Piosenka

2016-06-14
2016-06-14
Iwona Janiak

Okładka książki Księga Króla Chris Fabry, Jerry B. Jenkins
Księga Króla Chris Fabry, Jerry ...

Historia z ważnym przesłaniem, ciekawa współczesna interpretacja historii biblijnego króla Salomona, ale niestety fatalnie napisana (a może fatalnie przetłumaczona? ciężko stwierdzić). Scenariusze filmowe powinny jednak pozostać scenariuszami, bo przerabianie ich na powieści nigdy nie wychodzi dobrze.

"Piosenka" jest historią szukania siebie w świecie pełnym pokus. Wyjścia z cienia zmarłego ojca. Zakładaniu i pielęgnowaniu rodziny oraz o momentach zguby i niepewności, gdy trzeba ponownie znaleźć sens życia.

"Rose, nasza miłość rozkwitnie jak majowe kwiecie."

W cieniu sławy ojca Davida Kinga, Jed próbuje znaleźć swoje miejsce na ziemi. Nie jest to łatwe, lecz gdy przybity niepowodzeniami zgadza się na występ w winnicy rodziny Joradów, odnajduje wszystko. Z Rose – jego przyszłą, piękną żoną – będzie go czekać wspaniałe życie, lecz gdy na jego drodze pojawią się zakręty, a on będzie popełniać grzech za grzechem, nic już nie będzie takie samo.

Początek mnie ujął, lecz później było już tylko gorzej. Zbyt banalna i przewidywalna. Troszkę czułam się jakbym była w kościele i ksiądz czytał mi tę książkę jako potwierdzenie wiary i tego, że człowiek błądzi. Są gusta i guściki.

"Rose, nasza miłość rozkwitnie jak majowe kwiecie."

Dobra ale przewidywalna

Dobra ale przewidywalna

Spoko książka choć przewidywalna.

Spoko książka choć przewidywalna.

„Piosenka” Chrisa Fabry’ego powstała na podstawie filmowego scenariusza. Przyznam, że do takich powieści podchodzę z dystansem, bo kilka razy już się rozczarowałam, mimo iż nie znałam filmu.
Tym razem jednak czekała na mnie miła niespodzianka – akcja okazała się wciągająca od pierwszych stron, bohaterowie wyraziści, a ich problemy realistyczne, życiowe i doskonale wpisujące się w beletrystykę chrześcijańską.

Historia młodego muzyka Jeda i przywiązanej do rodzinnej winnicy Rose chwyta za serce, ale nie jest banalna. Wzrusza, sprawiając, że czytelnik szybko zaczyna identyfikować się z problemami postaci.
Oboje muszą zmierzyć się nie tylko z poddaną wielu próbom miłością, ale i z bolesną przeszłością. Jed wciąż odczuwa ciężar i skutki bycia synem nieżyjącej i okrytej złą sławą gwiazdy country, zaś Rose rozpamiętuje wczesną śmierć matki i bezduszność braci, którzy opuścili rodzinną farmę.
Interesującym bohaterem jest też ojciec Rose, starzejący się Shep, który kocha córkę, swoją ciężką pracę i kieruje się w życiu uczciwością, prawością i wiarą. Niektórym te cechy wydają się niedzisiejsze, nawet śmieszne, jednak doświadczony farmer cieszy się w okolicy poważaniem.

Losy tej trójki stanowią oś akcji. Ubarwiają ją postacie drugoplanowe i poboczne, które w różny sposób wpływają na życie i decyzje Jeda, Rose i Shepa. W pewnym momencie pojawia się także czarny charakter, co stanowi bolesny przełom w życiu młodych.
Próba, jakiej zostają poddani małżonkowie, kładzie się cieniem na ich codzienności, ale i zmusza do pojęcia walki o szczęście. Czy im się to uda? Na odpowiedź trzeba poczekać niemal do ostatnich stron, ale warto uzbroić się w cierpliwość.

„Piosenka” to nie tylko opowieść o wielkiej miłości, przyjaźni, rozczarowaniach, zdradzie i odkupieniu win. To również historia szukania życiowej drogi w zgodzie z Bogiem, który dla wierzących bohaterów jest oparciem i pocieszeniem w najtrudniejszych chwilach.
Ciekawie i zręcznie wplecione zostały w akcję cytaty z Biblii, zwłaszcza z Pieśni nad pieśniami oraz z Księgi Psalmów, która oddaje i miłość do Boga, i oczekiwania, podziękowania oraz wiarę w moc Stwórcy.
Te fragmenty mogą dać wiele do myślenia nie tylko wierzącym czytelnikom, gdyż zawierają uniwersalne prawdy i oddają z wyczuciem rozterki każdego myślącego człowieka.
Interesujące są też symboliczne nawiązania do Księgi Koheleta, co znajduje odbicie przede wszystkim w losach Jeda.

Czyta się „Piosenkę” z dużą przyjemnością, bo to powieść o codziennych problemach, małych i dużych radościach oraz smutkach, które są udziałem nas wszystkich.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad sensem miłości? Skąd się bierze i skąd ma swoją siłę?
Zawsze myślimy, że miłości potrzebny jest mężczyzna i kobieta. A czy na pewno?
Czy spotykając ją na swojej drodze to przypisujesz sobie tę zasługę? Czy jeśli ktoś się w Tobie zakocha to tylko dlatego bo masz w sobie to coś?

Jedna z najciekawszych książek jakie dane mi było przeczytać, pouczająca i dająca do myślenia.
Nie wątek miłosny jest w niej ważny, ale dam Bóg. Bo to on niego wszystko pochodzi

Zawsze myślimy, że miłości potrzebny jest mężczyzna i kobieta. A czy na pewno?

Jedna z najciekawszych książek jakie dane mi było...

Powieść Piosenka jest pełna mądrości i miłości, a także odnajdywania satysfakcji ze związku. Historia miłości dwojga ludzi niesie czytelnikowi zarówno nadzieję jak i obietnicę „Nie poddawaj się! Nie odpuszczaj! Bóg potrafi zebrać połamane kawałki i przepięknie złożyć je na nowo.” Jet i Rose to dwoje młodych ludzi bardzo wierzących, zakochanych w sobie, a dodatkowo połączyła ich wspólnie utworzona piosenka, ponieważ Jet był muzykiem. Rose rodzi mu syna, on koncertuje odnosząc wielkie sukcesy, i tę piękną sielankę nagle przerywa Shelby – dziewczyna, która bez pamięci zakochuje się w muzyku. Sama uwikłana w narkotyki i alkohol pociąga za sobą Jeda, i co z tego wyniknie? Czy Rose wybaczy mężowi zdradę? I co dalej będzie z ich związkiem? Pytania te pozostawiam bez odpowiedzi, abyś Ty drogi czytelniku sam odkrył je na kartach tej powieści.
Historia Jeda i Rose trafia prosto do serca czytelników, macie Państwo szansę spędzić z bohaterami więcej czasu i lepiej zrozumieć ich relacje. Jestem pewna, że powieść ta spodoba się każdej kobiecie i każdemu mężczyźnie, a czytając ją wzmocnicie swoją wiarę w boży dar miłości, oraz romantycznej relacji. Kilka lat wcześniej powstał film zrealizowany na podstawie historii życia Salomona i Pieśni nad Pieśniami, oraz księgi Koheleta. Film był głównie skierowany do tych, którzy nigdy nie czytali Pisma Świętego, lecz przecież film nie potrafi oddać tego poetyckiego charakteru co książka, czyniąc ją po prostu piękną, oraz zrozumienie jej i odwoływanie się do niej w różnych życiowych sytuacjach.
Książka została napisana w dwóch częściach i po 25 rozdziałów w każdej części. Rozdziały krótkie i zwięzłe powodują, że czyta się ją szybko i z chęcią. Książka w miękkiej oprawie zawiera 332 strony, litery są w sam raz do łatwego czytania, a niektóre fragmenty poparte urywkami z Pisma Świętego, co sprawia, że książka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Zachęcam Was do czytania tej świetnej powieści i mam nadzieję, że dostrzeżecie w niej siebie lub losy swoich najbliższych, zmagających się z codziennymi klęskami i odnoszącymi sukcesy.
Powodzenia!
Moja ocena: 10/10