Jak czytać obrazy. Treść, forma, technika

Okładka książki Jak czytać obrazy. Treść, forma, technika Liz Rideal
Okładka książki Jak czytać obrazy. Treść, forma, technika
Liz Rideal Wydawnictwo: Arkady poradniki
poradniki
How to read paintings. A crash course in meaning and method.
Arkady
2016-01-01
2016-01-01
Ewa Gorządek
sztuka

za mały format, szkoda :(

za mały format, szkoda :(

Rozumiem, że format ma być "kieszonkowy", ale rozmiar dosyć utrudnia przyglądanie się obrazom, gdyż często ciężko jest rozróżnić szczegóły.

Publikacja jest bardziej "brykiem" z historii malarstwa zachodniego niż poważnym przewodnikiem. Wystawiłam jednak wysoką ocenę, bo wydaje się, że efekt końcowy jest zgodny z zamierzeniami - książka nie udaje niczego więcej, a w roli wprowadzenia do tematu może się sprawdzić. Na plus oceniam również poręczny format i wiele reprodukcji ukazujących detale omawianych dzieł.

Sztuką interesuję się już od dawna, dużo o niej czytam i z miłą chęcią witam kolejne nowości wydawnicze na ten temat. Nie przesadzę jeśli powiem, że "Jak czytać obrazy" stanie się jedną z moich ulubionych książek o sztuce. Jest to znakomity przewodnik po malarstwie. Książka napisana jest przystępnym językiem, dlatego jest idealna nie tylko dla tych którzy są już dosyć biegli w temacie, ale też dla zupełnych laików, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką.
Sztukę możemy odbierać czysto intuicyjnie i emocjonalnie, ale możemy też wydobyć z niej dużo więcej, możemy nauczyć się rozumieć i odczytywać dane dzieła. I "Jak czytać obrazy" jest idealnym podręcznikiem do takiej nauki. Autorka wybrała pięćdziesiąt wspaniałych dzieł znanych europejskich twórców i na ich przykładzie pokazuje nam jak należy rozumieć i interpretować sztukę.
W książce znajdziemy informacje na temat pięciu podstawowych gatunków w malarstwie - portret, pejzaż, malarstwo narracyjne, martwa natura i abstrakcje. Każdy z gatunków omówiony został chronologicznie, w sposób niezwykle przystępny, ciekawy a zarazem bardzo profesjonalnie i szczegółowo.
Nieduży, podręczny format książki jest cudownym rozwiązaniem, bo możemy książkę wszędzie ze sobą zabrać i nie będzie stanowić to dla nas żadnego obciążenia. Świetne rozwiązanie. Ja na pewno odwiedzę z nią niejedno muzeum.
Pięknie wydana, wartościowa książka. Must have.

• Sztuka
  • Poradniki