Zarys historii retoryki. Od początku do upadku cesarstwa bizantyńskiego. Wprowadzenie do retoryki Greków i Rzymian

Tłumaczenie: Lech Bobiatyński
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Rhetorik der Griechen und Römer
Elevander

Pierwsza część książki to zarys dziejów retoryki od jej greckich początków do roku 1453 autorstwa Heleny Cichockiej i Jakuba Z. Lichańskiego. Druga część to z kolei klasyczne wprowadzenie do retoryki starożytnej pióra Richarda Volkmanna (pierwsze wydanie 1901).

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Elevander | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Pierwsza część tej książki do zarys dziejów retoryki w starożytności i średniowieczu. Zarys niezwykle ogólny i ograniczający się właściwie do rozwoju teorii retorycznej. Nie jest to bynajmniej przegląd ważniejszych mówców. Retoryka attycka V i IV wieku p.n.e. właściwie nie została nawet dotknięta! W partii poświęconej wymowie rzymskiej ni z tego, ni z owego pojawia się bilingwiczny aneks zawierający obszerny fragment z Kwintyliana. Czy to aby właściwe miejsce na taki wtręt? Rozdziały o sztuce wymowy wieków średnich na Wschodzie i Zachodzie były trochę lepsze, bo to temat mniej dla mnie znany, ale i tak nie nazbyt fascynujące. Część druga pracy, a więc "Wprowadzenie do retoryki" Volkmanna (pierwsze wydanie: 1901 r.) zawiera sporo informacji, znów o charakterze teoretycznym, a także liczne przykłady użycia poszczególnych tropów i figur. Wartościowy jest na pewno zamieszczony na końcu słownik terminologiczny w języku polskim, łacińskim i greckim. Ogólnie jednak mogę powiedzieć, że ta...