Tajemnicze Pomorze

Wydawnictwo: Biuro Odkryć
pomorze, tajemnice
popularnonaukowa
Jula

Skomplikowana i niejednoznaczna historia Pomorza czeka na odkrywców. Dopiero w ostatnich latach wiele sensacji z przeszłości mogło ujrzeć w Polsce światło dzienne. Dzięki tej książce poznacie losy hitlerowskiego, tajnego poligonu w Darłowie i największej armaty wszechczasów, zajrzycie do tajemniczych obiektów nazistowskich Lebensbornu w Połczynie Zdroju, zbliżycie się do dramatów statków zatopionych w Bałtyku oraz zajrzycie za kulisy europejskiego skandalu związanego z latającymi cygarami. Będziecie świadkami ponurej historii eksterminacji Żydów pomorskich, wojennych tragedii autochtonów a także miłości, która niosła śmierć. Jakie tajemnice skrywał przed światem pogromca Napoleona, kim był twórca nowoczesnej poczty światowej, co stało się ze skarbami ukrytymi w elektrowni wodnej "Struga"? odpowiedzi szukajcie na kartach "Tajemniczego Pomorza".
Jolanta Nitkowska-Węglarz

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: własne zdjecie

goskrzys | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, II wojna
Przeczytana: 15 maja 2017

Gratka dla mieszkańców Pomorza (szczególnie okolic Słupska), którzy interesują się historią swojego regionu. Pani Nitkowska-Węglarz znana jest ze swojej tytanicznej pracy na rzecz popularyzowania historii i legend Pomorza, w tej książce przedstawia zbiór reportaży z dość szerokiego zakresu, cały czas przyjmując jednak za główny motyw ciekawostki z dziejów ukochanego miasta.

Począwszy od tajemnic Bałtyku, skrywającego wraki zatopionych statków, przez sekrety połczyńskiego ośrodka Lebensbornu, tragiczną miłość przymusowego robotnika i Niemki, dramatyczne losy słupskich Żydów, aż po tajemnice darłowskiego poligonu - nic, tylko czytać, a potem jechać i zwiedzać miejsca, o których autorka pisze. Może nie wyjaśnia wszystkiego, może nie opisuje jakoś szczegółowo, traktując ujmowaną problematykę raczej dość skrótowo. Niemniej jednak - lektura tych historii daje bodziec do własnych poszukiwań, każe spojrzeć inaczej na miejsca i ulice, które dotąd nie raz mijało się bezrefleksyjnie, nie...

Jula | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Wypożyczyłam ją tylko dlatego, że szukałam pewnych informacji, których i tak w książce nie znalazłam. Mimo to, lektura bardzo mnie wciągnęła. Polecam każdemu, kto chciałby odkryć na nowo Pomorze, które skrywa jeszcze wiele nieodgadnionych tajemnic.