Świat robotów 2

Cykl: Świat robotów (tom 2)
Wydawnictwo: Varia-APD

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

słoneczko | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Kolejne 12 opowiadań. Dziesięć z nich łączy postać Susan Calvin, robopsychologa, ulubionej bohaterki Asimova.
Plusy:
- pomysłowość i niesamowita wyobraźnia Asimova znów pozytywnie mnie zaskoczyły;
- kolejne opowiadania zmuszają do zastanowienia się nad naszą przyszłością, którą w coraz większym zakresie będziemy dzielić ze sztuczną inteligencją;
- niektóre opowiadania trzeba zdecydowanie traktować „z przymrużeniem oka” jako zwykły żart;
- co tak naprawdę różni nas ludzi od maszyn.
Minusy:
- powtarzające się praktycznie w każdym opowiadaniu trzy prawa robotyki trochę irytują;
- jak i poprzedniej części, niektóre opowiadania „trącą myszką”.
Bardzo słabe opowiadanie „Niewolnik szpalt”.
Najlepsze opowiadanie, które na długo utkwi mi w pamięci to „Dwustuletni człowiek”.
Ogółem książka dobra.

Adam | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Tom drugi "Świata Robotów" jest zdecydowanie lepszy od pierwszego. Ale i tak trąci już myszką... Tylko ostatnie opowiadanie w tomie wychodzi obronną ręką. Dla historii Andrew Martina warto sięgnąć po tę książkę.