Brat Dalajlamy. Moja historia walki o Tybet

The Noodle Maker of Kalimpong: The Untold Story of My Struggle for Tibet
Maciej Kositorny
literatura piękna
Ag2S

Przed północą 17 marca 1959 roku Dalajlama XIV ubrany jak zwykły tybetański żołnierz, z karabinem przewieszonym przez ramię i z zaledwie czterema pomocnikami u boku, wymknął się ze swojej letniej rezydencji i uciekł do Indii. Wkrótce społeczność międzynarodowa dowiedziała się więcej o niezwykłej historii małego górskiego narodu, a sam dalajlama stał się jednym z najbardziej cenionych duchowych przywódców na świecie.

Gjalo Thondup jako jedyny z czterech braci dalajlamy, którzy dożyli dorosłego wieku, nie został przeznaczony do życia zakonnego. Mógł więc tym bardziej zaangażować się w działalność na rzecz swojego uciśnionego narodu. Lawirował miedzy największymi światowymi siłami i negocjował z dyplomatami na najwyższym szczeblu, nieraz z trudem odróżniając szczerą wolę od ukrytych intencji. Poświęcił sześćdziesiąt lat życia walce o przyszłość Tybetu. W tej książce po raz pierwszy opowiada swoją niezwykłą historię.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/brat-dalajlamy

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/brat-dalajlamy

Wadia | 2019-09-24
Przeczytana: 24 września 2019

W historii ludzkości zwykło utrwalać się pamięć o jednostkach które odznaczyły się czymś nadzwyczajnym. Rzadko natomiast mówimy o ludziach stojących w ich cieniu, postaciach drugoplanowych, bez których większości z nich nie udałoby się odnieść tak spektakularnego sukcesu.

Kiedy Dalajlama XIV, jeden z najbardziej cenionych przewodników duchowych na świecie, 17 marca 1959 roku wymknął się ze swojej letniej rezydencji w przebraniu żołnierza, zapewne nie spodziewał się że nagle cały świat zainteresuje się nim i losami jego ukochanego kraju- Tybetu.

Książka ta została napisana przez jednego ze starszych braci Dalajlamy XIV, Gjalo Thondupa oraz Anne F. Thurston. Narratorem opowieści pozostał jednak Gjalo a kolejne rozdziały są zbiorem jego wspomnień i opowieści. Opowieści nie tylko o niezmiernie trudnej polityce, poszukiwaniu sojuszników i negocjacjach prowadzonych z dyplomatami na najwyższym szczeblu. Jest to również opowieść o rodzinie Dalajlamy, wydarzeniach na długo przed jego...

Sebastian Grochala | 2016-08-10

Historia i ludzka pamięć utrwalają, podobnie jak światła oświetlające scenę, tylko głównych bohaterów. Tymczasem za sukcesem pojedynczych jednostek, których imię i nazwisko oraz wizerunek rozpoznawane są na całym świecie, stoją inni, ściśle współpracujący z nimi ludzie. Najczęściej pozostają oni w cieniu tych wielkich gwiazd – polityków, sław estrady czy przywódców religijnych – a szkoda, bo ich życie oraz dokonania często zasługują na uznanie, a oni sami dzięki temu, czego dokonali zdecydowanie warci są upamiętnienia. W tym kontekście historia brata znanego na całym świecie Dalajlamy XIV jest o tyle szczególna, że odegrał on dość ważną rolę w burzliwej i – niestety smutnej – dotychczasowej historii Tybetu.

large_widok_z_kalimponguKsiążka wydana przez Wydawnictwo Czarne „Brat Dalajlamy. Moja historia walki o Tybet” została napisana zarówno przez samego Gjalo Thondupa, czyli jednego ze starszych braci Dalajlamy XIV, jak i Anne F. Thurston, autorkę „Wrogów ludu”, której...