Czartoryski a jedność Europy 1770 - 1861

Wydawnictwo: Instytut Europy Środkowo-Wschodniej
8 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Pierwsze polskie tłumaczenie angielskiej wersji książki, wydanej pierwotnie w Princeton w 1955 roku. Dzięki tej publikacji książę Adam Czartoryski wszedł na stałe do grona najważniejszych prekursorów tak Unii Europejskiej, jak i Europy środkowo-Wschodniej. Polska edycja dzieła pozwalająca śledzić

kajira | 2014-02-01

Być patriotą, gdy własne państwo nie istniało.
Być patriota, gdy trzeba było służyć obcemu mocarstwu.
Być patriotą, kiedy ta służba była jedyną szansą na odzyskanie państwa.
Dla księcia Adama nie było półśrodków, kompromisów, ustępstw. Nie był zwolennikiem biernego oczekiwania ani bezmyślnego rozlewu krwi.
Przez lata czekał na właściwy moment, chwilę, w której Polska będzie mogła powstać odrodzona. Jedyną szansę na to widział w pozytywnej postawie cara Aleksandra I Romanowa.

Jako jeden z nielicznych przeciwstawił się Napoleonowi i jego planom wykorzystania Polaków w swoim celu.

Generał Marian Kukiel odmalował niezwykły obraz niezwykłego człowieka. Barwne opisy wydarzeń aż kipią od emocji, nieskrywanego gniewu oraz nadziei, którą przez całe życie żywił książę Adam. W książce Generała odnaleźć można wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w historii: emocje.
Prócz tego, dynamiczna narracja i (sic!) zwroty akcji, nawet dla osoby obeznanej z historią, stanowią zaskoczenie i...

Narcyz | 2014-12-02
Przeczytana: 30 października 2008