Przeklęty grobowiec

Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka
Cykl: Śledztwa księcia Setny (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
La tombe maudite
Monika Szewc-Osiecka
Ag2S

Miłość, gry pozorów, układy. Pierwsza odsłona intrygi rozgrywającej się w samym sercu starożytnego Egiptu. Krótko po zwycięstwie sił faraona Ramzesa II w bitwie z Nubijczykami dochodzi do tragedii: z przeklętego grobowca znika największy ze skarbów - zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Książę Setna, młodszy syn władcy, jest świetnie wykształconym skrybą...

Krótko po zwycięstwie sił faraona Ramzesa II w bitwie z Nubijczykami dochodzi do tragedii: z przeklętego grobowca znika największy ze skarbów - zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Książę Setna, młodszy syn władcy, jest świetnie wykształconym skrybą i błyskotliwym kapłanem świątyni boga Ptaha. By zniweczyć plany złodzieja, Setna sprzymierza się z młodą, czarującą uzdrowicielką, kapłanką ze świątyni bogini Sechmet, a przy okazji zakochuje się w niej. Sekhet odwzajemnia jego uczucie. Czy ich miłość i wiedza okażą się dość silne, by pokonać działanie złych mocy?

Przeklęty grobowiec nie tylko zaciekawia sensacyjną, wartką fabułą, ale także przenosi czytelnika w tajemniczy i fascynujący, wciąż na nowo odkrywany kraj faraonów. Autor z niezwykłą wręcz precyzją oddaje realia starożytnego Egiptu, w którym światy bogów i ludzi przenikały się w każdej dziedzinie życia, a to, co boskie, było nierozłącznie związane z tym, co ludzkie.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Elżbieta | 2019-05-27
Przeczytana: maj 2019

Akcja książki rozgrywa się w starożytnym Egipcie za czasów panowania Ramzesa II (nie bez przyczyny obdarzonego przez potomnych przydomkiem wielkiego). Po wojnie z Hetytami nastał czas pokoju i dobrobytu. Doskonale wyszkolona i wyposażona armia strzeże granic, policja pilnuje wewnętrznego porządku, tysiące urzędników czuwają nad przestrzeganiem rozkazów faraona, zastęp państwowych magów i kapłanów poprzez odprawianie świętych rytuałów zapewnia krajowi przychylność całego panteonu bogów, dzięki którym Nil regularnie wylewa, zapewniając mieszkańcom Egiptu udane żniwa i pełne spichlerze. Jest jednak ktoś, komu taki porządek ustalony przed tysiącami lat nie odpowiada i pragnie nastania królestwa śmierci (cokolwiek to oznacza). Wykrada więc z przeklętego grobowca dzban z niszczycielską substancją, która ma zmienić porządek świata.
I w tym momencie właśnie rozpoczyna się akcja „Przeklętego grobowca”. Na czwórkę głównych bohaterów, tj. księcia Setnę, generała Ramesu, Cheda Wybawcę i...

annie_xo | 2018-06-23

Zdecydowanie nie polecam. Wszystkie wydarzenia oraz opisy akcji spłycone, skrócone do max. 1 strony, bardzo stereotypowe przedstawienie postaci. Książka wydaje się pisana dla dzieci albo przez dziecko.

wisz | 2018-05-07
Przeczytana: 04 maja 2018

Zachęcony tematyką staroegipską zakupiłem od razu wszystkie (4) książki z tej serii i już po pierwszym tomie bardzo tego żałowałem. Mimo że, jest akcja, jest magia to wszystko jest podane w sposób powiedziałbym "infantylny". Mam wrażenie że jest to powieść napisana "bo trzeba było bardzo szybko coś napisać". Pomysł jest fajny, ale wykonanie słabe. Ciekawie zapowiadająca się akcja trwa od 0,5 do 1 strony czyli pojechali, zobaczyli, zwyciężyli. Spotkanie i walka z groźnym demonem trwa pół strony. Postacie są przesłodzone i bardzo przewidywalne np. kiedy "zły" charakter potrzebuje do czarów kapłanki, główna bohaterka będąca będąca adeptka zostaje na następnej stronie mianowana kapłanką itd, itp.
Nie polecam.

Sillie | 2018-05-07

Do autora mam sentyment od czasu serii o Ramzesie. Historia księcia Setny, świadka kradzieży dzbana Ozyrysa jest zabawna, wciągająca, okraszona fajnie wpasowanymi ciekawostkami i pomysłowo osadzona. Intryga jest poprowadzona płynnie, bez dłużyzn i zapychajek. Naprawdę mile spędzony czas.

crouschynca | 2017-09-13

„Przeklęty grobowiec” nie jest wymagającą lekturą, a spędzony przy książce czas mija jak z bicza strzelił. Po części wpływa na to fakt, iż nie zalicza się do opasłych tomiszczy. Jednakże większy w tym udział ma interesująca fabuła, wespół ze zgrabnym i prostym językiem. Do tego osadzenie akcji w starożytnym Egipcie pozwoliło wpleść autorowi różne ciekawostki, co należy uznać za kolejny plus. Mówiąc najogólniej, pierwsze spotkanie ze „Śledztwami księcia Setny” zachęciło mnie do kontynuowania przygody z cyklem.

Powyższa opinia jest zarazem fragmentem recenzji, którą w całości można przeczytać na moim blogu:

Choffi | 2017-08-05
Przeczytana: 23 lipca 2017

Christian Jacq ma bardzo bogaty dorobek literacki. Kilka lat temu czytałam inny jego cykl pt. "Tajemnice Ozyrysa" i byłam zachwycona lekkością jego pióra i magicznym światem egipskich wierzeń. Dlatego bez wahania sięgnęłam po "Przeklęty grobowiec".

Jest to pierwszy tom serii pt. "Śledztwa księcia Setny". Przenosimy się do starożytnego Egiptu za czasów panowania Ramzesa II, tuż po brawurowym pokonaniu Hetytów. W państwie, gdzie panuje pokój i harmonia, niespodziewanie dochodzi do tragedii. Za sprawą czarnoksiężnika tytułowy Przeklęty Grobowiec zostaje zbezczeszczony, a jego skarb skradziony. Mowa tu o Dzbanie Ozyrysa, kryjącym w sobie Tajemnicę Życia i Śmierci.

Faraon powołuje specjalny zespół zespół poszukiwawczy, który ma wytropić złodzieja. Składa się on z Cheda wybawcy, który zasłynął w bitwie z Hetytami i z 3 silnych, lojalnych żołnierzy. Ched jest najlepszym przyjacielem młodszego syna faraona - Setny - i wkrótce on także zostaje włączony do śledztwa. Młody książę jest...

liv87 | 2017-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Po tą lekturę sięgnęłam z tego powodu, że tegoroczne wakacje mam zamiar spędzić w Egipcie, więc wyszukałam kilkanaście pozycji związanych z Egiptem. Książka przeznaczona bardziej dla młodzieży, ale muszę przyznać, że czyta się znakomicie i błyskawicznie. Nie ma ani kawałka, który by mnie zanudził. Zaciekawiła mnie, od razu zaczęłam czytać kolejny tom.

lidkajch | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Mam trochę mieszane uczucia... Z jednej strony ma to być kryminał, choć kryminalnego napięcia jest tu mało... Jest magia - ale to nie fantastyka... Jest też historia miłosna - ale bardziej o miłości się tu mówi, niż ją czuje... Gdyby oceniać więc tę książkę pod kątem budowania postaci, relacji między nimi i prowadzenia wątków głównych i pobocznych - dałabym jakieś 3,5 gwiazdki: za powierzchowny zarys postaci, niewiarygodnie brzmiące relacje uczuciowe, mało przekonujący wątek szpiegowsko-kryminalny.... Ale - i to ta druga strona medalu:) - opis życia w starożytnym Egipcie jest tu znakomity, a co ważniejsze, nienachalny:) Fabuła jest chyba dla Jacqa jedynie pretekstem do popularyzowania wiedzy o tej starożytnej, niesamowitej cywilizacji, do pokazania nam, jak wyglądało codzienne życie w kraju faraonów - co jedzono i jak, w co wierzono, jak ważne na co dzień były przeróżne rytuały, itd. Ten element powieści poprowadzony jest bardzo zręcznie - i zdecydowanie wybija się na plan...

Rampulstelskin | 2017-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Historia ciekawa, ale opisy miejsc są zbyt dokładne, natomiast czasem zbyt płytkie budowanie postaci.

Iris | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Nudna akcja, nudni bohaterowie, stworzeni trochę na odczepnego. Każdy z nich był zlepkiem pewnych schematycznych opinii i stereotypów, zero w nich życia realizmu. Do tego pełno kompletnych absurdów typu prysznic, burmistrz, magiczny osioł i pies, a wszystko to w Starożytnym Egipcie. Kompletna strata czasu.