Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939

Wydawnictwo: Świat Książki
Die Tagebücher von Joseph Goebbels
literatura faktu
Ag2S

W jaki sposób Joseph Goebbels (1897-1945), niesławny minister propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy, a w ostatnich godzinach życia jej kanclerz, doszedł do swych poglądów i osiągnął taką pozycję w czasach rządów Hitlera? Jak kształtował i realizował politykę nazistów? Jedyne w swoim rodzaju, tyleż pasjonujące, co wstrząsające studium psychologiczne, kopalnia wiedzy o kulisach władzy i wyjątkowy przyczynek do zrozumienia mechanizmów hitlerowskiej propagandy. Wyboru z 29 tomów dzienników Goebbelsa, ze specjalnym uwzględnieniem spraw polskich, dokonał znany polski historyk, profesor Eugeniusz Cezary Król.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Książka_koc_kot | 2019-03-04

Przerażająca i zarazem fascynująca lektura... brak słów by opisać co czułam czytając dzienniki.... człowiek wielki, inteligentny i żyjący w złych czasach i źle wykorzystywany... chyba każdy rząd w każdym kraju chciałby takiego piewcę....

Marcin Kowalczyk | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Trzy tomy dzienników Ministra Propagandy III Rzeszy wybrałem sobie jako lekturę na wczasy. Wtedy jest spokój i nastaje klimat do pochłaniania opasłych tomisk.
Mamy doczynienia z wyborem tekstów zawartych w dziennikach. Tutaj po raz pierwszy się lekko poruszyłem. Jestem bowiem z natury człowiekiem niezależnym i nie cierpię jak mi się coś wybiera. Wolałbym całość... nawet jeśli przerasta ona możliwości polskiego wydawcy.
Druga wada to przypisy na końcu książki. Niestety wymusza to przekładanie bloku kartek co chwila, bowiem same przypisy są niezwykle ciekawe i istotne dla treści. Sama lektura opasłego tomiska staje się skomplikowaną i niezbyt przyjemną operacją. Krzyczę: PRZYPISY POD TEKSTEM !!!.
Wydanie to twarda oprawa, wartościowy wstęp i biały papier. Brawo.
Teraz treść...
Tutaj przestrzegam przed czytaniem dzienników, przez osoby nieobeznane z tematem. Autor jest bowiem, bardzo zręcznym pisarzem i potrafi zatruć czytelnika jadem nienawiści. Czyni to z taką gracją, że trudno...

Fantasy-Bestiarium | 2016-07-06

"Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939" to pozycja kontrowersyjna i nietuzinkowa. Pokazująca życie człowieka chorego psychicznie i niestabilnego emocjonalnie. Lektura nie należy do łatwych i przyjemnych, dlatego na pewno przeznaczona jest dla starszego czytelnika. Joseph Goebbels obszernie i szczegółowo opisuje Polskę i Polaków, niejednokrotnie trafnie. Miejscami nie łatwa lektura potrafi co wytrwalszym czytelnikom dać ogromną frajdę z lektury i wzbogacić ich o kolejna porcję wiedzy.

Dzienniki spisywane przez okrutnego ministra propagandy III Rzeszy, pokazują, że osoby będące w ścisłym otoczeniu Hitlera były postaciami tak inteligentnymi jak szalonymi. Goebbels na kartach dziennika pokazuje, że dobrze znał i rozumiał poczynania Józefa Piłsudskiego, co czyniło go jeszcze groźniejszym wrogiem Polski. Pierwszy tom zapisków nazisty nie raz potrafi porządnie zszokować i stać się prawdziwą kopalnią wiedzy dla osób pasjonujących się tamtym okresem historycznym. Osobnik pełen sprzeczności...

Niebieskieoprawki | 2016-05-21

Dzienniki J. Goebbels zostały fatalnie przetłumaczone na język polski. Przede wszystkim brakuje bardzo wielu dat z oryginalnych Dzienników. Polska wersja skupia się jedynie na kwestiach politycnych, często też bardzo skróconych. Życie prywatne Goebbelsa i innych czołowych nazistów zostało zupełnie pominięte, nie wiem z czego to wynika i dlaczego postanowiono przetłumaczyć tylko połownicznie Dzienniki. Brak profesjonalizmu.
Jesli chodzi o samą treść Dzienników jest to wartościowa baza źródłowa dla pasjonatów historii Trzeciej Rzeszy.

Dominika Kra | 2015-07-02

Tom pierwszy. Obszerny wstęp tłumacza daje ogląd z jak wielkiego materiału zostały wybrane fragmenty zamieszczone w tym wydaniu. Aparat krytyczny, który niestety znajduje się na końcu, a nie pod tekstem, wyposaża czytelnika w niezbędną mu wiedzę. Dzienniki są genialnym źródłem do historii Trzeciej Rzeszy, ale i do historii międzywojnia w ogóle. Może też być dobrym uzupełnieniem i usystematyzowaniem wiedzy o latach 1923-1939. Smaczki z życia prywatnego Goebbelsa czyta się z wypiekami na twarzy.

Matias Szostak | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

„Magda woła »Aniele!«, a zza rogu ukazuje się czarny diabeł we własnej osobie, nie brakuje nawet koziego kopyta”
Ernst "Putzi" Hanfstaengl

Ewa K | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Nadszedł ten moment, w którym muszę Wam się do czegoś przyznać. Tak, jestem kolekcjonerką. Nie zbieram jednak znaczków, kart telefonicznych (choć bywało i tak) ani pocztówek. Kolekcjonuję wspomnienia. Najbardziej zależy mi na cudzych. Dlatego właśnie sięgam po wspomnienia wojenne i z wielką przyjemnością analizuję portrety psychologiczne katów czy zbrodniarzy. W ostatnim czasie postanowiłam przeczytać pierwszy tom wspomnień jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Adolfa Hitlera. W tym wypadku, okładka mówi wszystko. Przedstawiam Wam "Dzienniki" Josepha Goebbelsa.

Wprost trudno uwierzyć, że ten niewysoki i mocno zakompleksiony człowiek pozostawił po sobie spuściznę w postaci 28 tomów zapisków, z których jedynie wybrane wpisy ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo pierwszy tom tychże dzienników, obejmujący lata 1923-1939 mówi nam wiele nie tylko o samym autorze, ale i o jego drodze do Ministerstwa Propagandy III Rzeszy.
...

Dotka76 | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Oczywiście trudną taką książkę "gwiazdkować".
Niesamowita lektura.
Wyraz tego, jak bardzo może się różnić obraz nas samych z oceną otoczenia. Oczywiście też świetny przykład na to, jak można manipulować swoim wizerunkiem i sobą samym, pewnie zresztą nieświadomie w znacznym stopniu.
Niesamowita była dla mnie ponadto niespożyta energia autora, pomysły, pracowitość, zaangażowanie i oczywiście stale wracała myśl, jak bardzo można błądzić i jak łatwo zmarnować swoje siły (całe życie w zasadzie) stale brnąc w ślepą ulicę, w koszmarną pomyłkę. Tyle sił Josef zmarnował na budowanie piekła na ziemi.
Zaciekawiła mnie również sprawa Leni Riefenstahl i pochwał, zachwytów, których nie szczędził jej Goebbels. Podkreślał zasługi w budowaniu wieczystego imperium narodowego socjalizmu. Ciekawy jest także wątek polski. Mistrz propagandy nie ukrywał, że Rzesza ma problem z "Polaczkami", a we mnie rosła radość, że jednak tych zmartwień potrafiliśmy im sporo przysporzyć. Rola kościoła: z tej części...