Great Expectations

Penguin Books
2003-03-01
2003-03-01
Inne

Bardzo ciekawa historia, taki dreszczowiec. Ładny język i klimat starej Anglii.

Bardzo ciekawa historia, taki dreszczowiec. Ładny język i klimat starej Anglii.

💫 Biel sukni ślubnej po wielu latach pokryła się warstwą żółci, na nogach dziurawe pończochy. To, co niegdyś raziło intensywną jasnością, teraz spłowiało i pożółkło. Sala balowa, pokryta lepkimi pajęczynami, nigdy nie rozbrzmiała krokami weselnego walca, a ślubny kołacz stał się siedliskiem pająków. Czy warto odkrywać tajemnicę po wielu latach, jeśli czas i zegary dawno temu się zatrzymały? Przed tym dylematem stanie Pip, sierota będąca pod opieką surowej siostry i jej męża, kowala. Przypadek (?) sprawia, że przed chłopakiem pojawia się możliwość odmiany ciężkiego losu. Powieść Dickensa pochłania, nie tylko za sprawą misternie utkanej fabuły, lecz także mrocznego nastroju, wilgotnego powietrza znad Tamizy przesiąkniętej aromatem tajemnicy. Autor stawia w centrum wydarzeń Pipa, który podążając biciem nieszczęśliwie zakochanego serca, podejmuje często nietrafione decyzje, prowadzące go na manowce lub w samo jądro niebezpieczeństwa. 💫 Pozornie niezwiązane ze sobą postaci spaja nić dawnych doświadczeń. Dickens płynnie łączy ze sobą bohaterów, nie pozwala o nich zapomnieć, nawet jeśli na jakiś czas usuwają się w fabularny cień. Wyborne kreacje kobiece - zimnej Estelli i zdziwaczałej pani Havisham - są perłą tej książki. To opowieść o kształtowaniu charakteru i dojrzewaniu, miłości głuchej na wzajemność, zagubieniu i zemście. Autor próbuje rozstrzygnąć, w jakim stopniu można uformować człowieka, by stał się narzędziem zemsty, i jak poważne są konsekwencje wpływania na wybory innych. To jedna z moich ulubionych powieści Dickensa, polecam tym, którzy jeszcze jej nie poznali. Elegancka klasyka, której uniwersalizm mocno dźwięczy mimo upływu lat.

Przyjaciółka poleciła i miała rację. Chyba trzy razy się do tej książki zabierałam, ale tym razem w końcu dałam radę. I powiem Wam tak - to klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu. Polecam!

Super

Super

1. No jest to wielka literatura, historia jest napisana z rozmachem, język jest typowy dla epoki.
2. Powieść mocno moralizatorska o tym, że spełnienie pragnień może okazać się nie tym o czym na prawdę marzyliśmy.
3. O sile przyjaźni, o tym że to ludzie a nie pieniądze są najważniejsi.
4. Nie porwała mnie.

3. O sile przyjaźni, o tym że to ludzie a nie pieniądze są najważniejsi.
4. Nie porwała mnie.

"Wielkie nadzieje" Charlesa Dickensa powieść klasyczna, która porusza wiele uniwersalnych tematów, takich jak ambicje, miłość, klasy społeczne i moralność. Książka opowiada historię Pipa, chłopca wychowanego w biednej rodzinie, który niespodziewanie otrzymuje szansę na lepsze życie dzięki tajemniczemu dobroczyńcy.

Dickens mistrzowsko przedstawia realia życia w wiktoriańskiej Anglii, ukazując wstrząsające kontrasty między bogatymi a biednymi. Bohaterowie są złożeni i głęboko oddani, a ich losy wciągają czytelnika od pierwszych stron.

Jednakże, powieść może być nieco zbyt rozbudowana i zawierać niektóre długie opisy, co może niektórym czytelnikom przeszkadzać. Ponadto, styl pisania Dickensa, charakteryzujący się długimi zdaniami i wieloma opisami, może być nieco trudny do przyswojenia dla niektórych współczesnych czytelników.

Mimo to, "Wielkie nadzieje" jest klasykiem literatury angielskiej, który zachwyca swoją głębią, emocjonalnym ładunkiem i przemyślanymi spostrzeżeniami na temat natury ludzkiej. Jeśli jesteś fanem literatury klasycznej i interesują cię opowieści z silnym przekazem moralnym, ta książka na pewno przypadnie Ci do gustu.

Dickens mistrzowsko przedstawia realia życia w...

Nie będę ukrywała – niezbyt zrozumiałam jej przesłanie.

Nie będę ukrywała – niezbyt zrozumiałam jej przesłanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam drugi raz, bo kilka lat temu wywarła na mnie duże wrażenie, ale jakiekolwiek wspomnienie fabuły rozmyło się w nicość. Druga lektura nie zawiodła. „Wielkie Nadzieje” nadal uwielbiam z taką samą pasją jak kiedyś.

Przede wszystkim, muszę zacząć od tego, że „Wielkie Nadzieje” zdecydowanie zasługują na miano jednej z moich ulubionych powieści. Jest w tej książce coś kojącego, a jednak nie brakuje tu zwrotów akcji i dramatycznych momentów. Według mnie nie czuć w niej w ogóle przepaści czasu, jaka dzieli nas od jej wydania. Jest to bezpretensjonalna lektura o dużej głębi psychologicznej, a jednak prosta w odbiorze i lekka do czytania. Jednocześnie bardzo błyskotliwa i momentami przezabawna – naprawdę rzadko zdarza mi się tyle śmiać przy czytaniu co tutaj. Fabuła jest niby łatwa, a jednak unikalna i pomysłowa. Dla mnie to po prostu majstersztyk. I bez grama nudy.

Pipa poznajemy już w jego latach dziecięcych kiedy to, osierocony, mieszka w małej angielskiej wiosce pod opieką swojej prostackiej siostry i jej łagodnego męża kowala, Joego. Joe jest także najlepszym przyjacielem Pipa i jako jedyny z otaczających go dorosłych traktuje go z szacunkiem, a nie z pogardą, jak inni. Mimo wszystko, Pip jest chłopcem ukontentowanym. Nie licząc okazjonalnych przygód godnych lat dziecięcych, prowadzi proste życie o klarownej już przyszłości – Pip ma zostać kowalem u Joego. Wszystko jednak zmienia tor kiedy chłopiec zostaje zaproszony do okazałego domu dziwacznej pani Havisham, której ma zapewniać rozrywkę. Tam też poznaje rówieśniczkę Estellę, która staje się jego wiecznie niedoścignioną miłością. Krok po kroku, Pip zaczyna odczuwać coraz większy wstyd i odrazę w stosunku do swojego prostego i nieciekawego życia. Niedługo później dowiadujemy się o tytułowych wielkich nadziejach, czyli ogromnej fortunie niespodziewanie przepisanej Pipowi od nieznajomego darczyńcy. W rezultacie Pip przeprowadza się do Londynu, gdzie zaczyna żyć jak pan, choć nie do końca wie jak. Nowe życie próbuje nawigować z pomocą nowego przyjaciela Herberta, i prawników Jaggersa i Wemmicka. Zwłaszcza teraz, stronami książki zaczynają targać sprzeczne emocje bohatera dotyczące miłości, przyjaźni, samooceny, oczekiwań i nadziei.

Wspaniale było obserwować Pipa od początku, przez te wiele lat, aż do dorosłości i widzieć, jak płynnie zmienia się jego charakter. Dzięki temu, obserwujemy go jak przyjaciela. Gubi się, zmienia na gorsze, ale i tak wiemy, że ma dobre serce. Kibicujemy mu. Uważam, że jest to w pewnym sensie powieść terapeutyczna, bo daje przestrzeń i przyzwolenie na błędy. Wyrozumiałość dla Pipa można przelać na wyrozumiałość dla siebie. Cierpliwość dla Pipa można przelać na cierpliwość dla siebie. Takie jest bycie człowiekiem i ja znalazłam tu lustro.

Przy okazji pięknie pokazano tu wartość prawdziwej przyjaźni. To ociepla serce.

Jeśli ktoś szuka książkowego ukojenia to polecam bardzo mocno.

Bardzo nijaka książka, tylko przez wzgląd na jej wiek można przymknąć oko na pewne rzeczy, które byłby nieakceptowalne w dzisiejszej literaturze.
Postaci są do absurdu przerysowane, co daje wrażenie niezamierzonej satyry (niewiadomo do końca, czego),skupienie historii pada na najdziwniejsze jej aspekty, w czasie gdy główne elementy fabularne są niemalże pomijane. Między innymi są tu niejasne przeskoki czasowe z bardzo wyrywkowym przedstawieniem, co się właściwie wydarzyło w międzyczasie. Niby jest mówione, że główny bohater ma podjąć w mieście edukację, dostajemy wprowadzenie do domu jego nauczyciela, tylko po to, by nie spędzić tam praktycznie w ogóle czasu. Nie ma właściwie żadnej sceny ani opisu procesu nauki, dostajemy za to co najmniej trzykrotnie opis dziwnego gestu, który wykonuje nauczyciel, gdy się denerwuje na swoją rodzinę.
Główny bohater jest niestety okropnym idiotą, którego trudno lubić. Jego uczucia są bardzo trudne do zrozumienia i wydają się pojawiać bardzo losowo, główny wątek miłosny zupełnie nie przekonuje, sprawia wrażenie, że autor uznał, że musi się zdarzyć, więc bohater za tym idzie bez głębszej refleksji. Jego nieróbstwo połączone z wybujałym poczuciem własnej wartości jest odpychające (chyba, że mieliśmy domyślić się, że on się ciężko uczy, bo autor z pewnością nie postanowił nas o tym poinformować) i tylko częściowo wydaje się być zaadresowane przez historię i to bardzo na ostatnią chwilę, przez co trudno mi było przez to momentami przebrnąć. Jedna rzecz nie przestaje mnie zastanawiać: czy w tamtych czasach to naprawdę było normalne, by na zadane pytanie odpowiadać dopiero po "kilku minutach namysłu"? Ile ci ludzie mieli czasu?

W końcu wymęczyłem tę powieść. Czytało się ciężko, ale nie wynikało to z ciężkiego lub archaicznego języka (ten pojawiał się tylko miejscami),ale głównie z faktu, że panuje w niej chaos.

Książka jest o wszystkim i o niczym i non stop pojawiają się jakieś wstawki, które nic nie wnoszą do powieści a tylko wybijają z rytmu. Szczerze mówiąc nie rozumiem dlaczego jest uważana za najwybitniejsze dzieło Dickensa. Wg mnie zdecydowanie nie jest.

Fabuła jest strasznie rozwleczona. Postacie przerysowane do przesady (z wyjątkiem głównego bohatera). Niekiedy rozmowy, jak i sytuacje między postaciami są tak irracjonalne, że aż surrealistyczne. Masa zbiegów okoliczności, które w pewnym momencie stają się aż komiczne po prostu. Co chwilę są jakieś dygresje i wzmianki o niczym, które sprawiają, że ciężko się skupić na tym co się czyta. Wiele razy myliłem postaci, albo ich w ogóle nie kojarzyłem, pomimo wcześniejszego wprowadzenia. W pewnych momentach po prostu przelatywałem wzrokiem po tekście, niewiele z niego wynosząc, ale koniec końców też i niewiele tracąc.

Książka się rozkręca pod koniec dopiero i staje się przyjemniejsza w odbiorze. Choć część scen (jak choćby akcja na łodzi przy parowcu) jest wciąż tak opisana, że ciężko zrozumieć co się właściwie dzieje.

Na plus zasługuje fakt, że częściowo natura ludzka jest tu bardzo dobrze przedstawiona (nawet jeśli postacie są przerysowane) i lektura skutecznie przekazuje kilka uniwersalnych wartości.

• Klasyka
  • 100 książek BBC