najbliższym czasie. Mimo wszystko polecam. Pewnie inni sympatycy cyklu, mają inne wrażenia, dlatego nie zamierzam nikogo zniechęcać. Osobiście, gdy już skończę ostatni tom, zamknę drzwi do tego fragmentu mojej czytelniczej przygody bez żalu i nostalgii.

LoVeandHoPe | 2019-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2019

Nie mogę uwierzyć,że 8 tomów już za mną.
Za miesiąc będzie można zakupić ostatni już tom. Nie wiem jak to przeżyje. Bardzo zżyłam się z bohaterami. Zarówno z druidaimi jak i z bogami. Owen podbił moje serce a Oberon rozśmiesza do łez. Nie chcę się żegnać z tym fantastycznym światem. Za miesiąc będę rozpaczać a do tego czasu będę wspominać poprzednie spotkania.
Polecam każdy tom :)

Kasia b | 2017-10-19

Książka ma jedną, niewybaczalną wadę - zamyka jeden z najzabawniejszych i najbardziej zwariowanych cykli współczesnej fantastyki. Bogowie (nie)jedyni, ześlijcie ciąg dalszy!