Mała święta Teresa

poznanianka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ela91 | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011

Piękny obraz świętej Teresy, która dużo się modliła. Uświęcenie znaczenia różańca świętego. Doskonały przykład dla kobiet w trudnej sytuacji, dodający otuchy.

mika | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 lipca 2016

Ta książka trafiła do mnie przez przypadek, podczas przeprowadzania selekcji w bibliotece. Jest stara i podniszczona ale w jakiś sposób mnie zainteresowała. Może dlatego, że nigdy nie czytałam nic o tej świętej.
Jest to pewnego rodzaju synteza życia św. Teresy, dziewczyny energicznej i krnąbrnej, która chciała zostać świętą. Najlepiej oddaje to ten fragment:
"Musiałaś bardzo walczyć, aby się przezwyciężyć (...). Teresa odpowie z trudnym do określenia akcentem >>O, to nie to...<< Tak! to nie to... Teresa nie tyle walczyła o to, by się przezwyciężyć, ile o to, by się poznać. A poznawszy, że jest słaba i omylna, walczyła, aby przyjąć siebie taką, jaką była, bez buntu czy pychy, i aby się w takim stanie ofiarować Bogu. I dlatego jest świętą, wcale nie z powodu swej doskonałości. A świętość taka, zważmy to dobrze, jest dostępna każdemu z nas".

Książka bardzo mi się spodobała a św. Teresa, odkurzona trochę z patosu i cukru pudru, okazała się ciekawą i inspirującą "małą...