Opowiadania, skrypty i sceny: aspekty teorii schematów

Wydawnictwo: Universitas
832420329X
niqqa

Książka dla studentów i badaczy zainteresowanych schematami, które organizują ludzką wiedzę, oraz wpływem struktur umysłu ludzkiego na proces przetwarzania i zapamiętywania informacji. Wychodząc z założenia, że nasza wiedza nie składa się z szeregu niezwiązanych ze sobą faktów, lecz tworzy spójną i zorganizowaną całość o zróżnicowanej strukturze wewnętrznych powiązań, autor bada organizację owej struktury poznawczej, skupiając się zasadniczo na trzech podstawowych domenach wiedzy – opowiadaniach, skryptach i scenach. Klarowna analiza Mandlera pozwala wyjaśnić skomplikowane procesy psychologiczne i wyodrębnić schematy, które ukierunkowują rozumienie i przyswajanie informacji.

SPIS TREŚCI

Struktura opowiadania

2. SCHEMAT OPOWIADANIA A PRZETWARZANIE INFORMACJI
Psychologiczna realność schematu opowiadania
Psychologiczna wiarygodność schematu opowiadania
Struktura hierarchiczna i "efekt poziomów"

3. SKRYPTY I SCENY
Struktura schematu zdarzenia
Struktura schematu sceny
Struktura skryptu i sceny a przetwarzanie informacji

Wnioski

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!