Krótkie bajki dla zmęczonych rodziców

Okładka książki Krótkie bajki dla zmęczonych rodziców Michal Viewegh
Okładka książki Krótkie bajki dla zmęczonych rodziców
Michal Viewegh Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca bajki
bajki
Czuły Barbarzyńca
2015-01-01
2015-01-01
2007-01-01
Andrzej Babuchowski
literatura czeska

Dawno nie słuchałem tak śmiesznego, relaksującego audiobooka. "Biomanzelka" czyli "Ekożona" którą niedawno słuchałem była śmieszna. "Bajki dla zmęczonych rodziców" były jeszcze śmieszniejsze, relaksujące, odstresujące, śmieszniejsze i to do kwadratu. Ale to moja prywatna opinia. Innymi słowy, tytułowy zmęczony rodzic chyba nic tak bardziej niepotrzebuje jak własnie relaksu, odstresowania.
Audiobooka odłsuchałem w oryginalnym języku czeskim. Super produkcja, przerwyniki muzyczne. Super lektor, świetny aktor, Saša Rašilov, dobrze mi już znany z innych audiobooków no i z kilku seriali i filmów.
Książka to kolekcja krótkich opowiadań, "bajek" opisujących współczesne życia rodziców wychowujących dwójkę małych dzieci. Viewegh jak zwykle wkomponował w opowiadania elementy autobiograficzne. Bohaterkami serii opowiadań jest Sara i Bara (a propos, tak właśnie nazywają się córki Viewegha w rzeczywistości). Tatuś to popularny aktor, który mimo tego, że w miejscach publicznych się pojawia z żoną i małymi dziećmi ma problemy z prywatnością no i stawiany jest w niezręcznych sytuacjach przez swoje fanki, które w obecności żony i małych córek domagają się autografów na swoich gołych brzuchach.
I tak, mamy w tej książce sporo anegdot o tym co to znaczy być rodzicem małych dzieci. Viewegh trafia w sedno sprawy.
Trzeba umieć odpowiadać na takie pytania typu, co to jest bidet i jakie może mieć zastosowania. Trzeba umieć dzieciom wybaczać i okzaywać wyrozumienie, nawet jeśli powodują w domu straty materialne. Trzeba umieć przyjąc na klatę wymioty dziecka. Trzeba mieć siłę, energię, cierpliwość w niedzielę o szóstej rano, kiedy dzieci budzą i chcą się bawić. Chociaż w tym przypadku autor daje nam wskazówkę, jak można spróbować znaleźć spokojne miejsce w domu, w momencie kiedy dzieci budzą się tak wcześnie w dniu weekendowym.
W książce mamy też ciekawą historię opowiadającą o wyjątkowym życzeniu świątecznym dzieci względem rodziców.

Świetna książka. Zawiera bajki dla rodziców no i też dla dzieci.
Stwierdzam również, że książka może być nawet ciekawa dla kogoś kto nie jest jeszcze rodzicem, bo wtedy może przeczytać o tym, jak spokojny i bezstresowy jest żywot dorosłego człowieka nie mającego dzieci. A ktoś kto planuje zostać rodzicem, może dowiedzieć się z tej ksiązki co go czeka, kiedy na świecie pojawią się małe pociechy. Ta książka może być nawet świetnym prezentem ślubnym dla młodej pary, bo w sam raz przygotowuje mentalnie młodych małżonków do macierzyństwa.

• Dzieci,młodzież
  • Dla dzieci
  • W drugim rzędzie
  • Inne
  • Czeskie

Dodaj cytat z książki Krótkie bajki dla zmęczonych rodziców