Demony i klechdy ludowe

Wydawnictwo: Patrimonium Europeae
albumy
welesxxi

W obrazach na pozór spokojnych i harmonijnych, w obfitości i bogactwie przyrody znajdujemy sceny gwałtowne, straszne i przerażające. Zmorę czyhającą na życie gospodarza, śmierć (dżumę) niosącą spustoszenie miejscowej ludności, odciętą głowę, topiącego się człowieka, czarownicę u powały, boginkę porywającą dziecko. W prostych wnętrzach, zwykłych sytuacjach, rozgrywają się nagle jakieś okropności. Zawiślak chce, byśmy w tej artystycznie przetworzonej materii demonologicznej zobaczyli coś, co wzbudzi w nas uczucie grozy, zło czające się zawsze obok, niedaleko, tuż za drzwiami. Chce, byśmy odczuli to, co słuchacze opowieści demonicznych – brak bezpieczeństwa, i używa do tego bardzo prostych i sugestywnych narzędzi, harmonijnych linii i uproszczonych wizerunków postaci. Typowych dla naszego wyobrażenia tego, co ludowe.

Elżbieta Żukowska

źródło opisu: PE

źródło okładki: PE

Mylengrave | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Przykro mi, że tak nisko muszę ocenić to wydawnictwo. Lubię sztukę, bywam nią zainteresowana, natomiast bardzo nie lubię sytuacji, w której sztuka nie broni się sama. Od samego początku miałam wrażenie, że wstęp jest formą usprawiedliwienia prac, moim zdaniem zresztą bardzo słabych. Linoryty w dużej mierze się chaotyczne, gdyby nie było podpisu, opisu, wyjaśnienia, czytelnik/odbiorca mógłby nie mieć pojęcia co się na nich znajduje. Uważam, że są wykonane niedbale, co oczywiście nie może być zarzutem, ponieważ artysta ma pełne prawo do obrania swojej ścieżki i stylu. Nie podoba mi się żaden z nich, nie widzę w nich żadnej głębi.
Dobiły mnie także treści obok każdego z linorytów, zamiast jakiejś historii znajdują się tam opisy, objaśnienia do tychże linorytów, które jak wspomniałam, w moich oczach dziełami sztuki jednak nie są i trochę zażenowana poczułam się tym, że ktoś uznał, że potrzeba aż strony na objaśnienie co na nich się znajduje. Wyziera duże ego artystki i brak talentu,...

Ci, którzy liczą na rozbudowane opisy słowiańskich demonów i mnogość przytoczonych opowieści prawdopodobnie poczują się rozczarowani. Autorka stawia na nastrój i zainteresowanie tematem poprzez krótkie literackie wstawki dotyczące zilustrowanych przez siebie istot i zjawisk. Robi to ze smakiem i wyczuciem konwencji. Linorytom towarzyszy dogłębna analiza ich kompozycji, która zajmuje większą część strony. Książeczka przepięknie wydana.