Czekając w ciemności

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-10-7
Czekając, ciemności
horror

Paweł Siedlar rzuca śmiałe wyzwanie czytelnikowi. Zmusza do myślenia, dociekania, refleksji. W umiejętny sposób łączy obserwację psychologiczną, czarny humor i wartką akcję. Nastrój grozy budowany jest kunsztownie i ostrożnie od pierwszego do ostatniego zdania. Po lekturze pozostaje nam przeświadczenie, że ktoś faktycznie czeka tam – w ciemnościach… – Andrzej Pilipiuk Paweł Siedlar jest jedyny w swoim rodzaju: jego książki to pogranicze horroru i literatury współczesnej. Jego opowieść zabierze was na drugi koniec Europy, w mrok XVI stulecia, w zaświaty i w głębiny grozy czające się w ludzkiej psychice. To opowieść, w której są i widma i nawiedzenia, namiętność i szaleństwo. Pozwólcie się uwieść pięknej Eleonorze – jeżeli wystarczy wam odwagi. To literatura grozy dla inteligentnych! – Jarosław Grzędowicz

onika | 2015-05-03
Przeczytana: maj 2015

„Czekając w ciemności” ma jedną niewątpliwą zaletę – jest to stylizacja językowa, w jakiej napisany jest pamiętnik ostatniego księcia d’Atrtrox. Zapiski te doskonale oddają XVII-wieczną mentalność i sposób postrzegania świata, aczkolwiek na tle ówczesnej szlachty autor wspomnień wypada niezwykle liberalnie, jeśli chodzi o stosunek do swoich poddanych.

Sama historia Jakuba i Eleonory w zamyśle chyba jest opowiadaniem grozy, ale groza ograniczyła się do wiania nudą. Nawet wprowadzenie współczesnego wątku, który jest dopełnieniem wydarzeń z przeszłości i załączenie gmatwającego wszystko epilogu, nie pomogło w budowaniu nastroju niepokoju. Owszem, byłam ciekawa tych licznych niedomówień i tajemnic, ale zaproponowane przez autora ich wyjaśnienia tętna mi nie przyspieszyły. Podobał mi się sposób, w jaki Eleonora owijała sobie Jakuba dookoła małego palca, choć momentami za bardzo wpisywał się on w schemat „bo to zła kobieta była”. Swoją drogą, autor obdarzył swoją bohaterkę (przy czym...

cordiale | 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, EBOOK

Fabuła dość ciekawa. Fajnie się czyta. Z powieścia grozy ma chyba mało wspólnego bo wcale jakiegoś strachu nie czułem. Epilog? No cóż... Z pewnością jest specyficzny ale daje do myślenia.

Pablos | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Już od dłuższego czasu, zupełnie nie wiem dlaczego, “chodził za mną” ten autor. Skrajnie odmienne opinie na temat jego twórczości, jakimi wypełniony jest internet, są całkiem dobrą reklamą, tak przypuszczam.

“Czekając w ciemności” to pozycja, którą chyba możemy nazwać powieścią grozy. Charakteryzuje się bardzo dobrym klimatem, mocno oddzielającym czytelnika od otoczenia. W książkę można wsiąknąć, co jest tym bardziej ciekawe, że opowieść sama w sobie wcale nie jest czymś nadzwyczajnym, ani wybitnym.

Oglądamy dwa plany, które stopniowo będą się zazębiać. Raz towarzyszymy współczesnemu mężczyźnie, odkrywającemu sekrety pewnej miejscowości, to znowu cofamy się o trzy wieki wstecz, zapoznając się z pamiętnikiem pewnego szlachcica. Od samego początku wiemy, że będzie się działo źle, za sprawą pewnej kobiety, a sam pamiętnik okazuje się być bardzo dokładnym zapisem wydarzeń, od samego początku do końca, pełnym szczegółów i dodatkowych ciekawostek. Fragmenty sprzed wieków pisane są...

Lilly_ | 2010-08-26
Przeczytana: październik 2009

Zachęcona recenzją sięgnęłam po tę pozycję...Może nie byłabym tak bardzo rozczarowana, gdybym nie spodziewała się czegoś naprawdę dobrego. Moim zdaniem ta książka ani nie zmusza do myślenia, ani nie wprowadza nastroju grozy, ani tym bardziej nie zachwyca wartką akcją...Nie znalazłam tu też "czarnego humoru"...Niestety recenzja z okładki kompletnie nie pasuje do książki. Ja bym to określiła jako czarny romans...Piękna Eleonora jest typową famme fatale,trochę nie z tego świata, a może zdecydowanie nie z tego świata?
Czytało mi się średnio. Trochę przydługi wstęp i ślamazarne tempo skutecznie hamowały mój zapał. Ta książka nie przypadła mi do gustu, jednak gdybym znalazła coś innego, autorstwa Siedlara raczej bym przeczytała.

Anita Piątek | 2010-08-23
Przeczytana: listopad 2009

To moja pierwsza książka Siedlara i czułam pewien niedosyt czytając ją. Historia całkiem ciekawa, całkiem sprawnie posuwana do przodu akcja. Nie jest źle.

Alen | 2017-01-16

Jedna z najlepszych i najbardziej oryginalnnych książek jakie w życiu czytałem. Oryginalny sposób prowadzenia historii. Polecam każdemu.

MALOWANA | 2017-12-11
Przeczytana: 14 września 2017

NIE !!! Stylistyka językowa jak dla mojej praprababci ... albo jeszcze dalej ... NIE !!!

RFR08 | 2012-09-20
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2012

Po książkę sięgnąłem przypadkiem, szukając innej w bibliotece, krótkie recenzje na obwolucie zachęciły mnie do tego. Stylizacja języka w zapiskach księcia d’Atrtrox, naprzemienność wspomnień księcia i relacji z wydarzeń współczesnych dawały ciekawą historyjkę ale nic poza tym, atmosfery grozy ani też refleksji ta książka dostarczyć nie może. Poza jako taką sprawnością pisarską autor oferuję nam dozę prawdziwego cierpienia jakiego doświadczyć można czytając epilog.

lustmary | 2013-08-08
Przeczytana: 28 lutego 2015