Diariusz podręczny 1939-1945

Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 1)
Wydawnictwo: IPN
2 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Monika

"Diariusz podręczny" archiwisty Adama Kamińskiego stanowi interesujący zapis życia w Krakowie pod okupacją niemiecką. Z kart jego dziennika wyłania się poruszający obraz codziennej walki o przetrwanie: zdobywania żywności, mieszkania oraz pracy. Równocześnie jest to znakomite źródło informacji o ówczesnej obyczajowości: życiu rodzinnym, sposobach spędzania czasu wolnego oraz świętowania. Wiele miejsca Kamiński poświęca swej pracy w archiwum oraz walce o ratowanie dokumentów zagrożonych zniszczeniem w trakcie i bezpośrednio po zakończeniu wojny. Jego dziennik oddaje także grozę okupacji, dokumentuje wojenną eksterminację, wywózki mieszkańców Krakowa do Oświęcimia, likwidację getta krakowskiego, wreszcie pobyt autora w obozie w Płaszowie. Swe zapiski uzupełnia Kamiński wiadomościami z prasy codziennej o aktualnych wydarzeniach wojennych.

źródło opisu: https://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/diariusz-podreczny-19391945

źródło okładki: https://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/diariusz-podreczny-19391945

Monika | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Książka łącząca (przynajmniej z pozoru) moje dwa ulubione motywy: Kraków oraz życie ludności cywilnej pod okupacją niemiecką. No takiej nudy to ja w życiu nie czytałam. Najpierw autor zmuszony do ewakuacji ucieka z Krakowa (i wydaje się z opisu, że w drodze zajmuje się głównie jedzeniem(sic!)). Potem wraca do miasta i ocala archiwa krakowskie (czy naprawdę było to tak spokojne zajęcie, bez żadnego napięcia, po prostu przenoszenie dobytku z miejsca na miejsce?). Książka jest reklamowana jako"znakomite źródło informacji o ówczesnej obyczajowości" (hmmm...) oraz "oddaje grozę okupacji"(naprawdę?). Ponieważ tytuł jest właściwie nie do zdobycia są małe szanse, że ktoś z Państwa zainteresowanych tematem trafi na tę nudę.