Angus od snów. Celtycki bóg snów

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mity". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
Dream Angus: The Celtic God of Dreams
978-83-240-0805-6
mitologia, celtowie, sny

"Książka ta opowiada na nowo mit o Angusie, znanej i lubianej postaci z mitologii celtyckiej Irlandii i Szkocji. Angus to dawca snów, Eros, uosobienie młodości. (...) Opowiadając na nowo historię Angusa, wprowadziłem go w świat współczesny serią powiązanych z sobą opowiadań, których akcja rozgrywa się przeważnie w dzisiejszej Szkocji. Angus, czy też postać Angusa, odgrywa w tych opowiadaniach rolę dość enigmatyczną, ale w każdym jest obecny. W odróżnieniu od większości mitologicznych postaci, Angus nie pełni funkcji umoralniającej ani dydaktycznej - jego domena to sny i miłość, dwa zjawiska, które zawsze były dla ludzi tajemnicą. (...) Lecz Angus potrafi więcej: symbolizuje młodość i wielką, żarliwą miłość, której doświadczamy w młodości, lecz w pamięci możemy ją zachować nawet po wiek dojrzały".

neta | 2013-11-05
Na półkach: 2009, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2009

Zafundowałam sobie mały powrót do szkoły ;)
Pomyśleć, że dawno temu mity greckie czy rzymskie przyprawiały mnie o niemały ból głowy, a tu teraz z własnej nieprzymuszonej woli, na bibliotecznej półce z literaturą irlandzką wyszperałam i do domu przywlokłam nic innego jak...? Jak mity właśnie! Tyle że celtyckie i w nowych interpretacjach.

Alexander McCall Smith w nowe piórka ubrał opowieść o Angusie, Angusie od snów.

„Angus był bogiem miłości, bogiem młodości i bogiem snów. Kochał Angusa każdy, kto go spotkał; nie było wyjątków. Ludzie zatrzymywali go na drodze, prosząc, aby im zesłał sen o osobie, którą pokochają, a on zawsze spełniał ich prośbę, nigdy nie odmawiał. Jeśli prosiła go o sen dziewczyna lub kobieta, dostawała w dodatku pocałunek, a pocałunek ten zmieniał się w małego ptaszka, który fruwał wkoło jeszcze przez chwilę, poczym znikał porwany wiatrem, pozostawiając tych, co to widzieli, w niepewności, czy aby nie zmyślili sobie całego zdarzenia.”

Angus był synem groźnego...

OkiemMK | 2013-10-18

Mity to obrazy serc i umysłów ludzkich. To pragnienia, potrzeby i wierzenia naszych przodków, których cząstki istnieją w nas. To mistyka, ale także zagadnienia związane z bytem ludzkim. Mity zawierają wiele prawd i mądrości, które oddają naszą naturę.
Sny odzwierciedlają i ujawniają nasze pragnienia, lęki i tęsknoty. Są naszymi odbiciami w tafli jeziora obdartymi ze zbędnych barier, które sami tworzymy. Sny to obrazy, dźwięki, wrażenia zmysłowe. Mitologia celtycka, bo to na niej opiera się ten mit - to świat bogaty i magiczny - bazujący na idei światów równoległych - świata realnego i mistycznego - świata śmiertelników i bogów. Bogowie są nieokreśleni, a ich moc jest niewyobrażalna. Dagda, ojciec bohatera naszego mitu - jest także bogiem, od którego wszystko co mistyczne ma początek. Mit o Angusie należy do mitów pierwotnych - opowieści o czasach niepamiętnych. To postać z mitologii celtyckiej Irlandii i Szkocji. Dawca Snów, Eros. Bóg miłości i młodości. Postać z Zielonej...

grafzero | 2013-12-11
Przeczytana: 05 lipca 2013

Feliks Kres powiedział kiedyś na łódzkim Polconie, że pisarzy dzielimy na dwie grupy. Takich, którzy o mrożącej krew w żyłach wyprawie, do amazońskiej dżungli opowiedzą ci tak, że zaśniesz z nudów i takich, którzy historią o wakacjach w Juracie i przesypującym się na plaży piasku zaskarbią sobie grono wiernych fanów. Szkot, Alexander McCall Smith należy do tej drugiej grupy. Nie ma w jego książce nic, ale to nic odkrywczego. Czyta się ją jednak jak wspaniałą gawędę. Jakbyśmy w środku zimy siedzieli przy ciepłym kominku z butelką grzanego wina, a jakiś stary gawędziarz snuł historie o bogach i ludziach.
Książka dzieli się na dwie części. Klasycznie opisany (nieco przypominający baśń) mit o bogu snów i miłości oraz kilka opowiadań z kategorii „o życiu”. We wszystkich z nich pojawia się tytułowy Angus. Postać to bardzo ciekawa i barwna (taka lepsza wersja Lokiego, jednak pełna tricksterowego uroku), choć może nieco sztampowa. Zresztą nie ma się co oszukiwać, książka nie odsłoni przed...

Alicya Oss | 2014-08-22

Niewiele się spodziewałam po tej książce – tym większy plus, za to, że wsiąkłam w jej fabułę/y. Wprawdzie tematy poruszone w niej są zwyczajne, do bólu codzienne, i chociaż podszyte magią - zwyczajne zostają. Nie są zapisem historii odkrywczych, które każą nam zmienić myślenie o rzeczywistości. Można by zbyć je wzruszeniem ramion, strzepnąć, jak pyłek... I chociaż nie znajdziemy w nich recepty na trapiące nas bolączki, to odczuwamy podczas lektury wewnętrzną błogość, jak w dobrym śnie. Do zbudowania właśnie takiej atmosfery dążył pisarz, czyniąc z życia głównego bohatera niekończące się dzieło sztuki, poemat snu. Jak sen, ma być on nieuchwytny – nie dostajemy więc pełnego obrazu, tylko zamazane szkice. On przemyka poza przestrzenią i czasem, poza konturem (szkoda tylko, że po wrzosowiskach, a nie makowiskach). Co innego natężenie szczegółów. Są one wręcz jaskrawe, agresywnie wydobyte na pierwszy plan. Autor zatrzymuje nas nad upadającą kartką papieru, ziarenkiem piasku, kroplą...

Alison | 2014-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2014

Z książki tej nie dowiemy się jaki dokładnie był Aengus. Z resztą już w przedmowie zostajemy o tym uprzedzeni.
Treść podzielona jest na dwa wymiary: bajeczną wersję pochodzenia Aengusa oraz opowieści "z życia wzięte". Skupiamy się tam na miłości, zrozumieniu, snach i emocjach.
Według mnie ostatnie rozdziały były najlepsze.

Natalia | 2016-10-13
Przeczytana: 19 października 2016