Co i jak obserwować w życiu ptaków

Tłumaczenie: Jan Domaniewski
ptaki, ornitologia, fauna
flora i fauna
Beata-Chiara

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pomimo prawie stu lat od ukończenia tej książki, wbrew pozorom pozostaje ona ciągle aktualna, jesli chodzi o ogólne aspekty dotyczące obserwowania ptaków (szczegolnie podobał mi się fragment na temat prowadzenia notatek- coś takiego w dzisiejszych czasach za pewne nie jest stosowane przez prawdziwych ornitologów, nie mniej ma to sens i pozwala zauważyć np zmiany w ekosystemie- ja na swoj użytek od pewnego czasu prowadzę obserwacje dotyczące inwazji krukowatych: wron, gawronów, srok, kawek, co zwiazane jest z wytrzebieniem w mojej okolicy populacji wróbli, a nawet zmniejszenia liczby gołębi- tym bardziej jestem skłonna docenić tego typu notatki). Oprócz tego książka zawiera wiele rad dla początkujących mniej lub bardziej obserwatorów ptaków, a także wiele ciekawostek ich dotyczących.
Jedyne, co odrobinę razi, to język- niestety moje wydanie jest z roku 1950, a więc "koledzy towarzysze" powtarza się na każdym kroku ;). Ale jednocześnie jest to też pamiątka po ś.p.Dziadku, więc na te...