Kaszubskie brzozy. Błędne ogniki Zachodu

Wydawnictwo: Instytut Kaszubski w Gdańsku
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kaschubische Birken
Luna

Dotychczas w Polsce nazwisko autorki wspomnień nie było znane, poza jej kaszubskim rodzinnym kręgiem. W 2007 roku na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano napisaną przez Erykę Blaszczyk książkę pt. „Kaschubische Birken. Erinnerungen” (Kaszubskie brzozy. Wspomnienia), obejmującą lata II wojny światowej i początki Polski Ludowej (do 1957). Publikacja wzbudziła spore zainteresowanie wśród odwiedzających targi. Wieść o książce szybko dotarła do Gdańska, do Instytutu Kaszubskiego, którego prezes prof. Józef Borzyszkowski nawiązał kontakt z jej autorką. Wówczas dowiedział się, że pani Blaszczyk marzy o tym, by jej książka została przetłumaczona na polski i wydana w Polsce, tak aby mogli ją przeczytać członkowie jej kaszubskiej rodziny i grono polskich przyjaciół z lat młodości. Ponieważ lektura „Kaschubische Birken” mogłaby wywołać pewien niedosyt u czytelnika, który chciałby poznać dalsze losy autorki, Instytut Kaszubski zdecydował się wydać książkę w nowej postaci, tak by objęła również lata życia Eryki Blaszczyk w Niemczech, tj. po 1957 roku. W ten sposób powstało nowe dzieło pod tytułem „Kaszubskie brzozy. Błędne ogniki Zachodu” – dwuczęściowe wspomnienia Eryki Blaszczyk, poprzedzone wstępem pióra Józefa Borzyszkowskiego. Jednocześnie, co nie zdarza się codziennie, Instytut Kaszubski wydał kontynuację wspomnień w języku niemieckim „Im Irrlicht des Westens” (Błędne ogniki Zachodu).

źródło opisu: czec.pl

źródło okładki: czec.pl

Luna | 2016-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Przypadkiem trafiłam na tę książkę w bibliotece, a że niedawno doszłam do wniosku, że w sumie chętnie poczytałabym coś o Kaszubach, zabrałam ją ze sobą.
Autorka książki pochodzi z Kaszub, lecz w 1957 wyjechała do Niemiec, gdzie żyje do tej pory. Ze względu na bombardowania w Gdańsku rodzice oddali w 1942 roku sześcioletnią Erikę na wychowanie dziadkom w Skrzeszewie. Wkrótce wyprowadzili się z pozostałą dwójką dzieci do Niemiec. Przez lata nie interesowali się najmłodszym dzieckiem, o które troszczyła się kaszubska rodzina złożona z dziadków, wujów i ciotek. Autorka żyła we wsi Skrzeszewo, chodziła do szkoły, do kościoła. Były to czasy wojny i lata powojenne, miała ona więc okazję przeżyć "uwolnienie" przez Rosjan, wielu mieszkańców Kaszub było wypędzanych lub wysiedlanych.

Z przyjemnością czytałam wspomnienia starszej pani (jest ona w wieku mojej babci), która relacjonuje swoje życie w miarę szczegółowo. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, "Kaszubskie brzozy",...