Tymek i Mistrz tom 1 - wydanie zbiorcze

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
humor, fantastyka
komiksy
Wkp

Wyobraźcie sobie „Harry’ego Pottera” pisanego przez Terry’ego Pratchetta, a otrzymacie „Tymka i Mistrza”! Humorystyczna seria fantasyseria Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka, autorów m.in. „Jeża Jerzego”, czy „Hej, Jędrek!”, ukazywała się przez lata w „Komiksowie” – dodatku do „Gazety Wyborczej” – i zyskała sobie status kultowej. Opowieści o wielkim czarodzieju i jego niesfornym uczniu publikowane były w legendarnym francuskim magazynie „Spirou”, znaleźć je też można w… szkolnych podręcznikach do języka polskiego!

Roztargniony Mistrz i rezolutny Tymek na setkach stron przeżywają niesamowite przygody. Podróżują w czasie i przestrzeni, stawiają czoła duchom, wampirom i potworom, a przede wszystkim konkurencyjnej parze czarodziej – uczeń. Zły Psuj i jego pomocnik Popsuj napsują naszym bohaterom trochę krwi, ale połączenie inteligencji Mistrza i sprytu Tymka pomoże im wyjść cało z wszelkich opresji.

źródło opisu: Kultura Gniewu, 2016

źródło okładki: http://kultura.com.pl/

Mecha_Kulturacja | 2018-03-25

Pierwszy raz pojawili się około piętnastu lat temu na w Komiksowie, dodatku do Gazety Wyborczej i od tamtej pory skradli serca fanom zabawnych historii. Mowa oczywiście o Tymku i Mistrzu, postaciach stworzonych przez Rafała Skarżyckiego i Tomka Lwa Leśniaka. Bohaterowie na setkach stron przeżywają całe mnóstwo niesamowitych, zwariowanych i absurdalnych przygód, nie pozwalając czytelnikom na nudę nawet przez chwilę.

Mistrz to czarodziej, roztargniony i zakręcony, ale czarodziej. Tymek to zaś jego niesforny uczeń. Czasami możemy jednak się zastanawiać, czy nie powinno być odwrotnie. Być może nie byłoby jednak wtedy tylu zabawnych gagów i przezabawnych sytuacji. Oprócz dwójki niecodziennych, nawzajem uzupełniających się bohaterów, na kartach komiksu pojawia się całe mnóstwo postaci epizodycznych. Najzabawniejszym są główni przeciwnicy naszej dwójki, czyli czarnoksiężnik Psuj i jego uczeń Popsuj, którzy za wszelką cenę chcą pokonać Mistrza i Tymka.

Bohaterowie przeżywają dziesiątki...

Acoma | 2017-03-20

Uśmiałam się czytając :) Popsuj troche wnęrwiał seplenieniem, ale reszta SUPER!!!

Tymek i Mistrz zostali powołani do życia przez panów Rafała Skarżyckiego oraz Tomasza Leśniaka. Miało to miejsce jakieś piętnaście lat temu. Opowieści z udziałem tych bohaterów ukazywały się od marca 2001 r. do końca czerwca 2004 w „Komiksowie” – kolorowym dodatku dla dzieci do piątkowej „Gazety Wyborczej”. W latach 2003 – 2005 w oficynie Egmont Polska ukazało się sześć albumów z przygodami Tymka i jego nauczyciela. W związku z tymi faktami, niektórzy mogą się zastanawiać, dlaczego wydawnictwo Kultura Gniewu zdecydowało się na reedycję?

Już odpowiadam. Po pierwsze: Egmont nie zebrał wszystkich historyjek z „Komiksowa”. Po wtóre: po zwieszeniu magazynu Skarżycki i Leśniak przez kilka dobrych miesięcy tworzyli dalsze historie do szuflady. Jak udało mi się dowiedzieć, to co do tej pory ukazało się w albumach, to jedynie 40% całego materiału. Aktualny wydawca ma w planach opublikować trzy zbiorcze tomy, w których zaprezentowane zostaną WSZYSTKIE przygody małoletniego maga i jego...

Krzysztof Lewandowski | 2016-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Komiks zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Barwne przygody dwójki postaci to przyjemna, pełna humoru i ciekawych rozwiązań lektura. Szkoda jedynie, że pojedyncza historia zazwyczaj zajmuje jedynie dwie strony, choć w całym tomie czuć pewną ciągłość fabularną (np. w potyczkach z jednym czarodziejem i jego pomocnikiem, którzy szukają nowych sposobów na pokonanie bohaterów). Niemniej jednak czasem przydałby się dłuższy epizod, mimo że te krótkie - ku memu zdziwieniu - posiadają wystarczająco dużo atrakcji. To sztuka, żeby na dwóch stronach opowiedzieć coś naprawdę interesującego i zawierającego satysfakcjonującą liczbę wydarzeń.

Sebastian | 2016-06-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Kupiłem albumik ze względu na świetną oprawę graficzną, rysunki, styl, kolorystyka… po prostu świetne, przyjemność sprawia samo patrzenie i trzymanie w dłoniach tak wydanego albumu. Co do historyjek, ich poziom jest różny, część jest wtórna i przeciętna ale przy części się świetnie bawiłem i uśmiałem. Dla mnie to pierwsze spotkanie z Tymkiem i Mistrzem, czekam na kolejne albumiki.

PolishPopkulturę | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Doskonale pamiętam, jak za dzieciaka zmuszałem rodziców do kupowania Gazety Wyborczej tylko po to, bym mógł dobrać się do najnowszego Komiksowa i poznać dalsze przygody Tymka i Mistrza. Dziś, po latach, zasiadając do lektury pierwszego tomu wydania zbiorczego tej serii, miałem nadzieję, że oto za chwilę odbędę sentymentalną podróżą do lat swych szczenięcych, ale niestety tak się nie stało. Powiem więcej: przebrnięcie przez te 150 stron okazało się istną katorgą. Nie zrozumcie mnie źle: to nie tak, że ten komiks jest słaby - wręcz przeciwnie, jest świetny, ale dla dzieci. A ja się chyba jednak przez te wszystkie lata trochę zmieniłem. Inne rzeczy mnie dziś bawią, inne rzeczy mnie wzruszają. Czy to znaczy, że dorosłem? Tak, chyba tak. No, może odrobinkę. To naprawdę przerażające odkrycie.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Wkp | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

MISTRZOWSKI TiM

Z czym się Wam kojarzy młody chłopak w okularach, który zaczyna naukę by zostać magikiem, a jego mentorem zostaje stary, posiadający siwą brodę czarodziej w powłóczystej szacie? Z „Harrym Potterem”? Poznajcie więc przygody Tymka i Mistrza, o których mówi się, że tak wyglądałby Harry, gdyby napisał go Pratchetta. I, choroba, jest w tym stwierdzeniu masa prawdy, ale prawdą jest też to, że nie trzeba podpierać tego komiksu wielkimi nazwiskami – „TiM” doskonale broni się sam.

Kiedy młody Tymek przybył do mistrza, a właściwie to Mistrza, uczyć się magii, nie wiedział, jak szalone czeka go życie i kogo spotka na swojej drodze. Królowie, księżniczki, królewicze, mityczne stworzenia, niebezpieczne krainy i dziwne epoki, a wreszcie para zaprzysięgłych wrogów, Złego Psuja i jego ucznia Popsuja. Przede wszystkim jednak spotykają coś innego – absurdalny humor!

Takiego komiksu, jak ten nie powstydziłby się Baranowski. Cóż się jednak dziwić, twórcy „Jeża Jerzego” wiedzą, jak...