Adhortacja Amoris Laetitia. O miłości w rodzinie

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
religia
Mała_Mi

Radość miłości przeżywana w rodzinach jest także radością Kościoła. Pomimo licznych oznak kryzysu małżeństwa, pragnienie życia rodzinnego jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Najnowsza adhortacja papieża Franciszka podejmuje refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie, zbiera owoce dwóch ostatnich synodów biskupów poświęconych tej tematyce. Papieski dokument nabiera...

Najnowsza adhortacja papieża Franciszka podejmuje refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie, zbiera owoce dwóch ostatnich synodów biskupów poświęconych tej tematyce. Papieski dokument nabiera szczególnego sensu w kontekście Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, zachęca bowiem do docenienia daru małżeństwa i miłości rodzinnej.

Papież Franciszek w oparciu o Pismo Święte rozważa aktualną sytuację rodzin. Przypomina podstawowe zagadnienia nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie, ukazuje drogi duspzasterskie, które służą zbudowaniu solidnych i trwałych ognisk rodzinnych. Porusza też kwestie wychowania dzieci, przedstawia duchowość rodziny i jej miejsce w planie Bożym.

Ten ważny dokument podkreśla niezwykłą rolę rodziny w tych trudnych czasach.

źródło opisu: http://wydawnictwom.pl/literatura-religijna/2110-a...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwom.pl/literatura-religijna/2110-a...»

OwocneSerce | 2019-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Przyznam, że po przeczytaniu tej trudnej dla mnie lektury mam pewien mętlik w głowie. Trudno będzie mi przedstawić w komentarzu jakieś refleksje, ponieważ tekst był dla mnie dość skomplikowany. Co nie zmienia faktu, że siódemka się należy dlatego, bo to dzieło mi się podobało.

Co mogę powiedzieć więcej?? Sięgałem po tą książkę jak zwykle trochę intuicyjnie, bez wcześniejszego czytania wielu recenzji itd. Jestem jednak zadowolony, że miałem okazję zgłębić tekst, który dotyczy ogólnej nauki Kościoła katolickiego.

elendil | 2018-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2018
Przeczytana: 20 września 2018

Najbardziej kontrowersyjna encyklika papieża, papież zmienia nauczanie Kościoła. Tego typu komentarze towarzyszyły wydaniu tej publikacji. Natomiast po przeczytaniu stwierdzam, że Ojciec Święty nie odchodzi od doktryny, ale daje nadzieję. Pochyla się jak miłosierny ojciec nad swoimi dziećmi. Pisze o wielu aspektach życia rodzinnego. Myślę, że najważniejsze kwestie jakie poruszył to budowanie rodziny na fundamencie - Chrystusie (podstawa dla każdego chrześcijanina,niestety często zapominamy o tym pricipium), troska wspólnoty Kościoła o rodziny, towarzyszenie duchowe rodzinom, otoczenie wsparciem ludzi żyjących w nieregularnych związkach, wychowanie dzieci. Polecam każdemu do przeczytania.

Agnieszka | 2018-04-09
Na półkach: Przeczytane, Religia, + 2018
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

"Bóg pisze prosto po krzywych liniach"

Piękna książka o miłości w rodzinie. Pobudzająca do dobra, ukazująca wrażliwość na człowieka we wszystkich wymiarach. Jest doskonałym źródłem wiedzy na temat rodziny w świetle Bożego zamysłu.

Jola | 2017-06-16
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Zaskoczona jestem jak media komentowały treść adhortacji. Papież nie napisał niczego, czego w nauczaniu Kościoła byśmy się nie spodziewali. Wskazówki papieża Franciszka mocno opierają się na nauczaniu Jana Pawła II i innych wielkich poprzedników, ze szczególnym wskazaniem wagi miłości do drugiego człowieka, co wynika z samej nauki Chrystusa.
Adhortacja napisana jest prostym językiem i udziela konkretnych, życiowych wskazówek, co sprawia, że dla każdego czas spędzony na tej lekturze okaże się bardzo cenny.
Jedyną wadą wydaje się praca tłumacza, w której widać pewne błędy i pośpiech, co być może wynikało z ograniczonego czasu, który otrzymał na wykonanie swojego zadania.

Przemysław Zyra | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, X2016
Przeczytana: 31 maja 2016

Poprzednia książka Papieża Franciszka, którą czytałem to encyklika Laudato Si. Ze względu na swą tematykę i brak nawiązań do nauczania Kościoła była trudną i przykrą lekturą. Tym razem jednak papież porusza temat jak najbardziej związany z nauczaniem Kościoła. W swoich słowach o rodzinie powołuje się w dużym stopniu na, Pawła VI, Jana Pawła II (co nie dziwi, gdyż polski papież bardzo dużo pisał o rodzinie), ale także na Benedykta XVI a nawet na Piusa XI!

Adhortacja jest dokumentem posynodalnym. W latach 2014 i 2015 odbył się synod o rodzinie w dwóch etapach. Niedługo przed lekturą adhortacji miałem okazję przeczytać książkę Krystiana Kratiuka "Synod Papieża Francisza", która przedstawiła wiele nienagłośnionych informacji o synodzie, które są bardzo pomocne przy odczytywaniu adhortacji.

Żeby lepiej zrozumieć przekaz adhortacji warto sobie uświadomić co jest celem synodu. Jest on bowiem zwoływany nie po to, by zmieniać coś w doktrynie czy nauczaniu Kościoła, a po to, by dostosować...