Perfidna gra

Tłumaczenie: Anna Brzezińska
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 11)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Wilful behaviour
8373920048
literatura amerykańska

Fabuła najnowszej książki Donny Leon oparta jest tym razem na prawdziwych zdarzeniach. Pewnego dnia do komisarza Brunettiego zgłasza się studentka jego żony, Claudia Leonardo, i przedstawia mu niecodzienną prośbę: chce, żeby komisarz się dowiedział, czy istnieje możliwość oczyszczenia z winy jej dziadka, który przed wieloma laty został skazany za przestępstwa popełnione w czasie wojny i...

Pewnego dnia do komisarza Brunettiego zgłasza się studentka jego żony, Claudia Leonardo, i przedstawia mu niecodzienną prośbę: chce, żeby komisarz się dowiedział, czy istnieje możliwość oczyszczenia z winy jej dziadka, który przed wieloma laty został skazany za przestępstwa popełnione w czasie wojny i wkrótce potem zmarł w zakładzie dla obłąkanych. Początkowo wydaje się, że odpowiedzi należy szukać w archiwach, gdzie stare dokumenty ujawniają niechlubne praktyki z lat wojennych i powojennych: wyłudzanie i kupowanie za bezcen dzieł sztuki należących do Żydów i osób zaangażowanych w antyfaszystowski ruch oporu.

Nikt nie przypuszcza, że stanie się to początkiem tragicznych wydarzeń. Kiedy wkrótce potem dochodzi do morderstwa, sprawa okazuje się złowieszczo aktualna, a prowadzący śledztwo odkrywają dramatyczny splot całkiem współczesnych namiętności.

Komisarzowi Brunettiemu niełatwo przeniknąć do zamkniętego świata notariuszy i marszandów, ma jednak do pomocy niezawodnego Vianella, który wreszcie otrzymał awans na inspektora, bystrą i niepozbawioną tupetu signorinę Elettrę oraz, jak zawsze, moralne i intelektualne wsparcie żony, Paoli.

źródło opisu: [Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2006]

jula | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 11 lutego 2014

To moja szósta część z Brunettim i chyba najlepsza. Intryga poprowadzona i rozwiązana klarownie, bez żadnych takich niedopowiedzeń na końcu, których nie lubię i które się zdarzały w innych częściach. Może od takiej psychologicznej strony jest to lekko naciągane, ale od strony zagadki nie mam zastrzeżeń. A samego commissario chyba nie trzeba reklamować. W książkach Donny Leon generalnie widać bardzo kobiecą rękę - mało brutalnych opisów przemocy. Brak scen akcji itp. Sylwetki kobiece wyraziste i istotne. Wadą dla mnie jest może trochę za dużo literackich ozdobników, zbyt szczegółowe opisy.

Meh | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016