Przeklęty grobowiec

Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka
Cykl: Śledztwa księcia Setny (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
La tombe maudite
Monika Szewc-Osiecka
historyczna
Ag2S

Miłość, gry pozorów, układy. Pierwsza odsłona intrygi rozgrywającej się w samym sercu starożytnego Egiptu. Krótko po zwycięstwie sił faraona Ramzesa II w bitwie z Nubijczykami dochodzi do tragedii: z przeklętego grobowca znika największy ze skarbów - zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Książę Setna, młodszy syn władcy, jest świetnie wykształconym skrybą...

Krótko po zwycięstwie sił faraona Ramzesa II w bitwie z Nubijczykami dochodzi do tragedii: z przeklętego grobowca znika największy ze skarbów - zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Książę Setna, młodszy syn władcy, jest świetnie wykształconym skrybą i błyskotliwym kapłanem świątyni boga Ptaha. By zniweczyć plany złodzieja, Setna sprzymierza się z młodą, czarującą uzdrowicielką, kapłanką ze świątyni bogini Sechmet, a przy okazji zakochuje się w niej. Sekhet odwzajemnia jego uczucie. Czy ich miłość i wiedza okażą się dość silne, by pokonać działanie złych mocy?

Przeklęty grobowiec nie tylko zaciekawia sensacyjną, wartką fabułą, ale także przenosi czytelnika w tajemniczy i fascynujący, wciąż na nowo odkrywany kraj faraonów. Autor z niezwykłą wręcz precyzją oddaje realia starożytnego Egiptu, w którym światy bogów i ludzi przenikały się w każdej dziedzinie życia, a to, co boskie, było nierozłącznie związane z tym, co ludzkie.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

zolzowata_franca | 2016-05-10
Przeczytana: 09 maja 2016

Christian Jacq to autor znany mi, choćby z serii Egipski Sędzia. Ujął mnie już wiele lat temu swoim kunsztem pisarskim i znajomością tematu. Wiedziałam zatem czego mogę oczekiwać po kolejnej powieści. Tym razem pierwszy tom "Przeklęty grobowiec" z serii Śledztwa księcia Setny. Starożytny Egipt to temat, który mogę "wałkować" bez końca i chyba już się to nie zmieni, tym bardziej przy takim autorze jak Christian Jacq.

Autor przenosi nas w czasy faraona Ramzesa II, którego władza już na początku powieści zostaje zagrożona, tak jak i cała przyszłość Egiptu. Właściciel niewielkiej winnicy, oraz administrator w służbie bogatego dostojnika zwany Starym przypadkiem staje się świadkiem włamania do przeklętego grobowca oraz wykradzenia z niego zapieczętowanego dzbana, kryjącego tajemnicę Ozyrysa, tajemnicę życia i śmierci.
Głównymi bohaterami są synowie Ramzesa II - Setna oraz generał Ramesu, synowie z różnych matek, co zresztą da się zauważyć w ich osobowościach, są jak niebo i ziemia,...

crouschynca | 2017-09-13

„Przeklęty grobowiec” nie jest wymagającą lekturą, a spędzony przy książce czas mija jak z bicza strzelił. Po części wpływa na to fakt, iż nie zalicza się do opasłych tomiszczy. Jednakże większy w tym udział ma interesująca fabuła, wespół ze zgrabnym i prostym językiem. Do tego osadzenie akcji w starożytnym Egipcie pozwoliło wpleść autorowi różne ciekawostki, co należy uznać za kolejny plus. Mówiąc najogólniej, pierwsze spotkanie ze „Śledztwami księcia Setny” zachęciło mnie do kontynuowania przygody z cyklem.

Powyższa opinia jest zarazem fragmentem recenzji, którą w całości można przeczytać na moim blogu:

eR_ | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 16 maja 2016

Christian Jacq – francuski egiptolog, pisarz, założyciel tzw. Institut Ramsès, zajmującego się dokumentowaniem epigraficznym i fotograficznym zagrożonych zabytków starożytności. Znany przede wszystkim jako autor poczytnych powieści i książek popularnonaukowych o starożytnym Egipcie, z których wiele ukazało się w wydaniach polskich.

Któż z nas nie marzył o podróży do Egiptu?Zobaczyć piramidy, rozszyfrować hieroglify, popłynąć Nilem i przemierzyć pustynię...Dzięki książce"Przeklęty grobowiec", wszystko to jest na wyciągnięcie ręki.A zaczyna się ona, od iście wybuchowego zdarzenia.Oto bowiem znika, jeden z największych skarbów z pewnego przeklętego grobowca, zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym, według przypowieści, zamknięto tajemnicę życia i śmierci.

Nasz bohater, a dodatkowo jest to młodszy syn samego Ramzesa II, aby zniweczyć plan złodzieja, sprzymierza się z kapłanką bogini Sehmet.Oczywiście miłość rozkwita, a kapłanka odwzajemnia jego uczucie.Ale czy ich miłość wystarczy,...

Sillie | 2018-05-07

Do autora mam sentyment od czasu serii o Ramzesie. Historia księcia Setny, świadka kradzieży dzbana Ozyrysa jest zabawna, wciągająca, okraszona fajnie wpasowanymi ciekawostkami i pomysłowo osadzona. Intryga jest poprowadzona płynnie, bez dłużyzn i zapychajek. Naprawdę mile spędzony czas.

CzasemTakJest | 2016-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Zaczynając lekturę, już od pierwszych stron wiedziałam, że powieść pochłonie mnie całkowicie. Malownicze opisy krajobrazów, ogromna ilość historycznych miejsc, nazwy o których nigdy nie słyszałam - to jest to. Dodatkowo wątek miłosny i magia, nadały powieści tajemniczości. Na 272 strony przeniosłam się do fascynującego świata, świata prawie baśniowego. Moją chęć czytania podsycały dodatkowo obrazki stylizowane na starożytne. Całość jest napisana w lekkim piórem i w lekki sposób autor wplata historyczne nazwy czy wydarzenia. Tu nie ma czasu na nudę. Scena goni scenę, uczucie goni za uczuciem. Mimo ogromnej ilości wydarzeń i informacji historycznych przyswajamy je mechanicznie, nawet nie zwracając uwagi na to, że dowiadujemy się tylu rzeczy.

Zuela | 2016-10-04

Kto nie dąży drogą wyznaczona przez faraona jest wrogiem faraona i Egiptu.Rywalizacja dwóch synów Ramzesa Wielkiego o córkę możnowładcy,który chce zgubic Egipt i abic własną córkę,która odmawia współpracy

Mirya | 2016-05-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 01 maja 2016

Za każdym razem kiedy na lekcjach historii były poruszane tematy starożytności moje serce po cichu się radowało. Dla mnie wszystko związane z tak zamierzchłymi latami było niesamowicie intrygujące. Szczególnie uwielbiałam tematykę mitologii i różnych wierzeń w wielu bogów. Co prawda najbardziej lubowałam się w greckich przedstawicielach, ale egipscy na pewno mnie intrygowali. I właśnie dlatego sięgnęłam po Przeklęty grobowiec.

Christian Jacq urodził się w 1947 roku w Paryżu. Jest znanym i poważanym na świecie epitologiem. Oprócz publikacji naukowych oraz opracowań popularnonaukowych zajmuje się pisaniem powieści historycznych oraz kryminalnych usytuowanych w starożytnym Egipcie.

Kiedy przeczytałam, że książki autora zostały przetłumaczone na dwadzieścia dziewięć języków oraz że ma dość spory dorobek spodziewałam się efektu wow. Niestety tego nie uraczyłam.

Wydaje mi się, że problemem...

CzytamBoWarto | 2016-04-25
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Czy jest na świecie ktoś, kogo nigdy nie zaintrygowała cywilizacja sprzed wielu, wielu wieków? Świat, w którym magia, religia, tajemne moce przeplatały się z życiem codziennym ? Rzeczywistość w której Faraon miał władzę absolutną, usankcjonowaną przez religię. Bogowie ingerujący w życie zwykłych śmiertelników. Czy kogoś nie interesowały wielkie pisma w formie hieroglifów zawierające tajemnice życia, stworzenia wszechświata, do których dostęp mieli tylko uczeni kapłani?

To jest rzeczywistość, w którą wprowadza nas Christian Jacq w pierwszym tomie swojej najnowszej powieści "Śledztwa Księcia Setny. Przeklęty grobowiec.".
Fabuła rozpoczyna się w momencie, w którym władza faraona zostaje zagrożona. O to pewien czarnoksiężnik wykrada z grobowca zwanego przeklętym, zapieczętowany dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Państwo staje obliczu zagrożenia ze strony sił zła. Faraon dowiedziawszy się o tej sytuacji, rozpoczyna śledztwo. Powołana zostaje grupa, która ma...

lidkajch | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Mam trochę mieszane uczucia... Z jednej strony ma to być kryminał, choć kryminalnego napięcia jest tu mało... Jest magia - ale to nie fantastyka... Jest też historia miłosna - ale bardziej o miłości się tu mówi, niż ją czuje... Gdyby oceniać więc tę książkę pod kątem budowania postaci, relacji między nimi i prowadzenia wątków głównych i pobocznych - dałabym jakieś 3,5 gwiazdki: za powierzchowny zarys postaci, niewiarygodnie brzmiące relacje uczuciowe, mało przekonujący wątek szpiegowsko-kryminalny.... Ale - i to ta druga strona medalu:) - opis życia w starożytnym Egipcie jest tu znakomity, a co ważniejsze, nienachalny:) Fabuła jest chyba dla Jacqa jedynie pretekstem do popularyzowania wiedzy o tej starożytnej, niesamowitej cywilizacji, do pokazania nam, jak wyglądało codzienne życie w kraju faraonów - co jedzono i jak, w co wierzono, jak ważne na co dzień były przeróżne rytuały, itd. Ten element powieści poprowadzony jest bardzo zręcznie - i zdecydowanie wybija się na plan...

Kiti | 2016-08-03

Czasem jest tak, że na niektóre książki w życiu byśmy nie trafili, ale los decyduje za nas inaczej. Tak było z książką ,,Śledztwa księcia Setny. Przeklęty grobowiec", po którą na pewno bym nie sięgnęła, a całkiem przyjemnie spędziłam z nią czas.

Przenieśmy się do Starożytnego Egiptu do czasów panowania Ramzesa II. Poznajemy przede wszystkim czarnoksiężnika, który wykrada coś z przeklętego grobowca. Choć jest on ukryty, jakoś podświadomie przemknęło mi później przez myśl kim jest i wcale się nie pomyliłam. Ale idźmy dalej. Ten, kto ma tajemniczy przedmiot ma większą władzę niż Ramzes II! Poznajemy też Sechmet, która ma wiele wspólnego z lekami i kształci się na kapłankę. Pojawia się także młodszy syn Ramzesa II - Setha, który chce zostać skrybą. W jaki sposób te wszystkie osoby się łączą?

Z czystym sumieniem muszę przyznać, że gdy tylko zobaczyłam tę książkę w Sopocie czułam, że mi się spodoba. Z racji licznych wyjazdów w tamtym czasie jej lekturę musiałam odłożyć na czas...