Sposób życia. Z Pawłem Hertzem rozmawia Barbara N. Łopieńska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
nawka

Barbara N. Łopieńska, wybitna polska dziennikarka, w latach 90. XX wieku przeprowadziła intrygujący wywiad z barwną postacią polskiej literatury – dziennikarzem, pisarzem, wydawcą, bibliotekarzem, recenzentem, tłumaczem, a także działaczem społecznym – Pawłem Hertzem. Paweł Hertz w latach młodości podróżował po Europie, odwiedził m.in. Austrię, Włochy i Francję. W 1939 roku wrócił do Polski, a...

Paweł Hertz w latach młodości podróżował po Europie, odwiedził m.in. Austrię, Włochy i Francję. W 1939 roku wrócił do Polski, a gdy dotarł do Lwowa, został aresztowany i skazany na pobyt w sowieckim obozie jenieckim. W 1942 roku objęła go amnestia, następnie wyjechał do Samarkandy. Do Polski wrócił z końcem 1945 roku.
Był członkiem PZPR do 1957 roku, w marcu 1964 roku zdecydował się podpisać List 34 w obronie wolności słowa. Od 1969 roku był członkiem zarządu polskiego PEN Clubu, w latach 1975–1978 był jego wiceprezesem. Od grudnia 1980 należał do zarządu Związku Literatów Polskich. Należał również do Rady Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, a w latach 1991–1995 do Rady do Spraw Stosunków Polsko-Żydowskich przy prezydencie RP. Był członkiem korespondentem Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu.
W tej fascynującej i porywającej rozmowie Paweł Hertz wspomina swoje pasje pisarskie i wybory życiowe. Z młodego człowieka poszukującego swojego miejsca w literaturze stał się wszechstronnym humanistą otoczonym już za życia literacką legendą.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Andrzej | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Rozmowa z Pawłem Hertzem dotyczy czasów przedinternetowych a więc przedpotopowych. I choćby dlatego warto ją przeczytać. Nie ma już pisarzy z doświadczonych zesłaniem i wojną. Tego typu doświadczenia jednych złamały innych jak Hertz umocniły. Chyba ten epizod oraz pełne pokory wyznanie wiary pod koniec książki najbardziej mnie poruszyły. I last but not least – Hertz jako jeden z niewielu Żydów pisze o nas Polakach z szacunkiem oraz polemizuje z lewicowymi ukąszeniami Miłosza. A to są duże rzeczy.

dobrerecenzje | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Wywiad-rzeka. Spotkanie dwóch wybitnych postaci polskiego słowa, zderzenie postaw dwóch pokoleń. Barbara N. Łopieńska, wybitna reportażystka, mistrzyni wywiadów i współautorka historii tygodnika „Po prostu” , związana z „Res Publiką” i „Gazetą Wyborczą” w rozmowie z Pawłem Hertzem wybitnym poetą, tłumaczem i wydawcą.
Wywiad, wyraźnie podzielony jest na części odpowiadające etapom życia i rozwoju kariery Pawła Hertza.
Znając wybitne osiągnięcia Hertza jako tłumacza i członka Pen Clubu trudno jest uwierzyć, że nie skończył on szkoły i nigdy nie przystąpił do matury. Miał to szczęście, że urodził się w zamożnej rodzinie, której status umożliwił mu podróże po Włoszech, Austrii i Francji. Wczesne lata młodości wykorzystał do poznania kultury europejskiej i nawiązania znajomości np. z Jarosławem Iwaszkiewiczem. Wrócił do Polski w 1939 roku. W tym momencie nic nie zostało ze znanego mu świata. Aresztowanie we Lwowie, zsyłka na Syberię, to typowe losy Polaków w okresie wojny.
Po...

Izabela Pycio | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

"Właściwie nigdy niczego nie robiłem zawodowo. Robiłem zawsze to, co mi sprawiało przyjemność albo nie sprawiało zbyt dużej przykrości. I tak upłynęło moje życie."

Z przyjemnością zagłębiłam się w tę pasjonującą i inspirującą publikację, zawarte w niej przesłania skłaniają do intelektualnych wędrówek, powodują, że wiele ciekawego wynosi się z nich dla siebie. Przenosimy się do wojennych i powojennych czasów, ukazanych z indywidualnej perspektywy, obarczonych dramatycznymi wydarzeniami, naznaczonych specyficznym klimatem, wymagających wypracowania sposobu radzenia sobie z niełatwymi realiami. Bardzo ciekawe wspomnienia, interesujące spostrzeżenia i przenikliwe oceny rzeczywistości, wzmacniają nasze czytelnicze zainteresowanie i zaangażowanie. To niezwykle zajmujący sposób na poznanie i zachowanie pamięci o przedstawicielu ówczesnego pokolenia, uchwycenie i docenienie jego znaczącego wkładu w polską kulturę. Paweł Hertz, poeta, prozaik, tłumacz, edytor, fascynująca i barwna...

Marek | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Od dawna czekałem na wznowienie. Rozmowa o czasach trudnych, o ludziach z ich słabościami i o samym Pawle Hertzu który raczej słuchał co mówią inni, bardziej mówił niż pisał chociaż to co mówił nie cieszyło się uznaniem większości. Jest to książka o postawie człowieka którego już bardzo trudno spotkać współcześnie. Dzisiaj "wszyscy" chcą zasiadać w pierwszym rzędzie. Paweł Hertz na dziesięć rzędów wybierał jedenasty. Życie każdego z nas to splot sieci i tak trudno dopatrzeć się początku. Ten życiorys raczej nie typowego konserwatysty polecam do przemyślenia także tym którzy są daleko od współczesnego życia publicznego. Pani Barbara N. Łopieńska pytając, dodała jeszcze kunsztu tej książce.