Czyściec świętego Patryka

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
Tractatus de Purgatorio Sancti Patricii
klasyka
Łukasz Kuć

Wśród miejsc uchodzących w średniowieczu za wejścia do podziemnego świata zmarłych największą sławę zyskała sobie położona na małej skalistej wysepce jeziora Lough Derg w północno-zachodniej Irlandii tajemnicza jaskinia. Miał ją rzekomo otworzyć św. Patryk, uderzając w ziemię laską, otrzymaną (zgodnie z niektórymi wersjami legendy) od samego Chrystusa. Później przybysze z różnych krajów zstępowali do niej, aby w ten wymagający szczególnej odwagi sposób odpokutować popełnione przez siebie najcięższe nawet grzechy. Pierwszym takim pielgrzymem, którego relacja dochowała się do naszych czasów, był dwunastowieczny rycerz Owen. Jego opowieść spisał cysterski zakonnik Henryk z Sawtry i umieścił w swoim "Traktacie o czyśćcu św. Patryka".

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza ATUT, 2014

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!