Białe ślady

Cykl: Jana Berzelius (tom 2)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Sophie

allison | 2016-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2016

„Biały trop” Emelie Schepp to trzymająca w napięciu powieść, w której wątki kryminalne przeplatają się z prywatnymi perypetiami szwedzkich policjantów i głównej bohaterki, atrakcyjnej i skrywającej osobiste tajemnice pani prokurator. Te kwestie są równie ciekawe jak prowadzone śledztwo, które dotyczy śmierci młodej Tajki i zaginięcia jej przyjaciółki. Gdy okazuje się, że podające się za pełnoletnie osoby nastolatki powiązane są z handlem narkotykami, atmosfera się zagęszcza, a na jaw wychodzą kolejne intrygi, które – zamiast prowadzić do rozwiązania zagadki – jeszcze bardziej wszystko komplikują.

Szybkiej i ekscytującej lekturze na pewno sprzyjają częste zwroty akcji oraz wyraziste postacie, których losy śledzi się z dużymi emocjami. Interesujące są również retrospekcje, które odsłaniają sporo prawd o skomplikowanym dzieciństwie prokurator Jany Berzelius i przeszłości jej rodziców. Wszystkie te elementy początkowo przypominają rozsypane puzzle, jednak stopniowo układają się w...

Wkp | 2016-10-01

CZERŃ I BIEL

Emelie Schepp swój literacki debiut, „Naznaczeni”, wydała własnym sumptem. Oczywiście wielu nieznanych autorów tak robi, z bardzo różnym zresztą skutkiem, ale niewielu zdobywa przy okazji popularność i sławę, która przenosi się na rynki innych krajów. A taki sukces stał się właśnie udziałem Schepp, która idąc za ciosem przedstawia właśnie drugi tom losów Jany Berzelius.

Czasem każdy z nas potrzebuje pieniędzy. Pilnie, dużo i najlepiej w sposób łatwy. Pim, na kilka tygodni przed Wigilią za namową swojej przyjaciółki, Noi, decyduje się na nielegalny krok. Dilerzy narkotyków chętnie wykorzystują ludzi do przenoszenia w żołądkach tabletek, obie dziewczyny mają to właśnie zrobić. Wszystko idzie dobrze, narkotyki zostają połknięte, podróż samolotem się udaje, ale kiedy dziewczyny wsiadają do pociągu dochodzi do tragedii…
Tymczasem w życiu Jany Berzelius znów zaczyna się źle dziać. Po rozwiązaniu sprawy morderstwa, która doprowadziła śledczych w zupełnie nieoczekiwane...

Bożena | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 lutego 2017

Tak jak się spodziewałam druga część jest lepsza od pierwszej. Mamy już tutaj porządne śledztwo. Postaci nam się też ciekawie rozwijają, a niektóre tajemnice wyjaśniają, pojawiają się też nowe. Wszystko wskazuje na to, że kolejna część zostanie napisana.
Oprócz zagadki i ciekawie skonstruowanych bohaterów dostajemy również nieco informacji o problemach szwedzkiej policji jako instytucji. Żaden kraj nie jest wolny od "racjonalizatorskich" pomysłów polityków.
Mam nadzieję, że seria się rozwinie i następne tytuły będą coraz lepsze.

Gosia | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Druga część wydaje mi się, że jest lepsza od pierwszej. To dalsze losy Jany, prokurator, która próbuje wyjaśnić swoje pochodzenie. W miarę, jak coraz bardziej odkrywa ciemną stronę swojej przeszłości, wychodzi na jaw prawda o tym, dlaczego jej przybrany ojciec, szanowany człowiek prawa, tak bardzo jej nienawidzi. Odkąd została adoptowana, spotkała się tylko z niechęcią ze strony ojca. Była kimś silniejszym, nawet razy jakie od Karla otrzymywała nie wywołały u niej ani jednej łzy. Kiedy już dorosła, ojciec śledził jej karierę prokuratorską. Sam zaś, unikał spotkań z przybraną córką. Coś w tej całej historii było na rzeczy. Po co adoptować dziecko, które nie można zaakceptować? Właśnie między innymi ta sprawa zostaje wyjaśniona w książce i dowiadujemy się wielu zaskakujących rzeczy o przeszłości Karla.
Dużo nazwisk podobnych do tych, które przewijają się wśród szwedzkich autorów takich jak Camilla Lackberg czy Nele Neuhaus. Według mnie seria warta przeczytania, mnie pochłoneła bez...

Bogdan Brykman | 2017-03-05
Przeczytana: 04 marca 2017

Prokurator Jany Berzelius w tej części dowiaduje się wiele o swojej przeszłości Oraz dlaczego jej adopcja została utajniona przez jej ojca.

Katarzyna | 2017-03-28
Przeczytana: 27 marca 2017

Śledztwo dotyczy przemytu narkotyków do Szwecji. Wykorzystywane są do tego celu młode Tajki, które transportują towar we własnych ciałach. Policjanci z Norrkoping po otrzymaniu reprymendy za poprzednią sprawę, teraz bardzo chcą się wykazać. Mają na karku samego szefa Centralnego Biura Śledczego.
Autorka ukazała całą grupę śledczą w taki sposób, że argumenty o ich nieudolności, zdają się potwierdzać. Wszyscy są mało profesjonalni i rozkojarzeni. Mia zachowuje się jak rozwydrzona nastolatka, Henrik cacka się z podejrzanymi, a Gunnar daje ponosić się emocjom związanym z jego życiem prywatnym.
Każdy ma jakieś swoje osobiste problemy i sprawia wrażenie, że zajmuje się bardziej nimi, niż prowadzonym śledztwem.

Niestety nie polubiłam głównej bohaterki Jany Berzelius. Jej zachowanie jako pani prokurator jest nieodpowiedzialne. Jana przedkłada swoje własne interesy nad bezpieczeństwo innych osób i powodzenie całej akcji. Poza tym to typowy „bohater z czarną przeszłością”.
Szkoda również,...

beatak955 | 2017-09-08
Przeczytana: 02 września 2017

Książka nalezy do gatunku kiedy czytając wiesz że jest wyjątkowa.
Główny wątek to prowadzone śledztwo w sprawie przemytu narkotyków w ciałach nastoletnich azjatek,które nabiera rozmachu gdy jedna z nich umiera w pociągu a drugiej udaje sie uciec.Jednak drugi wątek- postać prokurator Jany przykuwa uwage czytelnika. Kobieta nadzoruje prowadzone śledztwo ale drugie ,które prowadzi sama, okazuje się ściśle związane z prowadzonym oficjalnie, w dodatku skrywa niesamowitą i niebezpieczną tajemnicę Jany...
Polecam serdecznie

Maria | 2017-04-19
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Duży zawód. Po bardzo udanej pierwszej części oczekiwałam dobrego kryminału. Otrzymałam zlepek tym razem luźno powiązanych wątków, często byle jak pokończonych i nie bardzo wiadomo po co wprowadzonych. Książkę skończyłam czytać trzy dni temu, a już nie pamiętam w jaki sposób ekipie śledczej udało się rozwikłać zagadkę i dotrzeć do sprawców ohydnego procederu.
Pani prokurator tym razem w ogóle nie bierze udziału w śledztwie, tylko walczy o ukrycie swojej przeszłości - wątek intrygujący w poprzedniej części tym razem znudził mnie błyskawicznie.
Właściwie to można z tej książki wydzielić trzy zasadnicze i rozłączne, a w każdym razie niekolidujące z sobą, wątki:
1. perypetie pani prokurator - wg mnie mało interesujące;
2. śledztwo dotyczące afery narkotykowej - jakoś tak samo-dziejące się, bez specjalnego planu i pracy ekipy śledczej, za to z zarysem intryg wokół komisariatu w tle;
3. życie uczuciowe policjantów - naszkicowane bardzo pobieżnie, aby wypełnić tło obyczajowe.
O klasie...

Ewelina Tondys | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

"Biały trop" jest drugą częścią serii o prokurator Janie Barzelius. Pierwsza "Naznaczeni na zawsze" stała się międzynarodową sensacją.

antonina25 | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Zanim dotarłam do połowy książki kilka razy zastanawiałam się, czy jej nie odłożyć. Nie miałam żadnego punktu zaczepienia, który by mnie zainteresował. Może dlatego, że nie przepadam za kryminałami związanymi z narkotykami, chociaż bohaterowie również nie wzbudzili mojej sympatii, trochę życia w sobie miał może tylko ten uganiający się za główną bohaterką.
Dopiero po przeczytaniu połowy książka zaczęła mnie ciekawić na tyle, żeby dobrnąć do końca.
"Biały trop" bardzo szybko się czyta, co jest na plus. Może gdybym czytała pierwszą część, moja ocena uległa by zmianie.