Grzeczność językowa wsi

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
wieś, gwara
Weronika

Merytorycznie bogata, oryginalna w podjętej tematyce, wykorzystująca ogromny materiał, analizująca wiele odniesień do dawnych i współczesnych relacji między językiem a kulturą polskiej wsi, nienaganna metodologicznie – takie pozytywne określenia przychodzą mi na myśl, kiedy czytam i mam najkrócej scharakteryzować pracę dra Kazimierza Sikory poświęconą językowej grzeczności w gwarach. Autor bardzo dobrze wybrał tę dialektologiczną problematykę badawczą. Jest to ostatni już moment, kiedy można jeszcze uchwycić resztki żywego dawniej na wsi polskiej wiejskiego modelu grzeczności stojącego w wyraźnej opozycji do modelu ogólnego (można go nazwać miejskim lub pańskim). Praca ta wymagała nie tylko żmudnych, dzisiaj bardzo trudnych badań terenowych, ale i wielkiej odwagi, aby ją w ogóle podjąć.
z recenzji prof. dra hab. Kazimierza Ożoga

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1940
Weronika | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Dla mnie, wychowanej w dużym mieście, a obecnie obcującej z gwarą każdego dnia - perełka.
Gwara stanowi o bogactwie naszego języka.
Często wyśmiewana przez "miastowych" stanowi nasze narodowe dziedzictwo.
Dzięki tej książce zrozumiałam nie tylko znaczenie wielu gwarowych zwrotów, ale także złożony wiejski savoir-vivre przekładający się na charakterystyczne formułowanie wypowiedzi (tak zwane dwojenie i trojenie).
Po lekturze refleksja z łezką w oku - szkoda, że gwary w większości polskich regionów zanikają. Starsi, posługujący się sprawnie gwarą, odchodzą. Młodzi nie chcą mówić w języku swych przodków - a chylę czoła przed dwujęzycznymi Polakami, którzy potrafią płynnie przechodzić z gwary na ogólnopolski i na odwrót. Takich jest coraz mniej. Zamiast gwary mamy wszechobecne niechlujstwo językowe i nadużywanie wulgaryzmów. Szkoda.