Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych

Wydawnictwo: Karakter
sztuka
bdobry

Logo z okresu PRL i logo współczesne – ta książka zawiera blisko siedemset najlepszych polskich znaków graficznych. Logo to jeden z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak litery graficznego systemu językowego, w którym jak w soczewce skupia się historia danego społeczeństwa i kraju. Ta książka to przegląd dokonań...

Ta książka to przegląd dokonań polskich twórców w dziedzinie projektowania znaków graficznych, a zarazem konfrontacja prac powstałych blisko pół wieku temu z tymi używanymi obecnie. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to ikoniczne projekty z lat 1945–1969 (m.in. CPN-u, Mody Polskiej, PKO BP); druga przedstawia współczesne znaki, powstałe w latach 2000–2015. Razem tworzą wyjątkową prezentację rozmaitych form, jakie przybiera polskie logo.

źródło okładki: http://www.karakter.pl/ksiazki/ogolnopolskie-wysta...»

Meluzyna | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2017

Pięknie wydany zbiór znaków prezentowanych na Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych oraz jej kontynuacji z 2016 roku. Całość prezentuje się wyjątkowo interesująco, same reprodukcje logotypów są uporządkowane pod kątem wspólnych cech. Ciekawie obserwuje się podobieństwa między interpretacją tematu w całkiem różnych od siebie dziedzinach. Takie publikacje z pewnością są potrzebne, czekam na rozwinięcie w postaci jeszcze szerszej kolekcji współczesnych znaków graficznych.

ZCYKLU | 2016-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych to publikacja ładnie wydana, estetyczna i bardzo czytelna, zawierająca ogromną ilość ciekawych pomysłów graficznych, które w większości zostały zrealizowane i towarzyszą nam na co dzień (to wielka siła znaku graficznego – dzięki temu wiele z reprodukcji okaże się znanych prawie każdemu). Należy też podkreślić, że książka ma całkiem pokaźne rozmiary jak na swój charakter (ponad 250 stron).

Katalog poleciłbym zwłaszcza grafikom i osobom zainteresowanym tą dziedziną. Jest to dobra rzecz dla wszystkich projektujących, a także dla tych, którzy lubią oglądać ładne rzeczy –jak wiadomo, dobry projekt cieszy oko.

Cała recenzja do przeczytania na: http://zcyklu.pl/na-czasie/467/O-znakach-graficznych.

bastkk | 2016-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, (o)sztuka
Przeczytana: 26 maja 2016

"Widzisz mnie. Rzucasz okiem, szybko mijasz. Opcja druga – powoli rozbierasz przymrużonym wzrokiem. Kreślisz kształty całości, dostrzegasz szczegóły, rozkładasz na łopatki i tworzysz jedność. Zapamiętujesz wygląd. Powracasz do niego.

Tak mógłby myśleć znak, gdy wchodzimy z nim w kontakt. Mogą tego chcieć twórcy. Znak, logo to ślad obecności, podstawa komunikacyjnego alfabetu. (...) Opowiada nie tyle o znakach, ile o nas samych."

Czytaj dalej na: