Poirot prowadzi śledztwo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Poirot Investigates
8373842071
powieść, śledztwo, detektyw

Nie istnieje sprawa, której nie rozwiązałby ulubiony detektyw Agathy Christie i jej czytelników, Hercules Poirot. Kradzież klejnotów znanej aktorki czy obligacji bankowych, podejrzana śmierć człowieka, który wysoko ubezpieczył się na życie, tajemnica zadziwiająco taniego mieszkania, seria zagadkowych zgonów wśród egipskich piramid, porwanie premiera Anglii czy sprytne ukrycie testamentu - wszystko to jest wyzwaniem dla sławnego detektywa i jego szarych komórek. Posługując się wyłącznie nimi, rozszyfrowuje wszelkie tajemnice, odnajduje skradzione lub zaginione przedmioty i ludzi, winnych oddaje w ręce sprawiedliwości. Czasem chwałę pozostawia innym i kryje się w cieniu, ale jego wierny przyjaciel i kronikarz, kapitan Hastings, nie pozwala nam zapomnieć, dzięki czyjemu umysłowi prawda wyszła na jaw.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie

Magnis | 2017-06-17
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Agatha Christii należy do moich ulubionych autorek kryminałów I dlatego uwielbiam sięgać po jej książki. Poirot prowadzi śledztwo to zbiór jedenastu opowiadań, którymi bohaterem oczywiście jest sam Hercules Poirot. Mający do dyspozycji swoje szare komórki i pomoc kapitana Hastingsa próbującego swoich sił w rozwiązywaniu zagadek, nie waha się przed podjęciem trudnych oraz często tajemniczych śledztw.
Książka zawiera jedenaście krótkich opowiadań, którymi bohaterami oczywiście są Hercules Poirot i kapitan Hastings. Przekrój tematyczny zamieszczonych opowieści jest zróżnicowany. Mamy więc sprawę kradzieży klejnotu, obligacji bankowych, podejrzanego ubezpieczenia na życie, taniego mieszkania, zagadkowych morderstw w Egipcie, intrygę szpiegowską i ukrycia testamentu. Każda z historii zaczyna się zwyczajnie, ale potrafi się zagmatwać i często to co jest oczywiste podczas czytania takie nie bywa w rzeczywistości. Same finały tutaj zamieszczonych opowieści niekiedy potrafią zaskoczyć, bo...

Dominika | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Przy "Pułapce na myszy" opowiadania czytało mi się gorzej niż teraz, może wynika to z faktu, że wtedy "nie znałam" jeszcze Poirota, tylko o nim słyszałam.

Jedyny minus to taki, że nie bardzo widać sens odgadywania winnych, ponieważ sprawy dzieją się naprawdę szybko, więc nie wysilałam się tutaj, tylko spokojnie czekałam na rozwój wydarzeń, gotowa kolejny raz podziwiać kunszt detektywistyczny głównego bohatera.

Cykl składa się z 11 opowiadań, każde jest w pewien sposób oryginalne, dotyczy różnych spraw, nie tylko zbrodni. Są kradzieże brylantów, misternie uknute morderstwa, niezwykle tanie mieszkanie w dobrej dzielnicy, tajemnicza sprawa z obligacjami, klątwa faraona, porwanie najważniejszego człowieka Anglii, zagadkowe zniknięcie, podstęp, sprytnie ukryty testament. Do wyboru do koloru.

Tylko kilka rzeczy i ludzi jest niezmiennych. Zagadka, mroczna ludzka natura, asysta Hastingsa i mądra głowa Poirota. Nic mu nie przeszkodzi. Może być chory, może nie cierpieć brudu,...

książek: 2055
syla50 | 2019-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2019

Choć uwielbiam Agatę Christie niestety nie przepadam za opowiadaniami. Mało ciekawie, zbyt krótko, nawet się nie chce wysilać swoich szarych komórek, żeby odgadnąć co, kto, i dlaczego? Ale mimo to obowiązkowa pozycja dla miłośników Agaty.

Renax | 2016-09-26
Przeczytana: 25 września 2016

Gdy czytałam ten tomik 3 lata temu, oceniłam go na 7 gwiazdek. Teraz oceniam go na 8, bo brakowałomi świata Christie. A opowiadania w tym tomie są starannie dobrane: wszystkie umiejętnie podają fakty tak, że nie sposób się domyślić rozwiązania. Sprawy są ciekawe. A poza tym, mamy i Miss Lemon, i Inspektora Jappa, i Hastingsa.

Paweł | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Książka to zbiór jedenastu lekkich i dosyć mało starannych opowiadań. Głównym bohaterem jest Poirot, który przygląda się wielu dziwnym wydarzeniom, akcjom i ludziom w celu odgadnięcia różnych spraw, do których jest angażowany. Wspomniałem, że opowiadanie te w mej opinii są mało staranne, gdyż wydają się być bardzo wyrwane z kontekstu oraz przedstawiają bardzo prostą fabułę: wymyśloną ,,na poczekaniu". Polecam jako lekturę wyrywającą nas od rzeczywistości. Wielki misz masz wszystkiego: od zaginięcia pereł po dziwne sprawy z testamentami.

Queequeg | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

W rozpędzie chronologicznego czytania powieści Agathy pominąłem zbiór opowiadań „Poirot prowadzi śledztwo”. Czym prędzej postanowiłem nadrobić zaległości. I jak z wielkim entuzjazmem zabrałem się do czytania, tak szybko entuzjazm mi minął. Uważam bowiem, że Agatha nie sprawdza się w krótkich formach, a w każdym razie w TAK krótkich. Mój ulubiony kryminał to taki, który zaczyna się od jakiejś zbrodni, która wręcz powoduje trzęsienie ziemi, a potem napięcie stale rośnie, nieśpiesznie, ale jednak. Lubię jak intryga powoli się zawiązuje, jak tajemnica powoli jest odkrywana, jak mam czas pozastanawiać się kto i dlaczego, po czym dostać satysfakcjonujące rozwiązanie. Taka forma raczej na parunastu stronicach się nie sprawdza czego „Poirot prowadzi śledztwo” jest idealnym przykładem.

Nie znaczy to, że było to kompletnie do bani. Kilka ciekawych opowiadań się znalazło, co nie zmienia faktu, że całość wygląda tak, jakby Agatha znalazła kilka szkiców i zamysłów do swoich powieści, które...

Uwielbia Christie i co jakiś czas sięgam po jej kryminały. Tym razem padło na zbiór opowiadań. Bo czemu nie? Czytałam już zbiory opowiadań autorki i najgorsze nie były. Jednak rozczarowałam się. „Poirot prowadzi śledztwo” to jeden z gorszych zbiorów i już na wstępie odradzam. Ale uczciwie dodaje też, że ostatnio zrobiłam się bardziej wymagająca dla tej krótkiej formy. Problemem jednak tego zbioru jest długość. Opowiadania króciutkie – ledwo zapoznajemy się ze zbrodnią i już za chwilę znamy zakończenie. Brak więc emocji, zaangażowania ze strony Czytelnika – pojawia się znużenie. Ogólnie to tyle. Dla chętnych, szczegóły:
1.„Gwiazda Zachodu” – 5/10 – początek ciekawy, ale zakończenie przewidywalne.
2.„Tragedia w Marsdon Manor” – 6/10 – jedno z ciekawszych opowiadań w zbiorze, ale rozwiązanie nadeszło zdecydowanie za szybko.
3.„Perypetie z tanim mieszkaniem” – 4/10 – szczerze? Nuda. Sprawa taniego mieszkania nie zainteresowała mnie, a dalej prowadzona fabuła mnie znudziła....

Anna | 2018-03-27
Przeczytana: marzec 2018

Chronologicznie trzecia pozycja z serii historii kryminalnych, w których głównym bohaterem jest Mały Belg, to zbiór krótkich opowiadań. Każde z nich to inny, niepowiązany ze sobą problem do rozwiązania. Oczywiście Poirot błyskotliwie rozwiązuje wszystkie z zagadek, z którymi przychodzi mu się zmierzyć.
W przeciwieństwie do wcześniej czytanych pozycji spod pióra Agathy, mogłam czynić w czytaniu dłuższe przerwy ;)

lacerta | 2018-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Bardzo lubię zbiory opowiadań Agathy Christie. W tym towarzyszą nam bardzo dobrze znani Poirot i Hastings, a zagadki mnożą się i są szybko rozwiązywane. Mamy zbrodnie i kradzieże, trochę humoru i zakładów, a wszystko to okraszone niezawodnym umysłem Poirota. Opowiadania utrzymują ten sam poziom, co jest bardzo rzadko spotykane w zbiorach.
"Poirot prowadzi śledztwo" to świetna książka, która niesamowicie wciąga i pokazuje, że nawet w krótkiej treści można stworzyć ciekawą zagadkę.

Versinn | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

11 opowiadań z ikoną detektywistycznego fachu - Herkulesem Poirot. Jak zwykle - książka trzyma poziom, który wyznaczyła sobie autorka, aczkolwiek nie jest to nic specjalnego i wybitnego. Do poczytania akurat na leniwe niedzielne popołudnie