Tale of sand
przygoda, fantastyka
komiksy
ilo99

W latach 1967-1974 Jim Henson i jego długoletni współscenarzysta Jerry Juhl napisali trzy wersje scenariusza pełnometrażowego filmu pod tytułem „Piaskowa opowieść”. W trakcie pracy nad późniejszymi wersjami scenariusza Jim Henson zaangażował się w produkcję „Ulicy Sezamkowej” i „The Muppet Show” i pozostawił za sobą eksperymentalne filmy, które tworzył od czasów młodości, by skoncentrować się na twórczości, która po pewnym czasie przyniosła mu sławę.

Pozostająca w archiwach The Jim Henson Company „Piaskowa opowieść” była jedynym pełnometrażowym scenariuszem napisanym przez Hensona, którego nie udało mu się zrealizować za życia. Za pozwoleniem The Jim Henson Company i pod nadzorem córki Jima, Lisy Henson, wydawnictwo Archaia Entertainment z dumą przywróciło do życia to zagubione dzieło sztuki w formie powieści graficznej, olśniewająco zilustrowanej przez uznanego i utalentowanego rysownika Ramóna K. Pereza. A dzięki wydawnictwu timof i cisi wspólnicy polscy czytelnicy mogą poznać tę historię.

3 Nagrody Eisnera w 2012 r.
2 Nagrody Harveya w 2012 r.
Nagroda Joe Shustera (najważniejsza kanadyjska nagroda komiksowa) w 2012 r.
Książka roku Foreword Reviews w 2011 r.

źródło opisu: timoff i cisi wspólnicy

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/

Przemek Skoczyński | 2017-09-20
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 20 września 2017

Jak czytam, że "akcja się zmienia szybko i czytelnik nie nadąża", to mam ochotę odpisać: "po to masz ten komiks, żeby do niego wracać i zgłębiać krok po kroku". Gdy ktoś pisze, że "fabuła to bełkot", to myślę, że takie argumenty powtarzane są regularnie tylko dlatego, że czytelnik nie ogarnia, nie chce mu się podjąć wyzwania ogarnięcia albo gdy zakłada, że w sztuce wszystko musi być dosłowne i zrozumiałe w każdym szczególe.

Fabuła jest pełna popkulturowych symboli i daje wielkie możliwości interpretacyjne - uwielbiam takie otwarte formy. Połowę tego dzieła musi sobie dopowiedzieć w głowie czytelnik i to jest wielki atut. Motorem napędzającym całość jest dążenie, by wreszcie odpalić fajkę, co samo w sobie jest genialne.

Jeden z najbardziej pojebanych i najlepiej narysowanych komiksów, jakie oglądałem. Nie pożyczajcie od znajomych, kupcie gdzieś okazyjnie (może być po angielsku, tekstu tu prawie nie ma), bo to cudo jest przeznaczone do wielorazowego...

ilo99 | 2016-04-19

Komiks miał przypominać kadry z filmu. No i przypomina. Akcji jest dużo, słów niewiele. Tyle, że ta akcja zbyt szybko zmienia świat przedstawiony, w jakim się dzieje. Czytelnik nie nadąża, a mam wrażenie, że autor również. Po prostu rysuje historię faceta, który przypadkiem trafił do jakiegoś zapomnianego przez świat miasteczka, musi gdzieś dotrzeć, na jakąś górę, ponieważ został wybrany do reprezentowania mieszkańców osady w morderczym wyścigu. A sama wędrówka jest niczym senny majak, pełen koszmarów, prześladowców, czarnych charakterów. Bohatera miota w różne światy, właściwie nie wiadomo dlaczego i po co. Również finał eskapady niczego nie wyjaśnia, mamy wrażenie jakby wszystko miało zacząć się od początku. Taki „Dzień świstaka” w wersji komiksowej. Umęczyłam się lekturą dość znacznie. Jedynym pozytywem, który sprawiał, że jednak przewracałam kartki i nie odkładałam książki na półkę, były rysunki. Naprawdę sumienna, ciekawa kreska, sprawiająca, że lektura nabiera kolorów.

PolishPopkulturę | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Graficznie - perełka. Fabularnie - bezsensowny bełkot. Niby coś się dzieje, ale sensu w tym za grosz. Z takich "dziwnych" historyjek obrazkowych, zdecydowanie lepiej w ostatecznym rozrachunku wypada "Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza".

Snoopy | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Majstersztyk wizualnej narracji. Surrealistyczna z ducha opowieść, która dąży do zaskakującego i wcale nie bezsensownego finału. Choć składa się ze stereotypów, postaci i scen po wielokroć wykorzystywanych przez amerykańską popkulturę, jest na wskroś oryginalna i nie przestaje zadziwiać. Ogromna przyjemność lektury.

Ka | 2014-12-29

Totalna i piękna abstrakcja. My kind of thing! Fenomenalne rysunki i rozłożenie klatek. Akcja goni i zaskakuje, kompletnie nie wiedziałem, czego się spodziewać na kolejnej karcie. Dołączam do kolekcji:)

giera | 2014-11-18

Bohaterem Piaskowej opowieści jest mężczyzna imieniem Mac, który nagle pojawia się w małym, bezimienny miasteczku, położonym na pustyni na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Sam nie bardzo wie, co to za miejsce i jak się tu znalazł. Sytuacja w jakiej znajduje się Mac nie jest godna pozazdroszczenia. W miasteczku właśnie odbywa się festyn, gra orkiestra, ludzie tańczą, cieszą się, clown rozdaje balony. Między tym mrowiem zadowolonych i rozbawionych ludzi widzimy, wyraźnie zagubioną postać młodego mężczyzny, który zostaje wybrany i uniesiony przez tłum przed oblicze szeryfa. Wygląda to tak, jakby Mac został uznany przez mieszkańców miasteczka za bohatera. W dwojakim znaczeniu tego słowa: jako osoba, która ma dokonać niezwykłych czynów i jako główna postać historii.

Między sytuacją Maca a czytelnika możemy doszukać się pewnych analogii. Gdyż razem z nim zostaje wrzucony „w sam środek” wydarzeń. Chociaż czytelnik jest – teoretycznie – pół kroku przed bohaterem. Pod warunkiem,...