Allegro - kampania grudzień kat. piękna
Książniczka

Początek XX wieku. Królestwo Polskie wstrząsane krawawą rewoltą. Agitacja, zamachy, morderstwa; obłęd i okrucieństwo socjalistycznej ideologii. On – Władysław Krzycki – młody dziedzic, przystojny i szarmancki, skrywający w swym sercu... mroczny sekret przeszłości. Ona – Agnes Anney – tajemnicza, prześliczna Angielka, której serce bije dla Krzyckiego. A pomiędzy nimi: z pozoru błahe, lecz...

A pomiędzy nimi: z pozoru błahe, lecz narastające problemy, skrywane zaskakujące tajemnice, tragiczne skutki nierozważnego zachowania, także niepokoje, groźby i gwałt rewolucji.

Sienkiewicz precyzyjnie i bezwzględnie rozprawia się z absurdem socjalizmu; zdecydowanie piętnuje utratę wiary w tradycyjny system wartości; domaga się odpowiedzialności za złe czyny; uświadamia Czytelnikowi, że czasem koniec jest smutny, a konsekwencje opłakane.

źródło opisu: www.wds.pl

źródło okładki: www.wds.pl

2016 ROK SIENKIEWICZOWSKI
100 - LECIE ŚMIERCI
170 - LECIE URODZIN

"...Tak, tak mówił sobie, to niby pomyłka, ale podobne pomyłki są istotnie logicznem następstwem rozpętania ślepych zwierzęcych instynktów. Trzeba przyznać, że w tej chwili zlatujemy na złamanie karku do jakiejś bezdennej przepaści. I oto nie tylko my. — Ale czy wolno z tego wnioskować, że jak dziś odprowadziliśmy zabitą przez motłoch pieśń, tak za lat dziesięć, dwadzieścia, czy pięćdziesiąt będziemy świadkami pogrzebu nauki, kultury i cywilizacyi? Pozornie — tak. Najwyższy czas, żeby Bóg, który rządzi światem, złożył jakiś nowy dowód, że nim istotnie rządzi. Powinno zagrzmieć tak, żeby się aż ziemia zatrzęsła — czy co?... Ludzkość zaczyna wstępować na drogę wprost przeciwną całej naturze... Bo całym wysiłkiem natury jest tworzyć jak najdoskonalsze osobniki i przez nie uszlachetniać gatunek, a ludzkość odwrotnie, zabija je tak, jak zabito tę anielską dziewczynę, lub chwyta je za włosy i ściąga z wyżyn do ogólnego...

BIETKA | 2016-04-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Egzemplarz ostatniej powieści pisarza zakupiłam z intencją uczczenia lekturą Roku Sienkiewicza. Nazwa serii Magna Carta na okładce z symbolami rewolucji ( sierp i młot) oznacza, że wydawnictwo podjęło się popularyzacji literatury rodzimej konserwatywnych, katolickich twórców. Ich warsztat cechuje piękno, poruszająca fabuła i aktualne przesłanie.
"Wiry" Sienkiewicz publikował w roku 1909 w "Głosie Warszawskim", a pierwsze wydanie przypadło na rok 1910.
Powieść o charakterze obyczajowo-politycznym z wątkiem miłosnym jest komentarzem do wydarzeń rewolucji w Królestwie Polskim w latach 1905-1907.
Pisarz wyraża w niej swój niepokój związany z ruchem socjalistycznym i jego skutkami.
Epizody rewolucji na wsi, zamach na szlachcica- dziedzica, rewizja dworku, wszystko to sprawia, że Krzycki z rodziną i obiektem swoich uczuć przenosi się do Warszawy. Tam, w chaosie dziejowym dochodzi do dramatów.
Ustami kilku postaci literackich Sienkiewicz prowadzi burzliwe rozmowy polityczne- polemikę- na...

Straszydło-Dydłoń | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2017 gelesen
Przeczytana: 02 lutego 2017

Sienkiewicz, Sienkiewicz...
Co tu ukrywać - "Wiry" najlepszą powieścią polskiego noblisty nie są, miejscami wręcz wprawiają czytelnika w swoiste zażenowanie, bo... Bo trąci ta powieść co najmniej telenowelą meksykańską. "Wiry" pozwalają w pełni zrozumieć niesławne określenie prozy sienkiewiczowskiej przez Witolda Gombrowicza jako "literatury dla kucharek".
Jest jednakże jedno, a nawet dwa, "ale!".
Otóż, nie są jednocześnie "Wiry" rzeczą pozbawioną dobrych cech. Trzeba przyznać, że pewne spostrzeżenia odnośnie socjalizmu, masowości, ale też i szlachty, nie tylko nie straciły na aktualności, lecz wręcz dopiero z czasem okazały się nadzwyczaj prorocze. Na przykład to: "[...] wasze państwo socjalistyczne, jeśli kiedykolwiek je założycie, będzie takim wtłoczeniem człowieka w tryby i koła powszechnego mechanizmu, taką kontrolą, taką niewolą, że nawet dzisiejsze państwo pruskie jest w porównaniu świątynią wolności." I pisał to Sienkiewicz w 1909 roku, na 8 lat przed powstaniem pierwszego...

Silmarien | 2018-10-08

W czasach Sienkiewicza Wiry zostały uznane za wstecznictwo, ponieważ krytykowały ideologię uznawaną wówczas za najbardziej postępową - socjalizm. Dziś chyba tylko człowiek nieświadomy historii ostatnich stu lat mógłby przeciwko nim wytoczyć te armaty, które rychtowali współcześni autorowi. Ostrzeżenie przed państwem socjalistycznym, przy którym Prusy są świątynią wolności, wkłada Sienkiewicz w usta Grońskiego, swego wyraźnego alter ego (wszyscy wielbiciele postaci Petroniusza odnajdą w Grońskim jego drugą odsłonę) w 1910, na długo przed rewolucją bolszewicką.
W warstwie wypadków "prywatnych" to chyba najbardziej nieoczywiste u Sienkiewicza rozegranie motywu miłosnego. Nie ma tu śladu schematu porwania i ocalenia, na którym opierają się Trylogia czy Krzyżacy. W relacji Krzyckiego i panny Anney mamy kilka ostrych punktów zwrotnych (czasem mamy wrażenie obcowania z tanim romansem, ale jest ono najzupełniej fałszywe - typowe chwyty zmieniają funkcję o sto osiemdziesiąt stopni), a oni...

relskias | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 15 marca 2015

Sienkiewicz zupelnie mi nieznany. Do Trylogii tej powiesci bardzo daleko, ale to zupelnie inny gatunek. Sluchalam w formie audio, codziennie wieczorem, ze sporym zainteresowaniem.

Bartholomev | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Jeżeli czytasz książkę, którą "musisz", a nie "chcesz" i ta książka sprawia, że opada Ci kopara, to najlepszy dowód na to, że to dobra książka.

melech | 2015-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Zaskakująco dobra, antyrewolucyjna powieść Sienkiewicza, gdzie wątki polityczne (socjaliści, ziemiaństwo, burżuazja, edukacja chłopstwa, zamachy) sprawnie przeplatają się z wątkami obyczajowymi i miłosnymi.
Choć czystej akcji tu niewiele, to książka wciąga i nie puszcza czytelnika do samego końca.

Zuzanna | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Sienkiewicz zupełnie inny niż w szkole. Polecam.

Eligiusz | 2016-07-04
Przeczytana: 12 lipca 2016

Wspaniała wartka w akcji powieść

aGNa | 2012-06-28
Przeczytana: 19 maja 2012