Warszawa w karykaturze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
rysunek, karykatura, Warszawa, satyra
albumy
Aerethril

(...) Słowo ,,karykatura" pochodzi z włoskiego ,,caricare" (przeciążać, ładować, przesadzać, szarżować), a straciwszy swój pierwotny sens, oznacza dziś dziedzinę sztuki przedstawiającą osoby lub rzeczy w sposób komiczny, śmieszny, uwydatniający charakterystyczne, najczęściej przesadzone, cechy danej osoby czy tematu. (...) Kiedy powstał projekt wydania niniejszej książki, przejrzałem wiele...

(...)
Kiedy powstał projekt wydania niniejszej książki, przejrzałem wiele roczników pism humorystycznych i satyrycznych i wybrałem ponad 2500 rysunków-karykatur, których tematem były sprawy warszawskie. Zamieszczone tu 424 ilustracje są wynikiem kilkakrotnych trudnych selekcji, bowiem z każdym odrzuconym rysunkiem nie było łatwo się rozstać, każdy wydawał się cenny dla ukazania jakiejś charakterystycznej strony życia miasta.
(...)
Warszawa jest miastem, gdzie humor ceni się ogromnie, nawet w ciężkich, często tragicznych latach zaborów i terroru hitlerowskiego ludzie zdobywali się na uśmiech, rodził się dowcip sytuacyjny, kolportowano anegdoty, kawały, rysunki satyryczne - była to samoobrona narodu przed pogrążeniem się w apatii i bierności. A cóż dopiero w okresie pokoju, kiedy artyści mogą do woli wykpiwać ujemne zjawiska życia miasta. Ale patrząc na rysunki zebrane w tym albumie jedno rzuca się w oczy - miłość do Warszawy. Artyści krytykując, wyśmiewając, szydząc, przejaskrawiając są jednak przekonani, że ich rysunki sprawią, iż stolica będzie coraz piękniejsza i w miarę upływu czasu będzie dawała coraz mniej tematów do ostrej satyry i krytyki, a coraz więcej dla pogodnego humoru.

źródło opisu: wstęp

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!