Kanarki

Okładka książki Kanarki Krzysztof Michał Jabłoński
Okładka książki Kanarki
Krzysztof Michał Jabłoński Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Egros Seria: Hobby flora i fauna
flora i fauna
Hobby
Agencja Wydawnicza Egros
2007-01-01
1998-01-01
kanarki poradnik

Okładka książki Zeberki. Hodowla i mutacje Krzysztof Michał Jabłoński, Piotr Lubik
Zeberki. Hodow... Krzysztof Michał Ja...
Okładka książki Kury ozdobne Marcin Jan Gorazdowski, Krzysztof Michał Jabłoński
Kury ozdobne Marcin Jan Gorazdow...

Nowy skrzydlaty domownik w naszej rodzinie. Pięknie śpiewa, ale chcąc go bliżej poznać trzeba sięgnąć po fachowe porady. Znalazłam je w tej książce. Prostymi słowami o pochodzeniu kanarka, jego odmianach, o żywieniu, pielęgnacji, rozmnażaniu, chorobach. Mam nadzieję, że bogatsi o tę wiedzę stworzymy kanarkowi szczęśliwy dom.

Na półkach: , , , , , , , ,

"Kanarki" Michała Jabłońskiego są bardzo dobrą pozycją. Jeśli chodzi o wydanie broszurowe tak obszernego tematu (a znając Pana Michała osobiście z szeregów Polskiego Związku Ornitologicznego, mogę potwierdzić, że miałby o wiele więcej do napisania- gdyby tylko mógł) myślę, że nie można było lepiej pisać tematu hodowli kanarków, mając ograniczoną ilość stron, co wymaga "poświęcenia" niektórych zagadnień (tych dla hodowców z pewnym już doświadczeniem) na rzecz rzetelnego poradnika, w którym zawarto każdy aspekt "z życia kanarka", skierowany do jego opiekuna. Oprócz opisania wymagań dot. klatek, żywienia, opieki i wszystkiego, czego potrzebuje kanarek, by móc się czuć komfortowo w naszym domu, Autor świetnie opisał rozdział o lęgach kanarków (niestety z tego co zauważyłam- często kopiowany na różnych stronach www rzekomych hodowców),znalazł także kilka stron, by w skrócie chociaż (jako ciekawostkę może podam fakt, iż standardy hodowlane dla kanarków choćby śpiewających są grubsze niż cała ta książka) opisać rasy kanarków i różnice pomiędzy nimi, a także cechy charakterystyczne, oczywiście (przypuszczalnie z ograniczonego braku miejsca) skupiając się na tych rasach, które w Polsce są hodowane albo chociaż znane w kręgu osób zainteresowanych (gdyż ras kanarków jest obecnie o wiele więcej, w każdej z trzech opisanych grup- tzn śpiewających, kolorowych i kształtnych). Świadczy to o rozległej wiedzy Autora. Na uwagę zasługuje także rozdział o bastardach, czyli mieszkańcach kanarków z ptakami z rodziny łuszczaków, wśród których niektóre hybrydy są bardzo atrakcyjne i w środowisku hodowców cenione, a nieraz bardzo drogie. Pan Jabłoński opisuje wiele kombinacji par rodzicielskich.
Spokojnie i z czystym sumieniem polecam tę książkę początkującym hodowcom i miłośnikom kanarków.
Jeżeli chodzi o ocenę, pomimo całej mojej sympatii i szacunku dla hodowcy z tak dużym doświadczeniem nie mogę dać więcej niż 7 na 10 "gwiazdek", gdyż obecnie na rynku mamy już literaturę na równie dobrym poziomie merytorycznym, jak i zawierającą więcej informacji choćby o rasach czy podstawach genetyki potrzebnych do przemyślanego łączenia ptaków w pary. (zarówno jeśli chodzi o łączenie poszczególnych ptaków w pary. Tych informacji zabrakło mi w książce, a rozpisanie, jakie są efekty łączenia różnych mutacji barwnych możnaby przedstawić choćby w tabelce, jeśli chodzi o cztery najbardziej znane warianty kanarków podzielonych ze względu na odmianę melaninową. Pomimo tych wszystkich uwag dla osoby początkującej ta książeczka będzie wystarczającą dawką wiedzy- nie zawiera błędów które mogą odbić się na kanarkach (a widziałam już różne "kwiatki"),za to pozwoli osobie zainteresowanej skupić się na dziedzinie, która go najbardziej interesuje. Z czystym sumieniem mogę polecić "Kanarki" J. M. Jabłońskiego.

Książka dla hodowców,a nie zwykłych posiadaczy kanarków. Mimo to warto przeczytać choćby że względu na rozdziały poświęcone karmieniu I chorobom kanarków.

• Podwójne
  • Literatura popularnonaukowa
  • Literatura polska 🇵🇱
  • Fauna
  • Posiadam 📘📔📕
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Wymienię/Sprzedam

Dodaj cytat z książki Kanarki