Brat bies

Wydawnictwo: Muza
ZSRR, PRL, Polska
literatura piękna
OczytanyFacet

Stara chińska klątwa brzmi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Czy człowiek obserwujący upadek imperium jest szczęśliwy? Czy wystarczy nadzieja na inną przyszłość, aby uwolnić się od demonów historii? Młody student rusycystyki jest naocznym świadkiem zagłady wartości, które trzymały w ryzach skażony reżimem kraj. Wierzy w to, że można okiełznać zło i wyzwolić się z narzuconych ludzkości...

„Brat bies” to doskonały opis Polski i ZSRR czasów przełomu. Niejednoznaczna refleksja nad złem i sposobem walki z nim. To ostatnia romantyczna powieść o zmaganiach z diabłem, gdy system polityczny zabił Boga.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura/2279-brat-bies-9788328702578.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura/2279-brat-bies-9788328702578.html

MoznaPrzeczytac | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Po lekturze „Brat bies” zrozumiałem, że nie ważne jak człowiek się stara, zawsze przegra z nadchodzącym czasem. Można wierzyć w jakąś ideę, ale prędzej czy później ockniemy się jako świadkowie jej upadku. Opowiemy o tym naszym dzieciom, wnukom, a potem zrozumiemy, że jesteśmy tutaj tylko po to, żeby być świadectwem przeszłości. Marek Weiss napisał wyśmienitą książkę, która jest właśnie takim świadectwem.

Pełna recenzja książki na stronie:

monweg | 2016-05-21

Marek Weiss jest reżyserem, autorem ponad stu inscenizacji teatralnych i operowych. Jednak od niedawna wycofuje się z zawodu na rzecz literatury. Brat bies to jego trzecia książka, a moje pierwsze zetknięcie z prozą pisarza.

"Stara chińska klątwa brzmi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Czy człowiek obserwujący upadek imperium jest szczęśliwy? Czy wystarczy nadzieja na inną przyszłość, aby uwolnić się od demonów historii? Młody student rusycystyki jest naocznym świadkiem zagłady wartości, które trzymały w ryzach skażony reżimem kraj. Wierzy w to, że można okiełznać zło i wyzwolić się z narzuconych ludzkości ograniczeń. Chce złamać wszystkie prawa i odrzucić wszelkie nakazy. Chce kochać, wbrew światu i walczyć z ciemiężycielem narodu i wrogami wolności. Tymczasem okazuje się, że z każdego zakątka jego życia wypełzają zmory i nic nie jest tak jednoznaczne, jak w swej naiwności myślał. Czy uda mu się ocalić choćby swoją duszę?"

Zacznę nietypowo. Powieść, choć dość krótka, bo ma...

OczytanyFacet | 2016-04-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Brat bies jest spowiedzią starzejącego się mężczyzny. Spowiedzią świecką, trzeba dodać, bo chociaż narrator był wierzący, a przynajmniej tak mu się wydawało, to w wyniku życiowych perturbacji i potknięć porzucił wiarę. Słowami swojego bohatera Marek Weiss opowiada jak do tego doszło

Narratora, a zarazem głównego bohatera poznajemy jako dziecko z rozbitej rodziny. Ojciec porzuca żonę i dwójkę dzieci dla innej kobiety, i gorzałki, która doprowadza go szybko do marnego końca. Pozbawiony męskiego autorytetu chłopak szuka go u obcych, trenera boksu, oraz starszego o rok kolegi ze szkoły, Mikołaja. Choć narrator zaprzecza kilkakrotnie że pomiędzy nim a charyzmatycznym kolegą nigdy, choćby nawet na chwilę, nie pojawiło się nic poza zwykłą męską przyjaźnią, to z daleka widać że jest to kłamstwo szyte grubymi nićmi. Samo kilkukrotne zaprzeczenie jest już niepokojące, a uwaga jaką nastolatek zwraca na urodę Mikołaja, oraz wyznania, oczywiście całkowicie platonicznej miłości, jakimi nas...