Joga bez napinki

Wydawnictwo: Sensus
joga, medytacja, mindfullnes
poradniki
sil

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu... Praktykuj, słuchaj ciała, odkryj swoje wewnętrzne „ja” Starożytne sanskryckie słowo „joga” oznacza: „łączenie”, „jednoczenie”, „scalanie”. Łączenie ducha z ciałem, jednoczenie postawy życiowej wobec samego siebie i wobec innych, scalanie ćwiczeń fizycznych z kontrolowaniem swoich myśli, popędów i pragnień. Jeśli podążysz ścieżką jogi, możesz...

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu...

Praktykuj, słuchaj ciała, odkryj swoje wewnętrzne „ja”
Starożytne sanskryckie słowo „joga” oznacza: „łączenie”, „jednoczenie”, „scalanie”. Łączenie ducha z ciałem, jednoczenie postawy życiowej wobec samego siebie i wobec innych, scalanie ćwiczeń fizycznych z kontrolowaniem swoich myśli, popędów i pragnień. Jeśli podążysz ścieżką jogi, możesz osiągnąć znacznie więcej niż tylko poprawę kondycji i gibkości ciała: możesz zmienić swój sposób reagowania na rzeczywistość, pozbyć się niepokoju i lęku. I wcale nie musisz mieć jakichś szczególnych predyspozycji — jeśli ktoś się do tego nadaje, to właśnie Ty!

W tej książce znajdziesz wszystkie informacje ważne dla początkującego adepta jogi: od stojącej za nią filozofii po przegląd najlepszych akcesoriów do ćwiczeń. Dowiesz się z niej, czym jest, a czym nie jest joga, na co zwracać uwagę przy wyborze nauczyciela, jak ćwiczyć bezpiecznie, a nawet... jak zachować jogowy savoir-vivre! Nade wszystko jednak jest ona osobistym świadectwem joginki, która przez lata bezskutecznie usiłowała odkryć sport odpowiedni dla siebie: osoby zabieganej, zestresowanej, niezbyt aktywnej fizycznie. Joga okazała się strzałem w dziesiątkę — ponieważ pozwala rozwijać się we własnym tempie i nie zawiera elementów rywalizacji, a ponadto pozwala się wyciszyć i odnaleźć w chaosie rzeczywistości. Wypróbuj to na sobie!

Dlaczego właśnie joga?
Czym jest i czym nie jest joga?
Jogasutry Patańdźalego
Szkoły i metody, dobry nauczyciel
Gdzie ćwiczyć i w co się ubrać?
Akcesoria do ćwiczeń i jogowy savoir-vivre
Jak bezpiecznie ćwiczyć?
Istota relaksu i kilka słów o medytacji
Joga i zdrowie
Joga i walka ze stresem
Joga dla mężczyzn, seniorów i wszystkich innych
Dobrodziejstwo jogi, czyli jak to wykorzystać na co dzień
Sztuka samoakceptacji
Wytrwałość, odwaga, siła i uważność
Odkryj jogę: usprawnij swoje ciało i uspokój umysł!

Dorota Mrówka - kobieta wielu zawodów — z wykształcenia teatrolog, przez długi czas pracowała m.in. jako dziennikarz prasy codziennej oraz branżowej, związana także z mediami elektronicznymi. Kiedy skończyła 40 lat, postanowiła zmienić priorytety i zająć się tym, co w życiu naprawdę ważne — duchowością oraz własnym rozwojem, dzięki którym może przyczynić się również do poprawy jakości życia innych.
Od wielu lat eksploruje różne filozofie Dalekiego Wschodu, starając się przełożyć ich nauki na realia świata zachodniego, dzięki czemu stają się przydatnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Jest też praktykiem mindfulness. Kolekcjonuje i wykorzystuje techniki medytacyjne z najdalszych zakątków całego świata. Od 2003 roku regularnie ćwiczy jogę. Mieszka w Katowicach z mężem. Lubi śpiewać, chociaż nie umie.
Prowadzi bloga www.zyciebeznapinki.pl

źródło opisu: sensus.pl

źródło okładki: sensus.pl

echo | 2019-02-03

lekko i przyjemnie o jodze

Silesius1948 | 2017-04-02

To idealna książka dla osób, które jeszcze na jodze nie były, nie wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi i jak zacząć. Osoby zaawansowane skorzystają już na lekturze nieco mniej.
Ogromną zaletą jest jednak niezwykle przystępny język i ujęcie tematów w krótkie, "skondensowane" rozdziały.

NobleMartha | 2017-01-21
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Nie zaskoczyła mnie ta książka niestety :( Szukałam jednak czegoś co bardziej pogłębi moją wiedzę na temat sztuki jogi. Wiedzy na temat filozofii, różnych aspektów praktykowania, trochę historii, bardziej szczegółowych opisów asan...

"Joga bez spinki" sprawdzi się dla osób, które nigdy nie były na zajęciach, a dopiero się do tego przymierzają. Porusza między innymi kwestie tego jak się ubrać na zajęcia, co wiedzieć przed wejściem do sali, pierwsze kroki na zajęciach, "Jogowy savoir-vivre" itp.

Osobiście irytowały mnie wywody na temat mentalności i podejścia naszych rodaków do spraw związanych z jogą. Autorka na ten temat z pewnością dałaby radę napisać osobną książkę.

lenka79 | 2016-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2016

Mnóstwo informacji na temat jogi, opis mantr i asan, różnych szkół jogi itp. to wszystko może być trudne do ogarnięcia dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z jogą. Niezwykle pomocna może być dla nich książka Doroty Mrówki "Joga bez napinki". Książka napisana jest na luzie, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Kolejne krótkie, ale treściwe rozdziały pomagają m.in. odpowiedzieć na pytania: Czym jest joga? Kto może ćwiczyć jogę? Jak ubrać się na zajęcia i jaki sprzęt jest potrzebny? Gdzie ćwiczyć?. Tekst książki jest bardziej interesujący, dzięki wpleceniu w rozdziały różnych ciekawostek, rysunków i zdjęć. Na plus jest też to, że można znaleźć liczne przypisy do różnych źródeł.

Dorota Mrówka zaprasza czytelników do poznania podstaw jogi oraz dzieli się swoim doświadczeniem. Autorka udowadnia, że joga pozwala zmienić życie na lepsze oraz rozwijać się w swoim własnym tempie, nie zawiera elementów rywalizacji oraz pozwala się wyciszyć. "Pozwala zachować ciało w dobrej...

Marta M | 2016-07-23
Przeczytana: lipiec 2016

Calkiem dobra ksiazka dla poczatkujacych joginow. Maly poradnik , w ktorym autorka pisze na podstawie wlasnego doswiadczenia z joga jak sie to zaczelo w jej przypadku. Wiele cennych wskazowek ktore moga sie przydac na samym poczatku przygody z joga. Opisane wszystko jak nalezy ale nie jest to jakas obszerna ksiega jogi, krotko i na temat. Jest pare uwag z ktorymi sie osobiscie nie zgadzam , praktykuje joge juz od paru lat ale kazdy doswiadcza inaczej - w jodze niema schematow to indywidualna sciezka. Jesli ktos zaczyna moge polecic by zajrzec.

MoznaPrzeczytac | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

oga to filozofia, joga to praca z ciałem, joga to ćwiczenia, joga to relaks, joga to styl życia, joga to odpowiedni sprzęt, joga to różne metody, szkoły – joga to duży temat. Zwłaszcza dla początkujących przebrnięcie przez gąszcz informacji na temat jogi w głębinach internetu może być nieco kłopotliwe. Otóż między opisem mantr, asan, różnych szkół i praktyk towarzyszących łatwo można poczuć się nieco zagubionym. Na dodatek temat otoczony jest szeregiem mitów. Na przeciw temu wszystkiemu wychyla się wraz ze swoją propozycją Dorota Mrówka, która pisze o sobie, że jest kobietą wielu zawodów, „kolekcjonerem” technik medytacyjnych i od kilkunastu lat regularnym praktykiem jogi. Książka, „Joga bez napinki” jak zapowiada sam tytuł, wprowadza czytelnika w meandry trudnej, acz w wielu znaczeniach korzystnej aktywności, wywodzącej się z dalekiego orientu.

Pełna recenzja książki na stronie:

dobrerecenzje | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Nie od dziś mamy powszechny dostęp do różnego rodzaju e-trenerów, lub trenerów w postaci książek. Jeżeli chodzi o jogę, to pewnie większość z Was jest zwolennikami zajęć grupowych, poza domem. Osobiście uważam, że książki takie jak ta mogą być niezwykle przydatne. Bo kiedy zdarzy się nam nie iść na zajęcia, lub po prostu w weekend chcemy same poćwiczyć jogę, to właśnie wtedy warto sięgnąć po tę książkę, która łagodnie wprowadzi nas i poprowadzi przez świat jogi. To także doskonała propozycja dla mam, lub po prostu dla osób, które od zajęć grupowych wolą te uprawiane samotnie w domu.
Poprzez stres i ciągłe życie w biegu często zapominamy, lub po prostu nie starcza nam czasu na odpoczynek i medytację w spokoju. Przez to wszystko niepotrzebnie zbiera się w nas frustracja, którą często wyładowujemy na domownikach, na najbliższych nam osobach. A może właśnie warto zafundować sobie kilka chwil medytacji i pozycji które pozwolą nam się odprężyć i choć na chwilę zapomnieć o...