Piekło otwarte

Cykl: Tommy Bergmann (tom 2) | Seria: Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: Media Rodzina
Helvete åpent
Sophie

Drugi kryminał autora znakomitego Ostatniego pielgrzyma, który szturmem zdobył światowe listy bestsellerów, zyskując uznanie krytyków i czytelników. Znany z poprzedniej książki detektyw Tommy Bergman bada sprawę brutalnego zabójstwa prostytutki. Ślady na ciele ofiary oraz okoliczności morderstwa bardzo przypominają metody seryjnego mordercy Andersa Raska, który działał kilka lat wcześniej....

Znany z poprzedniej książki detektyw Tommy Bergman bada sprawę brutalnego zabójstwa prostytutki. Ślady na ciele ofiary oraz okoliczności morderstwa bardzo przypominają metody seryjnego mordercy Andersa Raska, który działał kilka lat wcześniej. Tyle że Rask od dawna przebywa na oddziale zamkniętym w szpitalu psychiatrycznym. Kim zatem jest morderca? Naśladowcą? Śledztwo komplikuje się, gdy Bergmann odkrywa, że są ludzie, którzy wierzą, że to nie Rask jest odpowiedzialny za zbrodnie sprzed lat…
Sveen, podobnie jak w pierwszej powieści, nawiązuje do autentycznej historii - głośnej sprawy „szwedzkiego Hannibala Lectera”, która wstrząsnęła tamtejszym wymiarem sprawiedliwości i opinią publiczną.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1415/Pieklo-otwarte

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1415/Pieklo-otwarte

Aloj | 2019-07-30

Z przykrością napisać muszę, że lektura "Piekła otwartego" to niestety rozczarowanie. A szkoda, bo "Ostatni Pielgrzym" zawierał to, co lubię: skandynawski klimat, wartka akcja, wplecione wątki historyczne...

Druga część opowieści o detektywie Tommym Bergmannie niewiele zachowała z pierwszej części. Pełno tu dłużyzn oraz dialogów, które prowadzą donikąd, mało mrocznego klimatu, ciekawych bohaterów. Bardzo słabo zarysowana została postać policjantki, koleżanki Bergmanna, która wzbudziła we mnie tylko irytację, a partie tekstu, które dotyczyły śledztwa prowadzonego właśnie przez nią, najchętniej bym przeskoczyła.

Zakończenie mało zaskakujące, niespecjalnie zachęciło mnie do czytania trzeciej części. Ale twarda zawodniczka jestem, lubię znać całość, nim skrytykuję (lub pochwalę). Więc tylko dodam, że trzeci tom ma ten niewątpliwy plus, że jest znacznie krótszy...

martin77 | 2019-05-21
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: maj 2019

Po 150 stronach powiedziałem sobie dość! Nie warto!

pulcinella | 2018-05-03

W sumie słabo. Po "Ostatnim pielgrzymie" to spore rozczarowanie. Po lekturze tej książki przypomniałam sobie, że mam dosyć skandynawskich kryminałów:)

Heisenberg | 2018-04-30

Pierwszą powieść Garda Sveena, czyli „Ostatniego Pielgrzyma” wspominam dość ciepło; był to solidny, typowy skandynawski kryminał. Autor ten drugim Jo Nesbo póki co nie zostanie, ale tym debiutem pokazał że drzemie w nim spory potencjał. Dlatego też z ciekawością sięgnąłem po kolejną jego powieść z Tommy Bergmannem w roli głównej. Jednak po lekturze muszę stwierdzić, że „Piekło otwarte” wypada gorzej od swojego poprzednika. Nie twierdzę teraz że to słaba powieść, bo tak nie jest, ale „… Pielgrzym” zdecydowanie był lepszy. Śledztwo przedstawione w książce toczy się dość mozolnie, choć na nudę na pewno nie narzekałem; niemniej jednak są tu fragmenty, które spokojnie mogły zostać pominięte. Sveen dość umiejętnie wprowadza Czytelnika w błąd, jednak im dalej w treść, tym staje się to coraz bardziej przewidywalne. Całość jednak bardzo fajnie broni zakończenie – tu mnie zaskoczył, a to lubię w kryminałach.
Wychodzi zatem na to, że skoro „Ostatniego Pielgrzyma” oceniłem na siedem gwiazdek,...

edi-bk | 2018-04-24
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2018
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Mroczna, mocna i zakręcona. Bardzo klimatyczna i zaskakująca.

Filip Rybka | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Wysokiej klasy historia, kryminał, aż się wierzyć nie chce że to dopiero druga książka autora! Aż chce się więcej! Książka przykuwa od samego początku, intryguje cały czas, zakończenie mocno zaskakujące. Podobają mi się bardzo częste zwroty akcji, pojawia się dużo nazwisk, dużo bohaterów, mnogość wątków - to wszystko nie pozwala się nudzić. Ta ilość potencjalnych podejrzanych, ogólnie występujących postaci, profile głównych bohaterów, wątki, nazwiska - zadziwia mnie styl napisania tego, że autor sam się w tym nie pogubił, tylko potrafił opisać to wszystko w sposób logiczny i sensowny, spójny :)

Hendoslaw | 2017-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2017

Większego lania wody to ja już nie czytałem. To będzie świetny kryminał obrzucony nagrodami mówili, a gorzej już być nie mogło. biłem się o każdą stronę, ale przegrałem. Nuda przez wielkie N. Jakby ktoś to pisał po twardych narkotykach, albo na wycieczce w Wenecji. Powoli opowiemy wszystko ze szczegółami niekoniecznie potrzebnymi i suniemy się powolutku do przodu. Zero jakiegokolwiek napięcia i dramatyzmu. Brutalne morderstwo, a ja jako czytelnik czułem się jakby ktoś zabił komara. O postaciach nie będę wspominał bo to szkoda słów. Ja mówię zdecydowane NIE.

Jeżynka | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Gard Sveen przebojem wszedł na zacnego grona pisarzy norweskich którzy swoimi powieściami kryminalnymi podbijają świat. Jego debiut "Ostatni pielgrzym" został obsypany nagrodami i świetnie przyjęty przez czytelników. Poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Wszyscy czekali na kolejną książkę tego autora. "Piekło otwarte" to kolejna część serii z Tommym Bergmannem jako bohaterem. Myślę że to właśnie kreacja tego bohatera nadaje książce niepowtarzalny klimat i sprawia że losy bohatera śledzi się w takim samym napięciu jak intrygę kryminalną.

Autor wciąga nas w mroczny świat już na początku kiedy to policjanci znajdują nastoletnią prostytutkę bliską śmierci. Jej obrażenia przypominają serię morderstw sprzed lat za które skazano na zamknięcie w zakładzie psychiatrycznym Andersa Raska.
Tommy Bergmann jako początkujący policjant brał udział w znalezieniu pierwszej ofiary psychopaty - 15-letniej Kristine. Niespodziewanie, po latach Rask wycofuje swoje zeznania i twierdzi że nie...

Ripe_Cherries | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Mroczne. Wciągające. Dla fanów kryminałów skandynawskich. I Tommy'ego Bergmanna.

Marta | 2017-03-29

Wielkie rozczarowanie po Ostatnim Pielgrzymie. Czekałam z niecierpliwością a okazało się z cierpliwości mi prawie zabrakło, żeby doczytać do końca. Mam wrażenie jakby wszyscy kręcili się w kółko wokół własnej osi. Nieciekawa pozycja.