Siostra na krawędzi. O pasjach silniejszych niż narkotyk rozmawiają s. Jolanta Glapka i Agata Puścikowska

Wydawnictwo: WAM
literatura faktu
Lubczyk

Kto nigdy nie był na krawędzi, ten nie odkrył pełni życia. Kim jest siostra Jolanta Glapka? W Indiach pracowała z Matką Teresą i wędrowała po górach Kaszmiru (chociaż zachorowała na malarię i skradziono jej większość rzeczy). W Polsce uczestniczyła w tworzeniu od podstaw katolickich mediów elektronicznych (mimo oporu wielu środowisk). Wychowana przez ojca ateistę wstąpiła do zakonu (jednak...

Kto nigdy nie był na krawędzi, ten nie odkrył pełni życia.

Kim jest siostra Jolanta Glapka? W Indiach pracowała z Matką Teresą i wędrowała po górach Kaszmiru (chociaż zachorowała na malarię i skradziono jej większość rzeczy). W Polsce uczestniczyła w tworzeniu od podstaw katolickich mediów elektronicznych (mimo oporu wielu środowisk). Wychowana przez ojca ateistę wstąpiła do zakonu (jednak dopiero po trzydziestce).

Jako wykształcony psycholog przez wiele lat pomagała narkomanom pokonać uzależnienie. Uznała jednak, że to za mało, dlatego założyła fundację, która pozwala im wrócić do społeczeństwa przez rozwijanie talentów i pasji. Obecnie, niemal nie mając pieniędzy, buduje dla nich dom w podwarszawskim Legionowie.

W ciepłej i pełnej humoru rozmowie Agata Puścikowska pyta siostrę Jolantę o jej fascynujące życiowe doświadczenia. Ta książka burzy stereotypy, wciąga, inspiruje, zaraża optymizmem. Pokazuje, że przy odrobinie wiary i ufności każdy jest w stanie dokonać wielkich rzeczy.

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl

źródło okładki: e.wydawnictwowam.pl

marplezet | 2019-03-28
Przeczytana: 06 marca 2019

Ciekawa książka, choć nie tak dobra jak "Kobieta nie jest grzechem". Mądre wypowiedzi siostry zakonnej na temat znoszenia cierpień, podejmowania wyzwań i szukania własnej drogi w życiu (a raczej - Bożej woli) przerywane pytaniami, które udają prowokacyjne. Do przeczytania i przemyślenia.

Goldie | 2019-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2019

Mimo ponad dwustu stron tekstu czyta się szybko, bo wciąga. Książka jest w formie dialogu/wywiadu, ale zarówno bohaterka jak i pytająco to bardzo mądre, świadome kobiety, więc przyjemnie po prostu słuchać takiego dialogu. W dodatku jest tu wiele bardzo osobistych wypowiedzi, więc duży szacunek dla autorek za szczerość i za otwartość. O Bogu i o powołaniu też wspomina się tutaj w mądry sposób, ludzki i rzeczowy, bez jakiegoś epatowania i "wciskania na siłę". Jest też dużo o ludziach pogubionych, z którymi siostra Jolanta miała styczność w trakcie swojego życia. A to życie było całkiem ciekawe i zdecydowanie nieszablonowe. Na pewno nie takie, jak się wydaje 99% ludzi w społeczeństwie myślących o życiu zakonny. Warto więc przeczytać choćby z tego powodu, aby dowiedzieć się, że zakonnice to często kobiety o ogromnej energii, które mają wiele możliwości spełniania swoich pasji, służąc jednocześnie Bogu i ludziom w społeczeństwie.

książek: 1987
Lavenda | 2019-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 2019 rok

Niezwykle sobie cenię takie charaktery i takie postaci, które zarażają entuzjazmem i pozytywną energią. Od siostry Glapki to wszystko dostałam, a jeszcze i więcej, bo i tematów do przemyśleń i przewartościowań też. Wartość naddana takich książek i takich osobowości.

Kati | 2016-07-08
Przeczytana: 2016 rok

Siostrę Jolantę "poznałam" dzięki rekolekcjom wielkopostnym (online) "Na szczyt". Od pierwszego odcinka, po prostu wiedziałam, że to wyjątkowa kobieta, silna osobowość z ogromną pasją życia.
Na książkę trafiłam kilka dni temu. Od razu zamówiłam. Przeczytałam w dwa wieczory. To właśnie ta pozycja z tych, których nie czytam, a chłonę!
Kim jest siostra Jolanta Glapka? Od młodych lat pasjonatka gór. Odbyła wyprawę do Indii, której celem były nie tylko góry, ale także praca z Matką Teresą. W Polsce przyczyniła się do tworzenia mediów katolickich. Z wykształcenia i doświadczenia jest psychologiem. Od lat pomaga osobom uzależnionym w szczególności narkomanom. Założycielka Fundacji "Pasja Życia", dzięki której uzależnieni narkomanii mają szansę poprzez rozwijanie pasji i talentów, powrócić do społeczeństwa. Obecnie buduje również dla nich dom w Legionowie.
Wychowywana przez niewierzącego ojca, dość późno odkrywa swoje powołanie i wstępuje do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré...

Myrusia | 2016-06-08
Przeczytana: 11 maja 2016

Siostra Jolanta Glapka to kobieta orkiestra, osoba o której się mówi, że jest i do tańca i do różańca. Córka wojskowego, oddanego komunistycznym ideałom, która nie tylko wierzyła od dziecka, ale ostentacyjnie machała książeczką do nabożeństwa funkcjonariuszowi UB, który mieszkał nad nią. Kobieta poszukująca. Pasjonatka i miłośniczka gór i wspinaczki. Zdobywczyni wielu szczytów, taterniczka, która wielokrotnie przewędrowała Orlą Perć. Duchowa góralka, jeśli chodzi o miłość do gór, ale i wspinanie się ku wyżynom niebieskim. Szczerze oddana ludziom, którym chciała pomagać od zawsze. Pani psycholog odważnie wyruszająca na podbój indyjskich gór i była wolontariuszka u Matki Teresy z Kalkuty. Miała być świecką misjonarką, aż pewnego dnia usłyszała głębsze wezwanie.

Agata Puścikowska umiejętnie prowadząc rozmowę ukazuje koleje życia niesamowitej kobiety, która od zawsze będąc niezależną, twardą i wolną, po rozeznaniu powołania wstąpiła do zakonu, wielu kojarzącemu się raczej z całkowitym...

Otylia | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Dawno nie przeczytałam książki w 2 dni. Wydaje się, że to krótki wywiadzik, a jednak ponad dwieście stron.

Po raz kolejny przekonałam się, jak niezwykłe życie mogą mieć zwykłe osoby. Jest to przekonanie bardzo motywujące i podnoszące na duchu.
Siostra Glapka ma obecnie 65 lat (!), ale absolutnie nie da się tego wyczuć w toku rozmowy. Tchnie wręcz od niej energia, pasja życia (ha!) i zaangażowanie. Bezpośrednia i szczera kobieta o wielkim sercu. Aż chce się czytać!

Maksymalnie natomiast przeszkadzało mi przedstawienie graficzne nazw rozdziałów, które logicznie czytając brzmią "Góry zawsze wysoko czyli jeśli się wspinać to" choć oczywiście rozumiem, że chodzi o "Góry. Czyli jeśli się wspinać, to zawsze wysoko". Moim zdaniem zabieg graficzny ciekawy i niecodzienny, ale mnie to denerwowało.

dobrerecenzje | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Niniejsza książka nie jest publikacją biograficzną - gdzie opisane jest całe życie od A do Z. Jest to rozmowa dwóch kobiet, które się spotkały. Tematy przeplatane są dygresjami i specyficznym nastrojem. Zachowana jest jednak chronologia wydarzeń z życia s. Joli, po to, aby czytelnik nie pogubił się w życiu klasztornym czy zakonnym. Poszczególne rozdziały książki to niejako oddzielne historie, tak jak puzzle z życia s. Joli. Jednak w centrum opowieści o życiu siostry niech będzie krótki życiorys.

Siostra Jolanta Glapka urodziła się w Zakopanem w latach czterdziestych, lecz po kilku latach wraz z rodzicami i młodszą siostrą przeprowadzili się do Jeleniej Góry. Jej ojciec był zagorzałym komunistą i krzywym okiem patrzył na Kościół i nie mógł pogodzić się z faktem, że córka chce wstąpić do zakonu. Lecz pod koniec życia ojciec nawrócił się na wiarę, wyspowiadał się i przyjął Komunię Św.

Siostra Jola jako młoda dziewczyna zakochała się w polskich Tatrach. Ukończyła studia...