Status moralny zwierząt

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
filozofia, etyka
Tamaryszek

Czy powinniśmy zakazać cyrków ze zwierzętami i zamknąć ogrody zoologiczne? Czy XXI wiek powinien być erą zakończenia testów na zwierzętach i jedzenia mięsa? Ta książka nie narzuca odpowiedzi, ale przystępnym językiem opowiada o filozofii, w której liczy się cierpienie każdej jednostki, niezależnie od tego, do jakiego gatunku należy. Ta książka to głos w niezwykle ważnej debacie publicznej...

Ta książka to głos w niezwykle ważnej debacie publicznej dotyczącej wykorzystywania zwierząt przez człowieka. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie, w którym możemy dokładnie przyjrzeć się etyce Petera Singera - jednego z najbardziej wpływowych współczesnych filozofów - oraz prześledzić jej praktyczne zastosowanie w kontekście zabijania i cierpienia zwierząt. Dowiemy się również, jak zwierzęta się komunikują, przeżywają emocje, czy rozumieją siebie nawzajem. Jak wygląda przemysłowa hodowla, czy wszystkie eksperymenty służą dobru ludzkości, kiedy łamanie prawa w obronie zwierząt jest usprawiedliwione. Autorka porusza również niezwykle ciekawy wątek potencjalności, który jest ważny w kontekście statusu płodów, zarówno zwierząt, jak i ludzi.

Po tę książkę powinien sięgnąć każdy, kto poszukuje kompendium wiedzy na temat filozofii praw zwierząt, a także praktycznego przewodnika po dylematach moralnych, przed którymi stajemy dokonując konsumenckich wyborów.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Maria | 2019-05-04
Przeczytana: 26 maja 2016

Zaintrygował mnie ten tytuł!
Wbrew pozorom nie jest łatwo ustalić granice statusu moralnego człowieka, a co dopiero zwierząt. Autorka odważyła się (to rewolucja w myśleniu!) przeanalizować to zagadnienie w ramach pracy doktorskiej, jak przypuszczam po podziękowaniach umieszczonych we wstępie, a skierowanych do promotora. Ta publikacja to jej pokłosie. Za tą formą przemawiałby również układ treści zgodny z zasadami metodologii pisania prac naukowych. Z tego powodu nie należy ona do łatwych w odbiorze, ale warto włożyć trochę wysiłku intelektualnego (bo myśleć w niej trzeba, a prawa logiki to podstawa zrozumiałego odbioru jej treści), aby skutecznie i jednoznacznie odpowiedzieć sobie na powszechne pytania zadawane w dyskusjach i polemikach wyszczególnionych na tylnej okładce.
Spośród nich na przedostatnie znałam odpowiedź przed lekturą. Znalazłam je w wyniku doświadczenia, które, jako jedno z najsilniejszych wspomnień, przywiozłam z Afryki. Podczas podróży, przy jednej z dróg,...

oto_słowo_moje | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 08 września 2017

Rozprawa filozoficzna, w której autorka naświetla różne punkty widzenia w kwestii relacji naszego gatunku do innych współmieszkańców naszej planety. Książka ani łatwa, ani przyjemna. Z pewnością nie "do poduszki". To, jak traktujemy zwierzęta, jest ponoć miarą naszego człowieczeństwa. Ale jak potraktować szlochających nad losem kociąt czy szczeniaczków przedstawicieli gatunku homo sapiens, którzy za chwilę siadają do steku, czy golonki? Jak napisał Orwell w Folwarku Zwierzęcym: wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze...

Joanna82 | 2017-04-05

Książkę czyta się naprawdę ciężko. Za dużo w niej naukowych i filozoficznych pojęć. Bardziej dla naukowców niż dla kogoś kto szuka rozwiązania na podstawowe pytanie czy zwierzęta zdają sobie sprawę z tego co się z nimi dzieje. W jednym rozdziale autorka rozważa nawet czy embrion może myśleć co zupełnie nie odnosi się do tematu a napewno nie w takiej ilości. Zawiera jednak cenne informacje na temat wiwisekcji, ile zabija się zwierząt rocznie w celach konsumpcyjnych itd.
Dla mnie jako vegana i osoby walczącej o prawa zwierząt nie zrobiła wielkiego wrażenia. Mało w niej empatii a za dużo filozofii.

Szczere-Recenzje | 2016-06-07

Jesteś wegetarianinem, weganinem, dopiero myślisz o zmianie diety lub chcesz pomóc w walce o prawa zwierząt? W takim razie to książka dla Ciebie. Autorka, z wykształcenia filozof, podchodzi do zagadnienia praw zwierząt w sposób naukowy, ścisły i precyzyjny. Nie ma tu emocjonalnego szantażu, religijnych uprzedzeń czy stereotypów, a jedynie logiczne wnioski wysnute z prac filozoficznych autorytetów, takich jak Peter Singer. Czy ze względu na możliwość odczuwania bólu i przyjemności zwierzęta powinny mieć prawa moralne? Jakie obowiązki wobec słabszych (ludzi i zwierząt) mają członkowie społeczeństwa o silniejszej pozycji? Jak wygląda chów przemysłowy czy testy na zwierzętach? Jak poprawić sytuację żyjących stworzeń na naszej planecie? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej wyjątkowej książce.
Przy okazji można się z niej naprawdę wiele nauczyć o współczesnej etyce. To prawdziwa gimnastyka dla umysłu i trening empatii w jednym. Go vege!