Spacer z białym Buszmenem

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
The Heart of the Hunter: Customs and Myths of the African Bushman
Ag2S

Inspirująca lektura dla wszystkich ciekawych świata. Znacznie mniej wiedzielibyśmy o geopolitycznych przemianach we współczesnym świecie, gdyby nie tacy ludzie, jak Sir Laurens van der Post. Jego bogatą biografią można by obdzielić co najmniej kilka osób. Van der Post – żołnierz, podróżnik, odkrywca i dyplomata był jedną z najbardziej wpływowych postaci naszej epoki. Był świadkiem wielu...

Inspirująca lektura dla wszystkich ciekawych świata.
Van der Post – żołnierz, podróżnik, odkrywca i dyplomata był jedną z najbardziej wpływowych postaci naszej epoki. Był świadkiem wielu historycznych przemian w Europie, Afryce i Japonii, w swym długim życiu poznał wiele najznamienitszych postaci życia politycznego i społecznego. W rozmowie z Jeanem Markiem Pottiez dzieli się swymi pomysłami oraz opiniami na wiele różnorodnych tematów – filozoficzna refleksja przeplata się tu z politycznymi komentarzami i niezwykłymi historiami ludzi, których van der Post spotkał na swej drodze. Da się wyczuć, że jego poglądy i koncepcje powstały pod wpływem nietuzinkowych doświadczeń i niesamowitych wyzwań.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/spacer-z-bialym-buszmenem.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/spacer-z-bialym-buszmenem.html

DonProsto | 2018-08-05
Przeczytana: sierpień 2018

Ciekawy wywiad z Laurensem van der Postem. Wywiad, bo ta książka to zbiór przemyśleń i spostrzeżeń z ogromnego bagażu doświadczeń autora. Jan Marcu Pottiez również zadaje celne i ciekawe pytani pytania w taki sposób aby czytelnik mógł się zagłębić w tematykę.

Książka jest o wszystkim. O ludziach, zwierzętach, roślinach, kulturze, wojnie, sztuce, psychologi itd. Nie ma określonych ram. Czasem Jan Marcu kontynuuję serię pytań, po czym przeskakuje w zupełnie inne zagadnienie, by później wrócić z kolejnym pytaniem dotyczącym poprzedniego problemu i doprecyzować niedokończoną kwestię z Panem Laurensem. Momentami nudziłem się czytając ten wywiad. Nie wszystko przypadło mi do gustu, a prywatne przeżycia i przyjaźnie z Carlem Jungiem były czasem nużące. Wiadomo, że nikt tego nie zrozumie tak dobrze jak Ci dwaj panowie.

Myślę też, że w nieodpowiednim momencie trafiłem na tą publikację. Jest w niej wiele ciekawych kwestii z zakresu psychologii i egzystencji człowieka, które mogą...

deana | 2017-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lipca 2017

Trafiłam jak kulą w płot. Ostatnio czytałam trochę reportaży o Afryce - był i Arkady Paweł Fiedler i Paul Theroux oraz Ryszard Kapuściński. Okładka i tytuł sugerowała, że ,,Spacer z białym Buszmenem" wpisuje się w ten nurt. Chciałam poznać kolejne spojrzenie na Czarny Ląd. Ale spudłowałam!

,,Spacer.." to wywiad rzeka przeprowadzona z angielskim podróżnikiem, pisarzem, filmowcem, wojskowym Laurensem van der Postem (1906-1996) w 1986 roku. Urodzony w Afryce, spędził swoje życie wędrując po świecie, doświadczył II wojny światowej, był więźniem japońskiego obozu jenieckiego, przyglądał się zmianą jakie zachodziły na świecie w połowie XX wieku. Do jego znajomych należeli Carl Gustaw Jung, poeta T.S. Eliot. Znał Winstona Churchilla i lorda Mounbattena. Był zawsze tam gdzie coś się działo, obserwując, działając, pomagając. To jego ogromne doświadczenie jest właśnie przedmiotem rozmowy.

Wywiad-rzeka nie ma ram. Płynnie i naturalnie przechodzi od jednego tematu do drugiego. Jest i o...