O naśladowaniu Chrystusa

Okładka książki O naśladowaniu Chrystusa Tomasz z Kempen
Okładka książki O naśladowaniu Chrystusa
Tomasz z Kempen Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium religia
religia
De imitatione Christi
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium
2014-01-01
2014-01-01
9788375481976

Nie ukrywam, że duży wpływ na ocenę miało kiepskie wydanie przygotowane przez Bellonę.

Do tego sama książka moim zdaniem niekoniecznie przedstawia właściwie katolicyzm. Jest to bardziej książka o tym, jak być dobrym zakonnikiem-ascetą. Dopiero część czwartą czytało się z zapartym tchem.

Mnie ta książka "kupiła" już pierwszym punktem:
Pan mówi: Kto za Mną idzie, nie chodzi w ciemności.
Na ziemi jesteś wygnańcem i pielgrzymem. Do cierpienia i pracy zostałeś stworzony.
Wrogowie, którzy nigdy nie śpią, obecni są z prawej i z lewej strony.
Używaj tego co doczesne, ale tego pragnij, co wieczne.
Rozdział I z Księgi Czwartej -
O wielkiej czci, z jaką trzeba Chrystusa przyjmować.
Rozdział 5, punkt 1.
Gdybyś nawet miał czystość anielską i świętość Jana Chrzciciela, to i tak nie byłbyś godny przyjmować tego Sakramentu ani brać go w ręce ...

Mnie ta książka "kupiła" już pierwszym punktem:
Pan mówi: Kto za Mną idzie, nie chodzi w ciemności.
Wrogowie, którzy nigdy nie śpią, obecni są z prawej i z lewej strony.
Używaj tego co doczesne, ale tego pragnij, co wieczne.
Rozdział I z Księgi Czwartej -
O wielkiej czci, z jaką trzeba...

Wspaniały przewodnik życia duchowego, pięknie zwraca uwagę na najistotniejsze aspekty naszej egzystencji. Zawiera mnóstwo porad jak prowadzić swoje życie i radzić sobie z trudnościami w nim. Szczerze polecam wszystkim chrześcijanom.

Książka O Naśladowaniu Chrystusa jest skierowana głównie do zakonników oraz osób duchownych. Jest w niej bardzo dużo rad i wskazówek jak żyć dobrym życiem w stanie duchowym wykonując pracę duchownego.

Dla przeciętnego Kowalskiego książka ta może też stanowić wartość ponieważ wskazuje na parę ważnych rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę w życiu przeciętnego chrześcijanina.

Doszukałem się także w niej parę błędów w moim subiektywnym rozumieniu jej treści jednak z książki tej można wynieść bardzo dużo wartości jeśli chodzi o życie chrześcijańskie.

Koniecznie do przeczytania. Klasyk typu "must have", jeśli droga za Chrystusem nie jest Ci obojętna.

"Książka pod tytułem «O naśladowaniu Chrystusa» przyczyniła się bardziej niż cokolwiek innego do trwałej reputacji Braci Wspólnego Życia. Książkę wiąże się z nazwiskiem Tomasza á Kempis, znanego później jako Tomasz Hemerken z Kempen. Wykształcony w Deventer pod kierunkiem łagodnego nauczyciela Radewijnsa, wstąpił do augustyńskiego klasztoru w pobliżu Zwolle. Najprawdopodobniej to on był jej autorem i jemu się też jej autorstwo przypisuje. Praca ta odzwierciedla praktyczną stronę Braci. Nie poprzestaje na zanegowaniu i odrzuceniu świata, ale wskazuje na potrzebę działania pozytywnego - miłości do Chrystusa oraz służby dla Niego w praktyczny, pokorny sposób." - fragment książki "Z chrześcijaństwem przez wieki" Earle E. Cairns'a, wyd. Credo, Katowice 2003.

Swoisty poradnik dla chrześcijan. Książka otwiera oczy na nasze błędy, uczy pokory i pokazuje w jaki sposób powinnismy żyć i się zachowywać jako uczniowie Chrystusa.

Tomasz z Kempis był niemieckim pisarzem i mnichem, znany głównie jako autor książki zatytułowanej "Naśladowanie Chrystusa". To dzieło jest uważane za jedno z najważniejszych w literaturze chrześcijańskiej i stanowi przewodnik duchowy dla osób pragnących naśladować Jezusa Chrystusa.

"Naśladowanie Chrystusa" jest zbiorem rozważań, pouczeń i wskazówek, które mają prowadzić czytelnika do bardziej autentycznego i głębokiego życia chrześcijańskiego. Książka skupia się na tematach takich jak pokora, modlitwa, odpuszczenie, umartwienie, miłość bliźniego i życie w zgodzie z wolą Bożą.

Tomasz z Kempis zachęca czytelników do oddania swojego życia w ręce Boga, do podjęcia drogi duchowej i do naśladowania Jezusa w codziennym życiu. Kładzie nacisk na rozwijanie relacji z Bogiem, poszukiwanie doskonałości moralnej i duchowej oraz praktykowanie cnót chrześcijańskich.

Książka "Naśladowanie Chrystusa" ma na celu prowadzenie czytelnika do głębszego zrozumienia Ewangelii i do wewnętrznej przemiany zgodnej z nauczaniem Jezusa. Jest adresowana zarówno do duchownych, jak i do świeckich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie chrześcijańskie.

Dzieło Tomasza z Kempis miało ogromny wpływ na duchowość chrześcijańską i zostało przetłumaczone na wiele języków. Jego przesłanie o naśladowaniu Chrystusa, oddaniu się Bogu i dążeniu do doskonałości moralnej wciąż pozostaje inspiracją dla wielu osób pragnących pogłębić swoją wiarę i relację z Bogiem.

Dużo pięknych rad uniwersalnych. Dużo kierowanych do kapłanów czy przyszłych kapłanów, które uniwersalne nie są. Wśród nich wielokrotne zalecenie samozaparcia, które jawi mi się problematycznym. W przeważającej zaś mierze odebrałem całość jako osobistą medytację i modlitwę autora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwsze wrażenie było jak najbardziej pozytywne. Mnóstwo porad życiowych, nie tylko dla katolika. Coś jak współczesna literatura motywacyjna. Jednak im dłużej obcowałem z książką tym gorzej. Pozostawało w pamięci głównie "marność nad marnościami i wszystko marność". Może zakonnicy mogą żyć z takim przesłaniem, ale ja wolę bardziej optymistyczne.

• Religia
  • Religijne