Zaginiona armia Kambyzesa

Tłumaczenie: Piotr Laskowski
Wydawnictwo: Muza
The lost army of Cambyses
9788373197473

Nad Nilem policjanci znajdują zmasakrowane ciało, zagadkę tej śmierci próbuje rozwikłać inspektor Jusuf Kalifa. Jego ścieżki przecinają się z drogami Tary Mullray, podążającej tropem zaginionego ojca, wybitnego egiptologa. W cieniu piramid, w egipskich miastach, oazach i bezmiernych piaskach pustyni rozgrywa się wyścig, w którym uczestniczą archeologowie, policjanci, urzędnicy brytyjskiej ambasady, islamscy terroryści, płatni mordercy i handlarze starożytności. Stawką jest pogrzebana na pustyni armia Kambyzesa, o której zaginięciu wspomina Herodot grecki historyk sprzed 2500 lat. Wątki splatają się, tworząc misterną układankę. Z niej wyłaniają się tragiczne losy pojedynczych ludzi i globalna polityka.

carmaniola | 2014-06-14
Na półkach: POSIADAM, Przeczytane

Zawsze z przyjemnością sięgam po książki z historią starożytną w tle, a w szczególności te związane z Egiptem.

Około 500 lat p.n.e. na pustyni znika kilkudziesięciotysięczna perska armia.
Czasy współczesne - kilka różnych grup poszukuje zaginionej armii w celach nie związanch z archeologiczną chwałą. W całe zamieszanie przez przypadek trafia Tara - córka archeologa, która miała spędzić z ojcem wajkacje.

Dla mnie dużym atutem książki jest to, że autor "nie przegina" - nie ma tu starożytnych kodów, szyfrów do rozwiązania, a nasi główni bohaterowie to zwykli ludzie, którzy nie walczą gołymi rękami z bandą uzbrojonych najemników.
A i zakończenie nie rozczaruje, gdzie każy wyłoży swoje karty na stół.

Ciekawostka
Paul Sussman napisał ksiazkę w 2002r, kiedy to Armia Kambyzesa była jeszcze niepotwierdzoną legendą opisaną przez Herodota.
Włoscy archeolodzy-bliźniacy Angelo i Alfredo Castiglioni przybyli w 1996 r. w pobliże oazy Siwa, która leży niedaleko zachodniej granicy Egiptu, by...

ewag | 2011-01-04
Przeczytana: grudzień 2010

Książka z pewnością dla osób lubiących książki przygodowe. Do samego końca trzyma w napięciu.

sol-1980 | 2012-05-12

Świetna - uwielbiam tego autora