Zjawisko korupcji w Atenach V-IV wieku p.n.e.

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Z sytuacją taką zetknąłem się przystępując do opracowania zagadnień związanych z korupcją w Atenach V i IV wieku p.n.e. Moim pierwotnym celem, nakreślonym w chwili rozpoczynania badań było poznanie form, przyczyn, funkcji oraz zmian jakościowych i ilościowych korupcji. Już we wstępnej fazie kwerendy źródłowej stało się oczywiste, że celu tego nie uda się osiągnąć. Plan został zmodyfikowany,...

Z sytuacją taką zetknąłem się przystępując do opracowania zagadnień
związanych z korupcją w Atenach V i IV wieku p.n.e. Moim pierwotnym
celem, nakreślonym w chwili rozpoczynania badań było poznanie form, przyczyn, funkcji oraz zmian jakościowych i ilościowych korupcji. Już we wstępnej fazie kwerendy źródłowej stało się oczywiste, że celu tego nie uda się osiągnąć. Plan został zmodyfikowany, gdy okazało się, że źródła nie dają odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań. W ostatecznej wersji, chociaż
uwzględnia ona w większym lub mniejszym stopniu wszystkie podstawowe
zagadnienia, nastąpiło poważne przesunięcie akcentów. Przede wszystkim zrezygnowałem z zajmowania się korupcją sensu largo ograniczyłem swoje zainteresowania do dwóch jej najważniejszych przejawów — przekupstwa i sprzeniewierzenia. Uchroniło to przed nieporozumieniami związanymi z przenoszeniem w przeszłość terminu, który nie ma adekwatnego odpowiednika w języku greckim. Gdy mówię w pracy o korupcji, mam na myśli wyłącznie przekupstwo i malwersacje.

Książka została udostępniona online przez Autora: http://otworzksiazke.pl/ksiazka/zjawisko_korupcji_w_atenach_v-iv_wieku_pne/

źródło opisu: Fragment książki (s. 9-10)

Elevander | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Mimo iż praca ta została napisana już przed ponad trzydziestu laty, to w dalszym ciągu ma dużą wartość merytoryczną. Autor podejmuje się analizy zjawiska korupcji (a konkretnie dwóch jej rodzajów: przekupstwa i sprzeniewierzenia pieniędzy państwowych) w klasycznych Atenach. Analiza taka jest o tyle istotna, że w rzeczywistości ateńskiej ogromną rolę odgrywały procesy polityczne, w których zarzuty korupcyjne były ciągle obecne. Kulesza zestawia wszystkie uchwytne źródłowo procesy o takim charakterze w obszernym rozdziale III. Bazuje przede wszystkim na materiale źródłowym, jaki stanowi komedia staroattycka oraz twórczość mówców attyckich. Monografia Kuleszy dużo mówi o Ateńczykach okresu klasycznego, o ich podejściu do służby państwu czy moralności.

Tomasz Babnis