Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
No Name
klasyka
Ag2S

Wilkie Collins znany jest w Polsce z takich książek jak Kobieta w bieli, Kamień księżycowy czy Tajemnica pałacu w Wenecji. Tym razem proponujemy Czytelnikom pierwsze polskie wydanie powieści Córki niczyje, jednego z najbardziej poczytnych i cenionych dzieł tego dziewiętnastowiecznego autora, uważanego za prekursora powieści sensacyjnej i detektywistycznej. Po tragicznej śmierci obojga...

Po tragicznej śmierci obojga rodziców wiodące dotąd idylliczne życie Magdalen i Nora Vanstone odkrywają nagle, że urodziły się jako nieślubne dzieci i na własnej skórze przekonują się, co oznacza piętno społeczne. Pozbawione jakiegokolwiek spadku, wyrzucone z domu, w którym spędziły dzieciństwo, i odarte nawet z prawa do własnego nazwiska, muszą nauczyć się radzić sobie same. Zrównoważona Nora postanawia zostać guwernantką, ale jej dynamiczna i niezależna siostra Magdalen ma inny pomysł: zdecydowana za wszelką cenę odzyskać majątek rodziców i swoje dobre imię, planuje zemstę. W osiągnięciu celu mają jej pomóc niebanalna uroda i talent aktorski oraz niejaki kapitan Wragge – daleki krewny jej matki i zawodowy oszust.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/corki-niczyje/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/corki-niczyje/

allison | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

"Córki niczyje" towarzyszyły mi przez ostatni tydzień i rozstawałam się z nimi z wielkim żalem.
Powieść W. Collinsa łączy cechy tradycyjnej literatury wiktoriańskiej z nowatorskimi elementami utworów kryminalnych i sensacyjnych. W czasach autora te podgatunki jeszcze nie istniały, więc można mówić tu o prekursorstwie (i nic dziwnego, gdyż W. Collins uważany jest za twórcę pierwszej powieści detektywistycznej, jaką jest "Księżycowy kamień:).

Całość czyta się z wielkimi emocjami: z jednej strony niespiesznie, delektując się barwnymi opisami i bogatym językiem, z drugiej - z niecierpliwością czekając na rozwiązanie intryg, które trzymają w napięciu.
Fabuła, co rzadko zdarza się w przypadku powieści wiktoriańskich, jest nieprzewidywalna i obfituje w niespodzianki oraz zwroty akcji. To sprawiało, że z wielkim zaciekawieniem odwracałam kolejne kartki, chcąc jak najszybciej poznać finał. Jednocześnie chciałam jak najdłużej cieszyć się lekturą, więc ją sobie dozowałam - około stu...

Wkp | 2016-05-25

WSPANIAŁE CÓRKI

Jak wiele jeszcze wspaniałej klasyki literatury nie mieliśmy jeszcze okazji przeczytać po polsku, ciężko byłoby zliczyć. Aż dziwne, że taka sytuacja w ogóle ma miejsce, skoro tyle marnych pozycji zalega na księgarskich półkach. Na szczęście są jeszcze wydawnictwa takie, jak Mg, dzięki któremu po ponad stu pięćdziesięciu latach od premiery trafiła właśnie na nasz rynek powieść „Córki niczyje” – przejmująca opowieść o rodzinnych sekretach, które zmienić mogą wszystko.

Bohaterkami tej powieści są dwie siostry, 26-letnia Nora i o osiem lat młodsza Magdalen, które mają idealne zdawałoby się życie. Magdalen nawet jest bliska ślubu z mężczyzną, który uosabia wszystkie najlepsze cechy. Ich życie zmienia się jednak całkowicie, gdy rodzinę dosięga tragedia. Nagła śmierć zarówno ojca, jak i matki obu młodych kobiet sprawia, iż na jaw wychodzą fakty, które wstrząsają ich światem. Okazuje się bowiem, że małżeństwo rodziców trwało krótko, a one obie urodziły się jako nieślubne...

Izabela Pycio | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

"Gdzie by nie spojrzeć, nieuchronne prawo demaskacji jest jednym z praw natury - bowiem niezniszczalność tajemnicy to cud, jakiego świat jeszcze nie widział."

Powieść w cudowny sposób nasyca zmysły czytelnika oferując mu niezwykłą przygodę. Przenosimy się w czasy Anglii połowy dziewiętnastego wieku, znakomicie chłonąc atmosferę i społeczno-obyczajowe tło przedstawianych wydarzeń. Przekonywujące opisy niemal natychmiast przywołują w wyobraźni szczegółowy obraz kreowanej przez autora rzeczywistości. Fantastycznie smakuje się słowa, dostrzega ich bogactwo, piękno, siłę drażnienia sfery uczuć i wewnętrznej wrażliwości. Znaczący ma w tym udział świetne tłumaczenie, staranne i dbające o oddanie każdego niuansu. Wystarczy przeczytać kilka pierwszych stron książki, aby natychmiast wciągnęła nas w swój świat i dała przedsmak dalszej wspaniałej lektury. Pasjonująco zagłębiamy się w rozdziały wypełnione interesującą intrygą, poddajemy nastrojowi sprzyjającemu tajemnicom i sekretom,...

| 2017-01-14

Gdyby Jane Austen była mężczyzną pisałaby tak jak Wilkie Collins. W końcu obydwoje opowiadali o tym samym: o bezwzględnych krezusach, niedoli niewinnych pannic, o surowych obyczajach i ślepym ostracyzmie społecznym. Niby to samo ale inaczej. Trzeba przyznać, że Collinsowi wyszło to zdecydowanie lepiej. Choć jemu było wolno więcej, nie dość że żył 50 lat później, to nie był kobietą.

I gdyby nie te drobnostki, to bohaterki Austen zamiast płaczliwej rzewności, miałyby więcej odwagi i otwartości na świat, a ze swej kobiecości uczyniły broń. Broń chwilami niebezpieczną, zwłaszcza w połączeniu z desperacją i zawziętością w parciu do prawdy i sprawiedliwości, nawet jeśli droga wieść ma po trupach. A taką jest właśnie bohaterka "Córek niczyich" Magdalen, ścierająca się z nie mniej groźnymi przeciwnikami, za którymi stoi prawo, obyczajowość, tradycja, a częściej zwykła podłość i zazdrość.

Opisując tragiczne zmagania dziewczyny, która wraz z siostrą w jednej chwili wytrącona została...

DomowaKsięgarnia | 2016-08-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wilkie Collins, jeden z bardziej popularnych twórców na miarę swoich czasów, pisząc Córki niczyje zrobił mi jeden z najpiękniejszych prezentów literackich, jaki mogłam sobie wymarzyć!

Ta powieść, dopiero co wydana w Polsce, to dzieło idealne pod każdym względem. Literacko i warsztatowo doskonałe, fabularnie zaskakujące. Myśli w nim zawarte wzruszają czytelnika dogłębnie.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Renax | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016

Intryga opiera się na obecności dwóch sióstr, które poprzez splot nieszczęśliwych wypadków straciły spadek. Dziewczęta jednak nie rozłożyły rąk, ale w swój właściwy sposób próbowały radzić sobie z życiem. Obie siostry miały odmienne charaktery, co przedstawia fabuła na 100 stronach, więc i obie wybrały odmienne drogi w życiu. Jedna - prostą, a druga - pokrętną. Czy odzyskają majątek? Na to trzeba czekać do końca powieści.
Książka pokazuje w pełnym świetle naturę człowieka, pokazuje jak jesteśmy różni w radzeniu sobie z problemami, jak różnie można wybrać drogę życiową i jak można ze złej drogi zejść. Bardzo często naszym życiem kieruje przypadek, chwila, inny człowiek. Zmienia go i kształtuje, ale to od nas zależy czy będziemy dobrzy czy źli.

jeke | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

1846 rok. Wiejska rezydencja na zachodzie hrabstwa Somerset zwana Combe-Raven. Właściciel domu-Andrew Vanstone-przystojny, dobroduszny, życzliwy umie cieszyć się życiem i swoją rodziną. Jego żona choć przekroczyła czterdziesty rok życia nadal odznacza się subtelną urodą i wdziękiem. Najstarsza córka dwudziestosześcioletnia Nora charakteryzuje się chłodną powściągliwością, małomównością i spostrzegawczością. Lubi czytać książki, często chodzi zamyślona, ale kryje w sobie silny charakter. Młodsza córka, osiemnastoletnia Magdalen odznacza się wyjątkową urodą, emanuje z niej nieposkromiona żywotność, lekkość, kobiecość i wesołość. Wrodzony talent aktorski, nieodparta uroda w połączeniu ze stalową wolą sprawiają, że Magdalen nikt nie może się oprzeć.

Państwo Vanstone po otrzymaniu niespodziewanego listu udają się do Londynu, by rozwiązać pewną tajemniczą kwestię rodzinną. Wkrótce obydwoje rodzice giną w tragicznych okolicznościach, a córki żyjące do tej pory w idealnym świecie zostają...

eR_ | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Wilkie Collins, angielski powieściopisarz, eseista i dramaturg.Jego powieści, gdy tylko ukazywały się drukiem, znikały jak ciepłe bułeczki.Obok Karola Dickensa, jeden z najpopularniejszych pisarzy schyłku epoki wiktoriańskiej.
Prekursor powieści detektywistycznej, a powieść"Kamień księżycowy", uważana jest za pierwszą książkę tego gatunku.
W Polsce, oprócz wspomnianego "Kamienia...", wydano "Kobietę w bieli", oraz kilka opowiadań.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa MG, otrzymałem do recenzji, jego kolejną książkę, "Córki niczyje", a jest to pierwsze polskie wydanie.
A jest opowieść o dwóch siostrach, o skrajnie różnych charakterach, które po tragicznej śmierci rodziców, dowiadują się, że nie mają prawa, nie tylko do majątku po rodzicach, ale nawet do nazwiska, gdyż, jak się okazało, były obydwie dziećmi nieślubnymi.

Nora postanawia zostać guwernantką, a Magdalena, za wszelką cenę usiłuje odzyskać majątek rodziców, przywrócić dobre imię, a także zemścić się na sprawcach swojego...

Tomek | 2016-09-11
Przeczytana: 10 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Współcześni autorzy, szczególnie ci, którym wydaje się, że umieją pisać książki i produkują je, po kilka rocznie, powinni obowiązkowo zabrać się za lekturę tej wspaniałej powieści. Jej autor - Wilki Collins - XIX wieczny, angielski powieściopisarz, uznawany za prekursora literatury detektywistycznej, swym dziełem dałby może tym gniototwórcom wiele do myślenia. Wtedy, być może, z lektury wyciągnęliby jakieś wnioski, a jeśli nie, powinni przestać pisać i nie tkwić w dalszym ciągu w swym zadufaniu i poczuciu geniuszu.

„Córki niczyje” to majstersztyk, perełka, jakich chciałoby się wiele odkryć w swym krótkim czytelniczym żywocie. Amen.

wasilka | 2016-06-02
Przeczytana: 31 maja 2016

Czytanie literatury klasycznej to fascynująca przygoda. Historie opisywane przez takich autorów jak Dickens, Galsworthy, Austen czy Doyle są bogate, wspaniałe i skomplikowane. Od współczesnego czytelnika wymagają czasu, o który muszą walczyć z innymi pokusami. Zazwyczaj jednak okazują się zwycięzcami w pojedynku teraźniejszości z przeszłością.
Jednym z najbardziej poczytnych i cenionych pisarzy epoki wiktoriańskiej był Wilkie Collins, uznawany za prekursora powieści sensacyjnej i detektywistycznej. Wyjątkowo popularny za życia, powieściowy celebryta, bliski przyjaciel Karola Dickensa, w Polsce znany, między innymi z książek "Kobieta w bieli" i "Kamień księżycowy", w 1862 roku napisał powieść "No name". Jej pierwsze polskie wydanie niedawno trafiło do księgarń jako "Córki niczyje".

Powieść "Córki niczyje" opowiada historię rodziny Vanstone. W 1846 roku w rezydencji Andrew Vanstone'a na zachodzie hrabstwa Somerset życie płynie spokojnie i dostatnio. Dwie siostry: Nora i Magdalen...